Átvett írás

Szenttamas.rs

 

SZENTTAMÁSI EMLÉKŐRZŐK

Wilhelm József cikke a Családi Körből

A szenttamási magyarság egy kisebb csoportja több éve azon fáradozik, hogy lendületben tartsa és éltesse a helyi magyar kultúrát, valamint megmentse a feledés homályától a település, a magyar nemzet kulturális, történelmi, helytörténeti emlékeit. Tevékenységüket főleg a Gion Nándor Kulturális Központ keretén belül fejtik ki. Amellett, hogy az író emlékházát gondozzák, különféle látogatásokat, pályázatokat és kulturális programokat szerveznek, bonyolítanak le az emlékházban, többek között arra is ügyelnek, hogy összegyűjtsék, rendszerezzék a helytörténeti dokumentumokat, a helyi hagyományokat.

A Gion Nándor Emlékház kutatócsoportja több éve fáradozik az összegyűjtött helyi anyagok kiadásának megvalósításában, és eddig 4 tanulmánykötetet tudtak megjelentetni a De historia urbis nostrae sorozat keretén belül. A legutóbbi, a negyedik kötet címe: Út menti körösztök Szenttamáson. A munka mögött egy szerzőpáros: Németh Dezső és Paraczky László áll, a sorozatszerkesztő pedig dr. Horváth Futó Hargita.

A szerzők a helyi szakrális emlékek közül csak a keresztekkel kapcsolatos dokumentumok, fényképek, térképek és történetek összegyűjtésére összpontosítottak, viszont a többi helyi szakrális emlékkel, mint például a kápolnák, kegyhelyek, szobrok, kálváriák történetével nem foglalkoztak e monográfiájukban behatóbban, bár itt-ott ezek is említésre kerülnek.

A monográfia bevezető részében általános történelmi, néprajzi ismereteket szerezhetünk arról, hogy kik, miért, hogyan, milyen anyagokból állítottak kereszteket a múltban. Ezt követően a szenttamásiak által kezdeményezett kereszt-felújítási munkálatokba, a restaurátor munkájába nyerhetünk kurta betekintést. A folytatásban a monográfiában közzétett anyag kutatási módjának leírásával találkozhatunk, a hogyan, hol és miként kérdésekre kapunk választ, vagyis a dokumentálás, rendszerezés tényeivel szembesülünk. Végül pedig a szenttamási keresztekről szerzett, gazdagon illusztrált és dokumentált anyagot tudjuk tanulmányozni.

Figyelemre méltó a szerzőpáros azon szép elhatározása, hogy nem csak a helyi magyar, katolikus közösség keresztjeinek anyagát gyűjtötték egybe és jelentették meg, hanem a velük együtt élő pravoszláv szerbek köztéri keresztjeiről is írnak a könyvükben.

A kötetet már bemutatták Szenttamáson a Gion Nándor Napok rendezvénysorozat keretében. Mindenképpen hiánypótló kiadványról van szó, és tiszteletet érdemel a szerzők lelkes és alapos munkája, viszont mivel a könyv írói nem képzett történészek, helytörténészek, így pár fogalmi figyelmetlenség is becsúszott a monográfiába. Ennek ellenére a szenttamásiak büszkék lehetnek arra, hogy egy ilyen szépen dokumentált anyaggal bővült – a szerzőpáros odaadó munkája által – a helytörténetük. A kötet a szenttamási katolikus parókián és a Gion Nándor Emlékházban vásárolható meg, a kiadvány megjelenését pedig a Magyar Kormány a Bethlen Gábor Alap által támogatta.

Wilhelm József

Forrás: Csaladi Kör