Hírek

Szenttamas.rs

 

Tizenkilenc bográcsban rotyogott a paprikás

A főzés mellett különböző vetélkedők, ügyességi játékok, hagyományos kiállítás várta a kikapcsolódni vágyókat

Sorrendben a nyolcadik bográcsfőző versenyét tartotta a szenttamási Citadella Civil Szervezet augusztus 22-én a helyi lóversenypálya melletti téren. Csúzdi Valéria, a szervezet elnöke elmondta, tavaly elmaradt a rendezvény, ezért idén nagy volt az érdeklődés: ‒ Végül is a vártnál kevesebb, összesen 19 csapat nevezett be a bográcsfőző versenyre, a csapatok száma átlagban 5 és 10 fő közötti, ami annyit jelent, hogy legalább 300 ember jött ki a rendezvényre, főzni vagy szórakozni, de sokan bekapcsolódtak az ügyességi játékokba is. A lényeg tulajdonképpen éppen ez: a társalgás, barátság és szórakozás. A szervezők a bejelentkező csapatok számára biztosították a bográcsba való sertéshúst, tűzifát, asztalokat, padokat, vizet, az egyesület tagjai pedig a vendégek és a látogatók számára egy-egy üst sertés- és birkapaprikást főztek. A jó hangulatról és a talpalávalóról a Tóth-Vajda duó gondoskodott. Voltak csapatok, akik nem versenyeztek, csupán a hangulat miatt vettek részt a rendezvényen, ők maguk biztosították a bográcsba valót. Az idén a sertéshúsból készült bográcsost Gulyás Ernő mellett Zsúnyi Tibor szenttamási plébános, valamint a horgosi Vitaminka képviselője osztályozta. Minden nyertes számára biztosítottunk nyereményt, serleget, érmet, ajándékot – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat az egyesület elnökasszonya. Hozzátette, az idén is érkeztek vidéki csapatok, ezúttal Felsőhegyről és Tiszakálmánfalváról.

A szervezők a gyerekek és a felnőttek számára különbözű ügyességi játékokat is beiktattak. Így többek között zsákbaugrálás, csizmahajítás kerékgurítás, élő nyuszikergetés stb. volt, a felnőttek számára pedig kötélhúzás és asszonyhordozás, persze sok-sok humorral fűszerezve.

Az egyik sátornál nem mindennapi kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők. A felsőhegyi Szabó Benke Mária elmondta, nagyanyáink hagyatékáról van szó, a kézimunkák mellett régi evőeszközök, és az egykori konyhai felszerelés egy-egy darabja látható: − Régóta gyűjtsük a régi falvédőket, kézimunkákat, asztalterítőket, evőeszközöket stb. és ezekből válogattuk össze a mai kiállítás anyagát. Az idősek szerettek kézimunkázni, és mivel nem volt fényképezőgép, így a falvédőkön sok mindent megörökítettek. Ez mellett az egykoron készített ételek kóstolóval egybekötött bemutatója, a valamikori megterített asztal, régi függönyök, terítők várják a látogatókat – mondta Mária.



− Jómagam tizenkét éves korom óta gyűjtöm a régi tárgyakat, amit csak lehet, félreteszek, kimosom, megsúrolom, a konyhakertészeti munka mellett ezzel töltöm szabadidőm nagy részét – mondta az ugyancsak felsőhegyi Mészárosi Márta, régiséggyűjtő. Kiemelte, a csapat minden hasonló rendezvényen jelen van, a kiállítás anyagát azonban folyamatosan cserélik, így a látogatók több régi dolgot is megismerhetnek.

A verseny befejeztével a Gulyás Ernő, a zsűri elnöke elmondta, nem volt könnyű az elbírálás hiszen egy egész asztalnyi kóstolnivaló állt előttük. Ennek ellenére már az elején kiszűrhető volt, hogy mely étel nem felel meg a kritériumoknak: – A négy legfontosabb dolog a szín/kinézet, a sűrűség, az íz, valamint a hús puhasága. Nagyon sokan azt gondolják, hogy a bogrács igazi ízét, sűrűségét a hagyma mennyisége határozza meg, és mondhatom, hogy ezen sokan elbuknak. Nem kell ugyanis egy kilogram húsra ugyanannyi hagymát számolni, sőt a felét sem. Ugyancsak téves felfogás, hogy minél több fűszert teszünk bele, annál ízletesebb lesz az étel. Sokan például paradicsomal, borral öntik fel a már megfőtt ételt, amitől savanyú lesz, illetve olyan fűszereket adnak hozzá, ami nem bele való, és ezektől jelentősen megváltozik a borgárcsos íze. Megsüvegelhető viszont, hogy a törött paprika minőségére, mennyiségére sokan odafigyelnek, hiszen ez az egyik döntő tényező az osztályozásnál és az íznél is. Amikor a szaft és a hús leül a tányér aljára, akkor lehet kóstolni. Picit a szánkban tartjuk a pörköltet, amikoris érződnek a fűszerek, a szaft, de a lé íze is összhangban kell hogy legyen. Egytől tízig pontozunk minden egyes átadott mintát, és amelyik a legtöbb pontszámot kapja, az lesz a győztes. A leadott tányérok alatt zárt borítékban vannak a sorszámok, így a csalás lehetősége teljesen ki van zárva, hiszen azokat mi nem láthajuk, csak a döntés meghozatala után bontják ki őket a szervezők – magyarázta.

Az eredményhirdetésre 19 órakor került sor. A zsűri döntése alapján a legjobb bográcsot a helyi Ambasadori csapat főzte, második helyet a tűzoltók csapata szerezte meg, a harmadik helyre pedig a Breár Morzsolósok csapat került. Az idei Szent István-napi rendezvénysorozat utolsó eseménye tűzijátékkal zárult.






 

Paraczky László

szenttamas.rs