A világnap alkalmából a szenttamási Gyöngy egyesület több programot is szervezett
1992 óta december 3-a a fogyatékos emberek nemzetközi napja. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá válók problémáira. Szerbiában 6‒650 ezerre becsülik a tartósan egészségkárosodott és fogyatékossággal élő emberek számát.
A nemzetközi nap alkalmából a Gyöngy − a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesületébe látogatott Vladimir Šarčev, Szenttamás alpolgármestere, dr. Ilija Gazepov, a helyi Kék Kör, a Cukorbetegség Ellen Küzdők Egyesületének elnöke, valamint a helyi rendőrállomás képviselői.
− Szenttamás önkormányzata és a Gyöngy egyesület között igen szoros az együttműködés. Igyekszünk minden szükséges forrást és támogatást biztosítani, hogy az egyesület szolgáltatásait igénybe vevők megfelelő eszközökkel rendelkezzenek a munkához és a tervek megvalósításához. Biztos vagyok abban, hogy az együttműködés a jövőben is folytatódik, és bízunk abban, hogy minden projektet sikerül megvalósítani – mondta Vladimir Šarčev.
Kiemelte, a fogyatékkal élők nemzetközi napja mindig jó alkalom arra, hogy a világ teljes közvéleményének figyelmét felhívjuk az egyik leginkább marginalizálódott csoportra, ugyanis az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint világ lakosságának több mint 15 százaléka valamilyen fogyatékossággal él.
Az látogatókat Szabó Marinella, a Gyöngy egyesület igazgatója fogadta, aki a felhasználók nevében megköszönte az alkalmi ajándékokat, az önkormányzatnak pedig a folyamatos támogatást.
− December 3-a alkalmából egyesületünk napközis felhasználói tegnap a Čuperak óvodába látogattak, ahol a fogyatékkal élők nemzetközi napjáról beszélgettek a gyerekekkel, megismerkedtek a fogyatékosság fogalmával, példákat hoztak fel a fogyatékos emberek képességeiről és jellemzőiről. Ezt követően közösen feldíszítették az oviban álló, gipszből készült újévi fenyőt. Ma az előző évekhez hasonlóan árusítással egybekötött kiállítást tartunk az Erste Bankban, majd a Vuk Karadžić általános iskolába látogatunk, ahol a diákokkal Írj velem, ne nekem elnevezéssel közös inkluzív műhelymunkára kerül sor. Ezt követően Újvidékre utazunk, ahol az ottani fogyatékosok egyesületével közösen egy divatbemutatón veszünk részt – sorolta Marinella.
Hozzátette, örül annak, hogy az egyesület tevékenységi köre évről évre bővül, hogy széleskörű együttműködést sikerült megvalósítani a község területén működő óvodákkal és iskolákkal, és hogy ebben az önkormányzat támogatja őket.
Szöveg és fotó: Paraczky László
dec 05, 2024 11:01 de.