Új kiadványok, sikeres Gion Nándor Novellapályázat

Az év elején, amikor összegezzük az elmúlt évben elvégzett munkát, és tervezzük a következő évben elvégzendő feladatokat, fontos áttekinteni, mit sikerült a tervezettekből megvalósítani, megcsinálni, hogy tudjuk, hol is tartunk. A 2024. évre a visszafogottság volt a jellemző és a tartalmak megőrzése.

Az évente ismétlődő rendezvények megszervezésén volt a hangsúly. Január elsején a szentmise után virágot helyeztünk el a Petőfi-mellszoborra. Ezzel emlékeztünk meg a költő születésének 201. évfordulójáról.

Január hónapban készültünk a februárban tervezett Gion Nándor Napokra, mégpedig három rendezvénnyel. Az első, melyre február 1-jén került sor, a már harmadszor meghirdetett Gion Nándor Nyomában című képzőművészeti- és irodalmi pályázat eredményhirdetése volt. A Szenttamási Népkönyvtárral közösen szervezett képzőművészeti pályázatra a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola 1−4. osztályos diákjai jelentkezhettek, feladatuk a Ferenc-csatorna és környéke, annak növény- és állatvilágának ábrázolása volt, az irodalmi pályázatra pedig az 5−8. osztályos diákok írhattak fogalmazást, amelyben az Engem nem úgy hívnak című regényből ismert helyszíneket eleveníthették meg. A díjazottak oklevelet és könyvjutalmat kaptak.

A második eseményen Bordás Győző verbászi születésű író volt a vendégünk. Az est keretében a Csatorna született és a Velünk történt című kötetek kerültek bemutatásra. A szerzővel Buzás Márta és Buzás Mihály beszélgetett. Az eseményt megelőzően a vendégek megtekintették a Gion Nándor Emlékházat.

A Párhuzamos világok metszete című műsorral zártuk a Gion Nándor Napokat. A műsorban Sándor Zoltán és Szögi Csaba írók új prózaköteteik, az Apátlanok és a Szakura angyalai kapcsán beszélgettek az est moderátorával, Beszédes István József Attila-díjas költővel, akit az olvasóközönség a zEtna internetes irodalmi folyóirat szerkesztőjeként, illetve könyvkiadó vezetőjeként ismer.

Az író születésnapján meghirdettük a 2024. évi Gion Nándor Novellapályázatot, melynek beküldési határideje június 1-je volt. A díjkiosztó ünnepséget augusztus második felére terveztük.

Március 15-én a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola tanulói adtak alkalmi műsort, majd megkoszorúzták a Petőfi-szobrot.

Május 11-én került sor a XXIX. Aranycitera rendezvényre. A 19 műsorszám és a csaknem 90 résztvevő azt jelenti, hogy biztos lábakon áll a vajdasági gyermek citeramozgalom. A citera viszonylag egyszerű hangszer, könnyű megtanulni a kezdő pendítéseket, később pedig a bonyolult és összetett dolgokat is. A felkészítő tanárok jó munkát végeztek az elmúlt egy évben, és ezt a zsűri is megdicsérte. Ismét voltak a fellépők között szenttamási citerások is, akik kimagaslóan szerepeltek, s Aranycitera Díjat kaptak.  Röviden összefoglalva: tartalmas  rendezvényen voltunk túl, és készülhetünk a XXX. jubileumi Aranyciterára, melyet május 10-ére tervezünk.

Májusban és júniusban több egyén és csoport látogatott el a Gion Nándor Emlékházba, itt jártak az általános iskola tanulói is.

Júniusban ismét megszerveztük a Játékos délután című foglalkozást a Gion Nándor Emlékház udvarában a kicsiknek Berecz Gaál Brigitta óvónő vezetésével. Általában húsz gyerek vett részt a játékokon. A nyári meleg miatt igyekeztünk alkalmazkodni, és a késő délutáni órákban tartottuk meg a foglalkozásokat a gyerekeknek.

Június 1-jén járt le a novellapályázat határideje. Az idei évben összesen 71 pályamű érkezett. A beküldött borítékokat, ímélen érkezett munkákat négytagú bizottság nyitotta ki és jegyzőkönyvezte. A zsűrizést: Antalovics Péter költő, újságíró (elnök), Bordás Győző prózaíró, kritikus, szerkesztő, Piszár Ágnes kritikus, a JAK tiszteletbeli tagja, jelenleg az Újvidéki Városi Könyvtár könyvtárosa, Jódal Kálmán prózaíró, esszéíró, műfordító vállalta. Minket is meglepett a nagy érdeklődés, így a zsűrinek is sok dolga akadt, mire az összes beérkezett munkát elolvasta és értékelte. Mivel több kiváló munka érkezett, igyekeztek több harmadik díjjal és dicsérő oklevelek kiosztásával több résztvevőnek jelezni, hogy érdemes írniuk. A kötet szerkesztése folyamatban van, és a jövő év első felében az olvasók kézhez vehetik. Ez lesz ebben a sorozatban a tizenkettedik kötetünk.

Közösen emlékeztünk meg az író halálának huszonkettedik évfordulójáról az Irodalmi Önképző tagjaival, virággal, és részlet felolvasásával a Virágos Katona című regényéből.

A novellapályázat eredményhirdetésére augusztus közepén, a díjkiosztó ünnepségre pedig augusztus 31-én került sor. A díjkiosztóra tartalmas műsort szerveztünk, melyből kivették részüket a szenttamási citerások és az Irodalmi Önképző tagjai is. A műsor végén a bejáratnál lelepleztük a Gion Nándor EmlékházSpomen-kuća Nandor Gion táblát.

Szeptember folyamán a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet felkérésére készítettünk egy könyvajánlót a Paraczky László és Németh Dezső szerzőktől megjelent Út menti körösztök Szenttamáson  című kiadványunkhoz. A könyvajánlót és a hozzá készült kisfilmet a honlapunkon is elolvashatják, megnézhetik.

Októberben felkérést kaptunk a budapesti Irodalmi Magazin folyóirat Gion Nándor munkásságának szentelt konferenciájára és közreműködésre az abból összeállítandó lapszám szerkesztésében (a lap képanyagának egy részét biztosítottuk). Az Irodalmi Magazin Gion Nándor száma decemberben jelent meg. Ezekről az eseményekről is olvashatnak honlapjainkon.

A nyár folyamán, majd a szeptemberi és októberi időszakban több csoport is látogatott az emlékházba, mindegyikkel helytörténeti sétát is tettünk, ellátogatunk a gioni helyszínekre, a malomhoz, a Szívhez, a kálváriára és a katolikus templomba.

A Gion Nándor Emlékház honlapját folyamatosan friss hírekkel aktualizáltuk, felkerült Gion Nándor teljes életműve is. A magyarországi kiadóktól kapott Gion-művekből juttattuk a vajdasági városi könyvtáraknak, iskolakönyvtáraknak és a Gion Nándor Olvasási Verseny szervezőinek.

A másik dolog, amit egész évben folyamatosan csináltunk, az a szenttamási magyar közösség tájékoztatása a szenttamás.rs felületen olvasható Szenttamási Hírportál nevű internetes médiumon, amely az elmúlt évben is sikeresen működött. Tizenharmadik évünkbe léptünk, és naponta friss hírekkel, értesítésekkel, érdekességekkel jelentkezünk. A tíz éves évfordulónk alkalmából a honlapunkon megjelent cikkekből összeállítottunk egy válogatást, amely keresztmetszete az elmúlt tíz év történéseinek. Az elmúlt évben megújítottuk honlapunkat, a régi is olvasható a címsorban az archívum menüpont alatt, teljes terjedelemben, több mint 10.000 oldalon. Törekszünk arra, hogy híroldalunkat tovább fejlesszük, kiadását nem szabad abbahagyni. Munkatársat folyamatosan keresünk, aki tovább vinné munkánkat, mert vajdasági szinten is jelentős helyet töltünk be a magyar médiumok között. Igazán sikeresnek mondhatom az egyházzal való együttműködést, és ezt köszönöm Tibi atyának is.   

Fontosnak tartom megemlíteni azt is, hogy az idei évben négy új kiadványunk is megjelent: januárban a 2022. évi Gion Nándor Novellapályázat antológiája a Cseresznyeszedés címmel, márciusban a Vickó Árpád fordította Naš je ovaj dan, azaz Ez a nap a miénk című Gion-regény szerb átültetése, majd augusztus végén a 2021. évi novellapályázattal párhuzamosan meghirdetett regénypályázatra beküldött nyertes regény, Tátrai Miklós A Gomer-villa titkai című műve és az év végén a 2023. évi Gion Nándor Novellapályázat antológiája, a Családi függelék. Négy kötet egy év alatt, nem is olyan kis teljesítmény. Itt megemlíteném azt is, hogy a Cseresznyeszedés című kötetet Kiss Natália illusztrálta.

A könyvek és más kiadványaink megvásárolhatók a Gion Nándor Emlékházban előzetes időpont egyeztetéssel vagy megrendelhetők a honlapokon lévő ímélcímen és telefonszámon. Szenttamáson ingyenesen házhoz visszük a megrendelt könyveket.

Röviden összegezve ezek az események határozták meg a Gion Nándor Kulturális Központ tevékenységét az elmúlt évben.

Amit nem sikerült megvalósítanunk: az emlékház intézményesítése és a Magyar Ház építése. Bízom benne, hogy ezen a téren a következő, 2025. év előremozdulást hoz.

Az év végén szeretném megköszöni minden támogatónak és munkatársunknak az önzetlen segítséget, és egyben mindenkinek nagyon boldog és szerencsés 2025. évet kívánok.

Németh Dezső

Közzétette: Németh Dezső