Önök írják

Szenttamas.rs

 

Egy horvátországi származású, Szerbiából kivándorolt, Németországban élő tanár,

feleség, anya (és még egy tucat női szerep, s a sorrend is felcserélhető)

naplója a Szenttamás.rs portálon

79. rész

 

Lily Nichols: Real food for pregnancy (Valódi étel a várandósságban) – 8. rész

 

Olvasónapló

 

Az első részt itt találják:

https://berta-irma.com/lily-nichols-real-food-for-pregnancy-valodi-etel-a-varandossagban-1-resz

A második részt itt találják:

https://berta-irma.com/lily-nichols-real-food-for-pregnancy-valodi-etel-a-varandossagban-2-resz

A harmadik részt itt találják:

https://berta-irma.com/lily-nichols-real-food-for-pregnancy-valodi-etel-a-varandossagban-3-resz

A negyedik részt itt találják:

https://berta-irma.com/lily-nichols-real-food-for-pregnancy-valodi-etel-a-varandossagban-4-resz

Az ötödik részt itt találják:

https://berta-irma.com/lily-nichols-real-food-for-pregnancy-valodi-etel-a-varandossagban-5-resz

A hatodik részt itt találják:

https://berta-irma.com/lily-nichols-real-food-for-pregnancy-valodi-etel-a-varandossagban-6-resz

A hetedik részt itt találják:

https://berta-irma.com/lily-nichols-real-food-for-pregnancy-valodi-etel-a-varandossagban-7-resz

A reggeli rosszullétek, amelyeket tévesen neveznek reggelieknek, hiszen a nap bármely részében előfordulhatnak, némely nőknél néhány hétig, némelyeknél néhány hónapig tarthatnak, de vannak olyanok is, akiket a várandósság egész ideje alatt végigkísérnek. A hölgyek 60%-ánál az első trimeszter végén megszűnnek a rosszullétek. A szerző szerint figyeljünk oda, hogy mi okozza a rosszulléteinket: illatok, napszak, bizonyos ételek, hirtelen felkelés az ágyból, vagy ha esetleg túlságosan megéhezünk, mire leülünk enni, vagy ha sokat eszünk egyszerre, esetleg a nem kiegyensúlyozott étkezések, túl gyors evés, vagy túl sok folyadék fogyasztása étkezés alatt. Sok hölgynek a kisebb és gyakori étkezések felelnek meg nagy lakomák helyett. Van, akinek a szénhidrát fogyasztás segít ilyenkor, de akkor is figyeljünk oda, hogy ez gyümölcs, főtt édes burgonya, frissen turmixolt gyümölcs vagy rizs legyen. Ezek után viszont igyekezzünk egy kis proteint vagy zsír tartalmú ételt bevinni, hogy stabilizáljuk a vércukrunkat. A nagy vércukorszint ingadozás is gyakran okoz rosszullétet. A proteinporok is jók lehetnek ebben az időszakban, de mindenképp ellenőrizzük le az összetevőket. Van, akinek segít, ha még az ágyban fekve megeszik pár falat nassolnivalót. A szerzőnek segített, ha sült és sózott kesüdiót evett ilyenkor. Reggelinél tanácsos proteint fogyasztani, mivel az segít a vércukorszint karbantartásában. Lehet ez pár korty proteinital, néhány falat tojás, vagy pár szem mandula. Van, akinek a savanykás ételek segítenek a rosszullét leküzdésében. A levendula és a borsmenta illóolaj is segíthet, és használatuk biztonságos babavárás ideje alatt. A B6 vitamin is sokszor segít a rosszullét csökkentésében. B6 vitaminban gazdag ételek: az avokádó, banán, pisztácia, napraforgómag, hús és halak. A gyömbér is segíthet a rosszullétek leküzdésében, fogyasztása pedig biztonságos a babavárásban. Van, akinél az akupunktúra és az akupresszúra bizonyul hatékonynak.

A dehidratáltság veszélyes lehet a várandósságban. Lilynek van egy elektrolit itala, amely a következőképpen készül:

- 1dl édesítetlen kókuszvíz,

- ¼ teáskanál tengeri só,

- ½ bögre gyümölcslé (100% ananász-, narancs- vagy almalé),

- egy citrom leve,

- 10 csepp nyomelem koncentrátum (opcionális).

A hasnyálmirigy drámai változásokon megy keresztül, hogy felkészüljön a várandósság második felében jelentkező inzulinrezisztenciára. Az inzulingyártó bétasejtek száma megnövekszik, és így az inzulin mennyisége is. A várandósság során az inzulingyártás meg is háromszorozódhat. Rövid időn belül, általában a 11. hét előtt az inzulinrezisztencia nagyon alacsony szintet ér el, és a vércukorszint is ilyenkor nagyon alacsony. Ezért is kívánja ilyenkor a kismama inkább a szénhidrátokat. Érdemes odafigyelni, hogy minél kiegyensúlyozottabban táplálkozzunk ekkor és a komplex szénhidrátokat részesítsük előnyben. A szerző tapasztalatai szerint a nők nagy többsége a második trimeszterben vissza tud térni az alacsony szénhidrát bevitelhez.

Bizonyos dolgok kívánása tápanyaghiány jele is lehet, főleg a nem ételek kívánása, mint ruhakeményítő vagy piszok. Ez sokszor bizonyos ásványi anyagok hiányát jelenti, mint vas, cink és kalcium. Ha jeget kívánunk, az vashiány jele lehet.

Ha nyers halat vagy sushit kívánunk, a szervezetünknek valószínűleg jódra vagy több omega-3-ra van szüksége.

Sokan tejtermékeket is kívánnak, még olyanok is, akik előtte nem fogyasztottak ilyet. Laktózintoleráns hölgyek is sok esetben jelzik, hogy intoleranciájuk megszűnt a babavárásban. Sokan a kalciumhiánynak tulajdonítják ezt a jelenséget, de a szerző szerint inkább jódhiányról van szó. Olyan helyeken, ahol kevés tengeri ételt fogyasztanak az emberek, a tejtermékek a jód főforrásai. Sokan sót kívánnak, és a várandósság idején több sóra van szüksége a szervezetnek, ezért ezt a kívánságot sehogy sem szabad figyelmen kívül hagyni.

A babavárás első trimeszterében jelentkeznek a legextrémebb ételundorok, mivel a baba ebben az időszakban a legérzékenyebb a külső forrásból érkező toxinokra. A szerző szerint az első trimeszterben a leggyakoribb a zöldségek iránti undor, részben a kesernyés ízű zöldségek.

Az ételundor másik kategóriája a hús, hal és a tojás. Ez azért lehetséges, mert néhány évtizede ezek az ételek voltak a kórokozók és a fertőzések főforrásai. A mai világban viszont ez ellenünk dolgozhat, hiszen a hús kihagyása sokszor több feldolgozott étel fogyasztását jelenti. Ez tápanyagszegény táplálkozáshoz, hízáshoz, majd pedig terhességi diabétesz kialakulásához vezethet. Sok nő nem bír kávét inni a várandósság ideje alatt annak szaga vagy íze miatt.

Tanulmányok szerint a sok szénhidrátot tartalmazó ételek drogfüggőséghez hasonló állapotot hoznak létre az agyban. Egy tanulmány szerint említésre méltó a tény, hogy a cukor egy olyan anyag, amely opioid és dopamin felszabadulást okoz, amely függőséghez vezethet. Kutatások szerint viszont az ördögi kör megszakítható, nem könnyen, de lehetséges. Tápanyagdús ételek fogyasztása csökkentheti a kívánósságot, és segít karban tartani az éhséget. Nagyon fontos, hogy reggelire elég fehérjét és zsírt fogyasszunk, hiszen ezzel stabilizáljuk a vércukrot egész napra és megakadályozzuk, hogy túl sokat együnk ebédre vagy vacsorára.

Az ételundor és rosszullétek megszűnése után a szerző szerint tegyünk meg mindent, hogy visszatérjünk egy alacsony szénhidrát tartalmú étkezésre.

Sok helyen a kívánósság társadalmi elvárás a babavárásban, de nem kell kettő helyett enni, vagy azt gondolni, hogy most végre azt ehetünk, amit csak akarunk, és annyit, amennyit akarunk. Az ésszerű, tápanyagdús táplálkozás a kulcs.

 

Gyomorégés

 

A gyomorégés és a reflux gyakori jelenség, a várandós nők 50–80%-át érinti. Okai lehetnek, hogy a baba nyomja fel a gyomrot, a magas progeszteronszint és a lelassult bélmozgások. A babavárásra jellemző az erősebb gyomorsav.

A gyomorsavunk több fontos funkciót lát el: megöli a veszélyes baktériumokat, vírusokat és gombákat, segíti az ásványi anyagok felszívódását, a húsok emésztését és a B12 vitamin felszívódását. A gyomorégést a kevés gyomorsav is okozhatja, amit almaecettel tudunk orvosolni. A savlekötők azért nem javasoltak, mert veszélyesen sok alumíniumnak teszik ki a szervezetet, amely egy közismert idegméreg. Az életmódváltás hatékony lehet gyomorégés ellen, valamint érdemes odafigyelni, hogy ne együnk túl sokat egyszerre, vagy ne igyunk túl sokat evés közben. A magas vércukorszint is szerepet játszik abban, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe jusson.

 

Székrekedés és aranyér

 

A nők 10-40%-a szenved székrekedésben a várandóssága idején, ami gyakran aranyérhez vezet. Több ok is vezethet székrekedéshez a várandósság idején, amely pedig aranyérhez vezethet. Az aranyér feldagadt vénákat jelent a végbélben és a végbélnyílásnál, amelyek fájdalmat és vérzést okozhatnak székelés közben. A szerző szerint fontos a megfelelő mennyiségű rost- és folyadékfogyasztás. A rostbevitel növelésénél fontos a fokozatosság és a folyadékbevitel növelése is, különben csak romlana a székrekedés állapota. Léteznek vízben oldódó és vízben nem oldódó rostok. Sok rostkészítmény vízben oldódó rostokból áll, amely viszont nem elég hatékony a székrekedés megoldásában. A következő ételek gazdagok rostokban: lencse, bab, bogyós gyümölcs, keményítőt nem tartalmazó zöldségek, kókusz vagy kókuszliszt, mandula és avokádó. A chia és a lenmag is segíthetnek. A gabonafélék nem jó választás ilyen téren, mert kevés rostot tartalmaznak a bennük található szénhidrát mennyiséghez képest. A várandósságban javasolt naponta 28g rostot bevinni.

Hatékony megoldás a székrekedés ellen a zsírfogyasztás is. A testmozgás is segít rendszeressé tenni a székelést.

Némely táplálékkiegészítők is rondhatnak a helyzeten, pl. a magnézium. A szerző a magnézium-biszglicinátot ajánlja, mivel az szívódik fel a legjobban, de akinek székredekedése van, jobb, ha kevésbé felszívódót választ, pl. magnézium-citrátot.

A probiotikumok is segíthetnek, ezért ajánlott fermentált ételeket fogyasztani.

A vaskészítmények is ronthatnak a helyzeten, ezért is ajánlja a szerző, hogy inkább az ételeinkből vigyük be a szükséges vasat, mintsem kiegészítők formájában.

 


Berta Irma

(Forrás: Berta Irma blogja: https://berta-irma.com)

További írások a szerzőtől

Vissza a főoldalra