Önkormányzat

Szenttamas.rs

 

Diabétesz – a csendes gyilkos

 

November a cukorbetegség hónapja, 14-e pedig a diabétesz világnapja. Szerbiában, ezen belül is Vajdaságban nem véletlenül növekszik ilyen szinten a téma körüli felhajtás, ugyanis egyre több az érintett. A világnap alkalmából a Kék Kör, a Cukorbetegség Ellen Küzdők Szenttamási Egyesülete november 12-én a Helyi Közösségben ingyenes orvosi ellenőrzéseket, továbbá megelőző és tájékoztató jellegű akciót tartott, melyen ezúttal 116 személy vett részt.

A szenttamási egyesület elnöke, dr. Ilija Gazepov elmondta, az évről évre szomorúbb statisztikai adatok alól községünk sem kivétel. A legutóbbi országos felmérés szerint 2013-ban 730 ezer felnőtt cukorbeteget tartottak nyilván, ebből Vajdaságban 270 ezret, Szenttamáson pedig hivatalosan 970 cukorbeteg volt. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség szerint a föld lakosságának 8,3 %-a érintett, becslések szerint pedig 2030-ra 430 millióval több beteggel kell számolnunk. A legszomorúbb az egészben, hogy a jelen pillanatban a világon 10 másodpercenként három embernél jelentkezik a cukorbetegség, közülük egy ebben hal meg. A szakorvos ugyancsak figyelmeztetett arra, hogy a diabétesz kockázatát a túlsúly nyolcszorosra, az elhízás negyvenszeresre növeli. A túlsúly pedig már nem csak a felnőttek problémája, egyre többen kerülnek ilyen állapotba már gyermekkorban is.

Dr.Ilija Gazepov

Egyesületünk minden eszközzel, és ami legfontosabb ingyenes orvosi ellenőrzésekkel, bemutatókkal, szórólapok terjesztésével stb. igyekszik elejét venni a cukorbetegség kialakulásának. Felhívjuk a figyelmet a veszélyre, amikor pedig már kialakulóban van, segítünk azt áthidalni. A településen évek óta végezzük az ingyenes ellenőrzéseket, ez a mostani akciónk pedig immár hagyományosnak is mondható, hiszen szorosan kapcsolódik a diabétesz világnaphoz. Ahhoz a „csendes gyilkoshoz”, amely ha időben észreveszünk megelőzhető és gyógyítható. Az év végéig még három nagy akciónk lesz, kettő a helyi  labdarúgóklubokkal, egy pedig a női röplabdaklubbal közösen. Ami pedig a polgárok részvételét illeti, elégedett vagyok, hiszen minden egyes akciónk alkalmával több mint 100 ember jelentkezik vizsgálatra. Közülük sokan „újak”, azaz még soha nem voltak ilyen orvosi vizsgálatokon, ami egyúttal a média mind nagyobb érdeklődésének tudható be – magyarázta a szenttamási egyesület elnöke. Rámutatott, egyre kevesebb ember jár rendszeres egészségügyi ellenőrzésekre, sokan 10-20 évig egyáltalán nem mennek orvoshoz, mert úgy érzik, nincs értelme, hiszen egészségesek. Közben pedig a baj csöndben megérkezik, elhatalmasodik, és mire orvoshoz kerülnek, sok esetben csak az erős gyógyszeres kezelés, vagy már az sem segít.

Nem csak az elhízás és a cukorbetegség, hanem a magas vérnyomás is igen veszélyes, de megelőzhető. Akcióink folyamán sokszor előfordul, hogy határéktékeket mérünk, és itt mutatkozik meg a szaktanácsadás jelentősége. A páciensek sokszor nincsenek tudatában annak, hogy milyen veszélyforrást jelent a helytelen táplálkozás, a mozgás hiánya és a folyamatos stresszhelyzet. Ezeket mind elmagyarázzuk, útmutatót kapnak a helyes táplálkozáshoz, a kötelező mozgáshoz, de több esetben a sport egészségmegőrző szerepére is rávilágítunk. A legtöbb esetben, azaz a 2-es típusú krónikus betegség esetén is megtartani a megfelelő motivációt az egészséges életmód fenntartására, ugyanis ebből a cukorbetegségből nem következik mindenképpen a rövidebb élethossz – mutatott rá Ilija Gazepov. Hozzátette, az ingyenes vizsgálatok megszervezését illetően minden civil, kulturális és sportegyesület, minden állami intézmény meghívásának eleget tesznek, az aktivisták számára csak egy helyiséget kell biztosítani, ahol fogadják az érdeklődőket. Minden egyes alkalommal legalább 5-6 új cukorbeteget regisztrálnak, és legalább háromszor ennyi a „határérték” körüli páciensek száma.

Dr. Hustyi Kornélia

Dr. Hustyi Kornélia, a Kék Kör egyesület aktivistája portálunknak elmondta, a szombati akció keretében újra ingyenes vérnyomás-mérés, pulzusmérés, vércukor-mérés, továbbá test-magasság, testzsír, testtömeg-index, csípőbőség méréssel és orvosi szaktanácsadással szolgáltak. Ahol a normál értékektől magasabb vagy alacsonyabb értéket mértek, ott már különböző tanácsokkal látták el a pácienseket: Nagyon sokan jönnek, akik nem is tudják, hogy betegek, és csak a vizsgálatok után derül ki, hogy baj van a vérnyomással vagy a cukorszinttel. Az elsődleges tanácsok után a pácienseket a háziorvoshoz utaljuk további kezelésre. Olyanok is jönnek, akik tudják, hogy magas a cukorszintjük, illetve a vérnyomásuk, őket külön tanácsokkal látjuk el. Itt elsősorban a helyes táplálkozásra, a mozgásra és a stresszmentes életmódra hívjuk fel a figyelmet, hiszen ezek (sajnos) a modern kor, és a mindennapos rohanó világ velejárói. Többen itt vallják be, hogy nem szedik rendszeresen a gógyszereket, csak addig, amíg rosszul érzik magukat. Ez is egy nagyon téves hozzáállás, főleg a vércukorszint és a vérnyomás esetében, hiszen itt egy-két napos kihagyás teljes visszaesést vagy ennél még nagyobb bajt idézhet elő – figyelmeztetett a szenttamási orvos. Hozzátette, olyan esetek is előfordulnak, amikor a gyógyszeradag növeléséről van szó, illetve erősebb terápia kell, amiről a betegnek nincs tudomása, csak azért, mert nem jár rendszeresen orvosi ellenőrzésre.

A kérdésre, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján a szenttamásiak mennyire figyelnek oda az egészséges életmódra, a helyes táplálkozásra és a mozgásra, beszélgetőtársunk elmondta, visszamenőleg néhány évre növekedett ugyan az egészséges táplálkozásra és a minél több mozgásra való hajlam, a polgárok túlnyomó többsége azonban még mindig nem tudja, hogy ezt valójában mit is jelent és miért kell(ene) szigorúan diétázni vagy naponta gyalogolni: Be kell vallani, az emberek többsége elkényelmesedett, gyalog, sőt már kerékpárral is csak kevesen közlekednek, hiszen kocsival sokkal kényelmesebb megtenni még a rövidebb utat is. Emellett nem hajlandóak lemondani például a tésztafélékről, az édességről, a fehét kenyérről stb. Tisztában vannak vele, hogy ezek túlzott fogyasztása hosszabb távon nem jó, de mégsem fogadják meg az orvosi tanácsokat. Nagyon régóta ilyen a mentalitása az embereknek, szerintem viszont az egészséges életmódra vonatkozó edukációs programok, a sportolás és mozgás, vagy ha úgy tetszik az egyszerű séta fontosságára felhívó közös projektumok minél sűrűbb promóciója előbb-utóbb rávilágít a lényegre. Úgy érzem, az emberek informálva vannak, de nem eléggé – mutatott rá dr. Hustyi Kornélia.

Kék Kör akció 2016. november 12. képek

Kék Kör akció 2016. november 12. képek

Kék Kör akció 2016. november 12. képek

Kék Kör akció 2016. november 12. képek

Paraczky László