Hírek

Szenttamás.rs

 

Emlékkereszt a kútnál

 

A titeli községhez tartozó Mozsoron 1942-ben az újvidéki razziaként ismert események során a  magyar hatóságok 205 főt öltek meg, melyből 170 szerb, 34 cigány és 1 magyar nemzetriségű volt. A január 8-án történt kivégzéseket követően mintegy 80 holttestet a település szélén található kútba dobtak.

A Csodatévő Szent Miklós-templom közvetlen közelében lévő kútnál a kivégzettek emlékére a mozsori pravoszláv egyházközség, a Sajkási Vožd Đorđe Stratimirović Egyesület és a szenttamási Voodstock Motoros Klub két évvel ezelőtt indult kezdeményezésére nagy fakeresztet állítottak, melyet az egyház és több közéleti személyiség jelenlétében csütörtökön, december 29-én szenteltek fel.

Az ünnepségen az ortodox egyház képviselői mellett jelent volt dr. Milan Micić tartományi kulturális titkárhelyettes, Dragan Božić Titel község polgármestere és Petar Đurđev, az Újvidéki Levéltár igazgatója. Szenttamás községet az eseményen a Voodstock Motoros Klub mellett Radivoj Paroški, a községi képviselő-testület elnöke és Radivoj Debeljački a községi tanács tagja képviselte.

A rendezvény a helyi Vadászotthonban folytatódott, ahol a a Sajkási Vožd Đorđe Stratimirović Egyesület köszönőlevelet adott át Woodstock Motoros Klubnak, Radoslav Došlovnak és a turiai Helyi Közösségnek. A motorosok nevében az elismerést Predrag Mavrenski, a helyi közösség nevében pedig Radivoj Paroški vette át.

Fontos kiemelni, hogy a szenttamási motoros egyesületnek az említett kezdeményezésen kívül már több figyelemre méltó akciója is volt. Ide sorolható a Gyöngy, a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesületének megsegítésére szervezett jótékonysági koncert, a gyermekek számára szervezett Motoros Télapó és a Motoros Nyuszi csomagosztási akció, a klub tagjainak a verbászi idősek otthonában tett látogatása, valamint az árvízkárosultak számára szervezett humanitárius koncert, amelynek teljes bevételét a rászorulóknak ajándékozták.

A cikkhez kapcsolódóan el kell mondani, hogy a titeli községhez tartozó Mozsor település Csúroggal és Zsablyával együtt 1944-ben újra Jugoszlávia része lett. 1944 őszén és telén Tito partizánjai kegyetlen bosszút hajtottak végre, amely következtében szinte az összes itt élő magyart lemészárolták. Aki túlélte a kegyetlen vérengzést, azt internáló táborokba zárták, vagyonukat elkobozták. Csak 70 évvel később, 2014-ben született meg az a szerbiai rendelet, amely eltörölte a Mozsor, Csúrog és Zsablya települések magyar lakosságának kollektív bűnösségét kimondó jogszabályt.

Emlekkereszt 2016. december

emlek kút 

szenttamas.rs