Hírek

Szenttamas.rs

 

A korszerű és a retro stílus jegyében

A Prosperitati Alapítvány támogatása jelentős hátszélnek és bátorításnak számít

A szenttamási Fodor Erika és Ferenc 1990-ben nyitotta meg a családi vegyesboltot, ami vállakozásként a mostani üzlet melletti faházikóban működött, innen költözött át később a sarki épületbe. Az üzlethelységet több alkalommal is újították, bővítették. Fiuk, Zalán kiskorától besegített a boltban, így korán elsajátította a kereskedelemmel, árubeszerzéssel járó szakmai gyakorlatot, s bár jól tanult és az egyetemet is befejezte, úgy döntött, hogy a családi vállalkozás mellett marad.

A második Erika üzlet, vagyis az Erika 2 2020 nyarán nyílt meg a város szűkebb központjában a Szent Száva és a Gavrilo Princip utca sarkán. A főutcán lévő üzlethelységben korábban aranyműves, cipész, és egyéb vállalkozás is működött, Zalán és felesége úgy döntöttek, hogy a teljes épületet felújítják, az üzlethelységet pedig megnagyobbítják, és a szakmai követelményeknek megfelelően vegyeskereskedéssé alakítják át. Az elmúlt héten megnyílt Erika 3 üzlet a Dózsa György és a Fruška Gora utca sarkán nem csupán annyiben annyiban különbözik az előző kettőtől, hogy teljesen új épület, és a legmodernebb bútorzattal, polcokkal, hűtőgépekkel szerelték fel. Zalánnal egy rövid riportra üzlet mögötti raktárhelységben ülünk le, ahol elmondta, a családi vállalkozáshoz nagyban hozzájárult, hogy 2019-ben sikeresen pályáztak eszközbeszerzésre a Prosperitati Alapítványnál, a kapott pénzből pedig egy teherszállító furgont sikerült beszerezniük.

− Tulajdonképpen ez volt az a pillanat, amikor rájöttem, hogy minden kezdet nehéz, főleg ha az ember önállóan szeretne elindulni egy úton, ahol a család mellett van egy bizonyos hátszél is, ami felkarolja a fiatal vállalkozókat, és segít a kezdő nehézségek áthidalásában. A tudás és a tapasztalat sokat jelent, a támogatást viszont bátorításként éltük meg – fogalmazott a fiatal vállalkozó.

Közben arról faggatom, hogy az új vegyeskereskedés helyszínének választásakor mi volt a döntő, mire elmagyarázta, hogy mindegyik vállalkozásnál több jelentős szempontot szem előtt kell tartani, így a hely is fontos.

− Elsősorban abból kell kiindulni, hogy a településen hol és milyen telket, vagy lebontásra váró épületet árulnak. Vegyesbolt szempontjából a szerintem döntő lehet, hogy két utca kereszteződésénél legyen, az előző két üzletünk is sarki épületben működik. A másik szempont az volt, hogy ez a helyszín nincs közel egyik üzletünkhöz sem, így nem zavarják egymás működését. Ami pedig a kínálatot illeti, elsősorban az élelmiszerre összpontosítunk, de vannak háztartási és kozmetikai cikkek, tisztítószerek is. Figyelembe vettük továbbá, hogy az iskola is közel van, így tanfelszerelést, valamint kisebb mennyiségben játékokat is kínálunk. Mivel nagyon régóta mozgunk ezekben a körökben, egyenlőre még csupán fontolgatjuk, hogy mivel lehetne bővíteni a kínálatot. Pl. a háztartási gépek árusítása nem a mi terepünk, mivel mégiscsak kisbolt vagyunk. Viszont vannak apróbb gépek, amelyek beszerzéséről egyelőre gondolkodunk, ilyen pl. a villanyborotva, vízforraló, vagy éppen kis kézi mixer, hiszen ezek a mindennapjainkban használt elektromos dolgok. Mert ha példul valamelyik szomszédasszonynak kalácskészítés közben elromlik a mixer, átjön, és itt vesz egy újat. Tehát átgondoljuk még, hogy mivel érdemes bővíteni a kínálatot.

Rátérünk a napi árura, elsősorban az élelmiszer cikkekre, mire beszélgetőtársunk elmagyarázta, hogy zöldségféléből és gyümölcsből nem túl széles a kínálat, ugyanis folyamatosan kísérni kell a szezont, és fontos, hogy friss, idényjellegű áru kerüljön a polcokra.

− Megszoktuk, hogy télen, mikuláskor esszük a mandarint, nyáron pedig a kajszi- és az őszibarakot. Az évek során a nagybeszállítók térhódítására valójában az évszakok ma már szinte összefolytak, és egyidőben árultunk mandarint és barackot, ami szerintem egy kicsit természetellenes.

A kérdésre hogy a vásárlóerő csökkenését a kisboltok mennyire érzik, beszélgetőtársunk elmondta, nagyon sok mindenre, így erre is oda kell figyelni, akár a keresletről, akár az áru kínálatáról van szó.

− A vásárlóerő rohamos csökkenése nem csak nálunk, hanem mindenütt érezhető. Azelőtt megszoktuk, hogy a nagyobb ünnepek, vagy események előtt az emberek többet vásároltak, nagyobb mennyiségben vitték az élelmiszert és az italt, de ez a szokás idővel változott. Eleinte nagyobb bevásárlóközpontokba jártak, ahol akár egy teljes hónapra megvettek mindent. Ma már ez nehezen elképzelhető, hiszen egy-egy ilyen bevásárláshoz és élelmiszer felhamozáshoz több tízezer dinárra van/lenne szükség, ami egyszerűen nincs. A kisboltokban nincs ugyan annyi áru, mint az áruházban, de sűrűbben jönnek az emberek. Mert ha főzés közben hiányzik mondjuk két fej vöröshagyma, vagy burgonya, azért nem rohan senki a bevásárlóközpontba, és nem vesz egy egész zsákkal, hanem vesz néhányat, fél, vagy egy kilogrammot. Ezért gondolom hogy van rémény a kisboltok számára és hogy fennmaradnak. Igaz, nagyon oda kell figyelni, hogy a vevők mit keresnek jobban, és mit kevésbé, de igyekszünk, hogy ez egy teljes egészként és folyamatosan működjön – mondta a fiatal vállakozó.

Hozzátette, tekintettel arra, hogy a harmadik üzlet teljesen új épületben nyílt, építéskor a követelmények mellett külön odafigyeltek a korszerű építőanyagok használatára, hiszen az energiahatékonyságnak a mai világban jelentős szerep jut. Ezzel párhuzamosan külön ügyeltek arra, hogy a modern épület és a régi kisbolt ötvözete, továbbá retro stílusa megmaradjon olyannak, amilyen induláskor, azaz 34 évvel ezelőtt volt.

 

 

Szöveg és fotó: Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső

2024. szeptember 11. 08 óra

szenttamas.rs