Hírek

Szenttamás.rs

 

Terülj asztalkám: 37 féle kalács a szenttamási rendezvényen

A szenttamási Citadella Civil Szervezet 2016. március 20-án (vasárnap) a Zsebszínházban negyedszer szervezte meg a Dédmamáink kalácsának kiállítását. A kiállítás ezúttal is versenyszerű volt, célja pedig megőrizni a régi, hagyományos recepteket, és azokat bemutatni a szélesebb közönségnek és a fiataloknak. A versenyre ezúttal is két kategóriában, az édes és sós kalács versenyszámban lehetett benevezni. A Tóth Ilona (elnök), Szögi Ottilia, Cvitkó Anikó és Csibri Kornélia összetételű zsűri ezúttal a két kategóriában 37 féle kalácsot osztályozott hagyományos kinézés és íz szerint. A Citadella szervezet egyik oszlopos tagja, Cvitkó Anikó elmondta, ezúttal is érkeztek vidéki kiállítók, a kísérőrendezvényen pedig csaknem minden helyi civil szervezet tagja fellépőként vagy vendégként jelen van: − Két idősebb tagja van a zsűrinek, mégpedig azért, mert ők biztosan jobban emlékeznek a nagymamák, dédmamák receptjei szerint sütött házi finomságokra. Csibri Kornélia és jómagam pedig diplomás cukrászok vagyunk. Az eddig látottak alapján elmondhatom, hogy nincs két egyforma kalács, a régi, hagyományos finomságok mellett pedig klasszikus, ma is ismert kalácsokat, süteményeket sütöttek az asszonyok. Ami a kísérőprogramot illeti, a gunarasi  és a bogarasi asszonykórus mellett az ottani citerazenekart kértük fel egy-egy produkcióra, rajtuk kívül itt volt még a Hagyományápolók Klubjának Kalala néptáccsoportja, a Ficsóresz férfikórus, a Pitypang néptánc egyesület, és néhány szavalat is elhangzott.

A zsűri elnöke, Tóth Ilona nyugalmazott cukrász portálunknak elmondta, több ismert, régi recept szerint készült kalácsot is látott, amelyeknek itt a helyük, ugyanakkor a modernebb készítésű kalácsokkal is elégedettek voltak: − Tökösbélest, krumplispogácsát, herőcét, kuglófot láttam, amit száz évvel ezelőtt is így készítettek a háziasszonyok. Ugyanakkor kétféle kuglófot is hoztak, az egyik mázzal van leöntve, a másikon pedig csak porcukor van. Mind a kettő szép, finom is, viszont az utóbbi azt hiszem sokkal jobban visszatükrözi az eredeti formában sült kalácsot – mondta a szakértő. A kérdésre, milyen kritériumokat tartanak szem előtt pontozáskor, elmondta, elsősorban azt, hogy a kalács melyik időből való, de a kinézése is fontos: − Arról van szó, hogy sokszor már a kalács színéről meg lehet állapítani azt, hogy benne van-e minden hozzávaló, eléggé megkelt-e, leveles vagy sima, „erővel” sült meg, összeesett vagy lapos. Ezek negatív pontokat hoznak – magyarázta Ilona. Hozzátette, a régebbi időket idézve hiányolta a különböző réteseket vagy például a fánkot, amelyek valóban igazi, házi ízekre és a tanyasi világra emlékeztetnek.

A szenttamási Szöllősi Gizella már az első rendezvényre is benevezett, eddig kétszer vitt haza díjat. Mint mondja, nagyon szeret kalácsot sütni, folyamatosan böngészi a régi, hagyományos recepteket, amelyeket főként húsvét és karácsony táján ki is szokott próbálni.

− A szervezet célja valóban az, hogy előkeressük nagyanyáink, dédmamáink receptjeit. Hogy miért éppen az övékét? Azért, mert valamikor természetes alapanyagokból készültek a kalácsok, és sokkal finomabbak, ehetőbbek voltak, sőt tovább el is álltak, mint a mostaniak. Nem mindegy például még az sem, hogy valamikor a mákot kis kézi darálón darálták, ami manapság szinte elképzelhetetlen, ezért az akkori mákos kalács sokkal finomabb volt. Többek között erre próbálunk rámutatni a gyerekeknél, amikor készítjük a kalácsot. A kelt kalácsok mellett a valamikori rétesek elkészítésének titkaiba is beavatjuk azt, akit érdekel az ilyesmi. Örülök viszont, hogy van többféle tökös kalács, továbbá almás- és dióspite, a sósak közül pedig túros- és krumplispogácsa, sós bukta, fonatos kalács. A tortákat illetően viszont látszik, hogy nem a régi (kézi) habverővel készültek, de elfogadtuk őket, mert szépet mutatnak az asztalon, tette hozzá mosolyogva Gizella. Hangsúlyozta, a zsűri kölön odafigyel arra, hogy milyen alapanyagokból készült a kalács, ezért az, aki csak házi alapanyagot, azaz tejet, tojást, cukrot, porcukrot, illetve természetes tölteléket használt, máris több pontra számíthatott.

Az idei rendezvény díjazottjai:

Az édes sütemény kategóriában első lett Balázs Mária (gurábli), a második helyre Kovács Bicskei Leona (dióskelt), a harmadikra pedig Szabados Etelka (bögrés dióskalács) került.

A sós kalácsoknál Rozmaring Mária buktája bizonyult a legjobbnak, második lett Gaudai Magdolna (zsíros pogácsa), a harmadik helyre pedig Pivnički Anna került, aki töpörtyűs pogácsával nevezett be a versenyre.

A rendezvényen a jó hangulatot a Parožanin Igor (tambura), Kiss Krisztián (ének), Kiss Sebestyén (szintetizátor) és Fodor István (harmonika) összetételű zenekar biztosította.

Kalácskiállítás 2016. március 20. képek

Kalácskiállítás 2016. március 20. képek

Kalácskiállítás 2016. március 20. képek

Kalácskiállítás 2016. március 20. képek

Kalácskiállítás 2016. március 20. képek

Kalácskiállítás 2016. március 20. képek

Kalácskiállítás 2016. március 20. képek

Kalácskiállítás 2016. március 20. képek

 

Paraczky László