Hírek

Szenttamas.rs

 

Megtartották a Gyöngy egyesület évi közgyűlését

A Gyöngy, a Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesülete évi közgyűlését szerdán, június 26-án tartották a községháza ünnepi termében. Az ülésen, melyre hét napirendi pontot láttak elő, az egyesület elmúlt évi munkajelentése mellett szó volt a 2018. évi zárszámadásról, az idei évre vonatkozó tervekről és a tagsági díjról is.

Az egyesület elnöke, Slavka Popić elmondta, a 2018-as évben a szervezet több mint 13 millió dinárból gazdálkodott. Ennek közel a fele a községtől kapott támogatás, amelyet a büdzsében szociális célokra szántak, a másik részét pedig pályázatok útján sikerült megvalósítaniuk. Ehhez még hozzá kell tenni a szülők támogatását is, így az összes tevékenységünkre, amelyet az évi programmal előláttak, sikerült megszerezniük a szükséges eszközöket: − A tavalyi évtől egy új projektumot indítottunk az egyesületen belül, ez pedig az ún. szociális vállakozás, amely arról szól, hogy az egyik ingatlanunk udvarában fóliasátor alatt egészséges élelmiszert, elsősorban zöldségfélét termelünk, és azt értékesítjük. Már 6-7 éve folyik a rokkantak és a sérültek ilyen módon való foglalkoztatása, amit innentől a gyakorlatban is sikerült megvalósítani. Próbálunk önellátók lenni. Ami pedig az egyesületen belül folyó munkát illeti, minden az előlátott munkaterv alapján folyik, tevékenységeink teljesen összehangoltak a sérült személyekre vonatkozó rendeletekkel, igyekszünk viszont az előírtaknál magasabb szintű munkát produkálni. Ez pedig azt jelenti, hogy a munkaengedéllyel megszabott minden feltételnek eleget teszünk. A csoportos és napközis munkához például kötelező volt biztosítanunk egy különálló épületet, a sérültek és rokkantak számára megfelelő körülményeket, felszerelést, bútorzatot, továbbá a megfelelő szakkádert, akik az ilyen gyerekekkel és felnőttekkel dolgoznak, ideértve az oktatási-nevelési programoktól kezdve a különböző műhelymunkákon át a sporttevékenységeken keresztül szinte mindent. Mindent összegezve az egyesületen belül, azaz a felhasználók, a szülők és a támogatók is elégedettek a tavalyi eredményekkel.

Az ülésen jelen volt Radivoj Paroški polgármester is, aki elmondta, az egyesületnek jelenleg (is) több, mint hetven tagja van, és azon kisszámú egyesületek közé tartozik, amelyik megkapta az engedélyt a sérült gyerekekkel és felnőttekkel való foglalkozáshoz. Ezzel egyidejűleg a Gyöngy olyan szerencsés helyzetben van, hogy az évekig dolgozó volontőrök helyett ma már professzionális oktatót és személyzetet alkalmazhat, ami természetesen a magasabb színvonalú oktatást és ellátást biztosít, s egy ilyen kis községben, mint a miénk, nem hagyható figyelmen kívül, hogy az önkormányzat jelentős összeget, mintegy 62 millió dinárt biztosít szociális támogatásra és gyermekvédelemre. Egyrészt, így szeretnénk könnyíteni a nehéz szociális helyzetben élő családok és a rokkantak mindennapjait, másrészt így támogatjuk azokat az egyesületeket − itt konkrétan a Gyöngy egyesületre gondolok −, amelyek a Szociális Központtól eltérően nem állami intézmény, hanem magánszemélyek kezdeményezésére alakultak. Mindkét intézmény egyik fő tevékenysége a sérült és rokkant személyekkel való foglalkozás, azzal, hogy a központ munkáját teljes egészében az önkormányzat és az állam támogatja, a Gyöngy egyesület pedig a községi támogatás mellett a különböző pályázatokból, adományok útján, projektek megvalósítása által biztosítja a működéshez elengedhetetlen anyagiakat. Kifejtette, minden ilyen jellegű munkát a község a jövőben is támogat.



 

Paraczky László

 

szenttamas.rs