Bejelentő

Szenttamas.rs

 

A fényképezőgép lecséjén keresztül

A fő cél a kulturális társadalom sokszínűségének megismerése

A szenttamási Gyöngy, a Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesülete megkezdte a Kulturális és Tájékoztatási Minisztérium által támogatott, A fényképezőgép lencséjén keresztül elnevezésű program gyakorlatban történő megvalósítását.

A projektum a Gyöngy egyesület fiatal és felnőtt felhasználói számára készült, célja pedig a fogyatékkal élők kulturális életének javítása. A napközi felhasználói számára a projekt lehetőséget ad arra, hogy megismerkedjenek egy számukra új kreativitással, ez pedig a fotózás.

A projektum lényegét összefoglalva Szabó Marinella a Gyöngy egyesület defektológusa elmondta, Szenttamáson több kulturális színhelyet keresnek fel és örökítenek meg:

− A pályázatban megfogalmazottak megvalósítása a Gion Nándor Emlékházban kezdődött, hiszen itt rengeteg olyan dolog található, ami kizárólag Szenttamáshoz, és az itteni kulturális, elsősorban irodalmi alkotásokhoz köthető. Egyesületünk néhány tagja előzőleg részt vett egy ún. gyorstalpaló fotós tanfolyamon, és miközben kattogtak a fényképezőgépek, az Emlékházban dolgozók bemutatták az itt zajló kulturális életet és az általuk ápolt magyar irodalmi hagyományokat. Ezáltal egyúttal betekintést nyertünk az egyik legnagyobb vajdasági magyar író életébe, munkásságába, és megismerük azokat a műveket, amelyek közvetlen kapcsolódnak Szenttamáshoz – magyarázta Marinella.

Szavai szerint a felhasználók nagy izgalommal követték és rögzítették az elhangzottakat, az előttük álló időszakban pedig ellátogatnak a helyi katolikus és a pravoszláv templomba, a Tatić-tanyára, a Fantast kastélyba, a sárgakúthoz stb., a szerzett tapasztalatokat a fényképekkel együtt pedig vetítéssel egybekötött egynapos kirándulás keretében Divčibaran mutatják be.

− Az elképzelés megvalósítását támogató Kulturális és Tájékoztatási Minisztériumnak köszönhetően biztosítottak számunkra az eszközök a projektum további szakaszaihoz. Ez alatt elsősorban a Divčibare és Valjevo szűkebb és tágabb környezetében lévő kulturális helyek megörökítésének folyamatát kell érteni, az itt készült fotókat viszont Szenttamáson állítjuk ki – mondta Szabó Marinella. Hozzátette, időközben szoros kapcsolat alakult ki a Gyöngy és a valjevói Naši snovi egyesület között, ahonnak jelezték, hogy mindenben számíthatnak a segítségükre.

− Az együttműködés, és az ilyen fajta kreativitás hozzájárul a kulturális társadalom sokszínűségének megismeréséhez, valamint a szolidaritás, a megértés és a társadalmi kohézió ösztönzéséhez – fogalmazott a projektum felelőse.

 






 

Paraczky László

Fotó: S. M.

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs