A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. A rendezvényeken klasszikus és kortárs költők versei egyaránt szerepelnek.

Az ünnep alkalmából április 11-én, színes verses műsort szervezetek a szenttamási Irodalmi Önképző tagjai a Szenttamási Népkönyvtárban. Az esemény az irodalom és azon belül a költészet igazi ünnepe volt, ahol minden korosztály képviseltette magát – a legkisebbektől a felnőttekig –, és együtt tisztelegtek az ünnep előtt.

A helyi Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola tanulói is kivették részüket a műsorban. Az alsó tagozatos diákok korosztályukhoz illő verseket szavaltak, míg a felsősök a szerelem témakörét járták körbe. A tanítónők és tanárnők lelkes és odaadó felkészítő munkája külön dicséretet érdemel. A felnőtt szavalókat Horváth Hargita képviselte a műsorban, hozzájárulva a rendezvény sokszínűségéhez.

A műsorban az Arany János Magyar Művelődési Egyesület tamburazenekara megzenésített versekkel, a Galáris citerakettős hagyományos citerazenével, míg a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubjának Boróka leánykórusa szenttamási szerelmes dalokat adott elő. A rendezvényt a Hagyományápoló Klub Tulipán kézimunkacsoportjának kiállítása tette színesé.

Külön köszönet jár a Gion Nándor Emlékháznak és a Szenttamási Népkönyvtárnak, hogy segítették az Irodalmi Önképző tagjait, Barna Teodórát, Salamon Lillát, Tóth Nikolettát és Varnyú Kristófot a szép és tartalmas műsor megvalósításában.

Az műsor keretében került sor a „Szavak színekben” című rajzpályázat díjkiosztójára is. A pályázatra összesen 61 alkotás érkezett, és két korosztályban került kihirdetésre első, második és harmadik helyezés, valamint különdíjak. A rajzok megtekinthetőek a Népkönyvtár folyosóján. A díjakat a helyi vállalkozók támogatásával, valamint az Irodalmi Önképző biztosította.

A rendezvény méltó módon emlékezett és tisztelgett a magyar költészet előtt, és bizonyította, hogy az irodalom, élő és közösségformáló erő Szenttamáson.

Szöveg: Tóth Nikoletta

Fotók: Varnyú Kristóf

Közzétette: Németh Dezső