Hírek

Szenttamas.rs

 

Gion Nándor Emlékház

Szenttamáson jártak az olvasni szerető diákok

A Gion Nándor Olvasási Verseny díjnyertes tanulói megtekintették az író nevét viselő emlékházat

Szenttamásra (is) ellátogattak idén a Gion Nándor Olvasási Verseny díjnyertes általános iskolás tanulói, ahol a Gion Nándor Emlékházban először beszámolót hallhattak az Emlékház történetéről, majd megtekintették a szenttamási író személyes tárgyait és műveit. Ezt követően ellátogattak a kálváriára, ahol egy történelmi beszámolóval átfogó képet kaptak a kisváros történelmi helyszíneiről, továbbá a Virágos katona és a Latroknak is játszott című regények időbeni és térbeni elhelyezéséről.

Viola Lujza, az olvasási tábor főszervezője elmondta, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete idén 10. alkalommal hirdette meg az általános iskolás és középiskolás diákok számára a Gion Nándor Olvasási Versenyt, amelynek célja a diákok olvasásra való ösztönzése és a tanulók szövegértő olvasásának fejlesztése:

− Az olvasási verseny győztesei mindig kaptak valamilyen külön ajándékot: könyvcsomagot, édességet, füzeteket, a felkészítő tanárok pedig elsősorban könyvet. A gyerekek, akik megnyerték a versenyt, Zánkára mentek nyaralni. Tavaly kimaradt a zánkai nyaralás a vírus miatt, és kimaradt a táborunk is. Az újvidéki táborba mindig a 2−5. helyezett diákokat hívtuk meg, ezt hárommal kell szorozni. Általában 20 körül mozog a létszám, az idén 16 gyerek jött össze.

Elmondta azt is, hogy a diákok a tartomány egész területéről érkeztek, munkájuk pedig szorosan kapcsolódott a Gion Nándor Olvasási Verseny idei anyagához. A tábor ideje alatt a délelőtti és délutáni foglalkozások keretében az olvasni szerető fiatalok öt napon át anyanyelvükkel, a magyar nyelvvel foglalkoztak, de emellett szórakozási és kulturális programokat is szerveztek, egyebek mellett irodalmi- és nyelvi játékokat, könyvbemutatót, dramatizációt stb.

− Az irodalmi műveket úgy válogatjuk össze a kolléganőkkel, hogy az ez évi olvasási versenyen előforduló könyvekről van szó. Tehát Bálint Ágnes Szeleburdi családját kellett elolvasni a gyerekeknek, és ma erről volt szó. Mindig van egy Gion-regény, amit kötelező elolvasni, és a három gyerek választja ki egymás között, hogy ki mit olvas. Amikor még én is készítettem fel gyerekeket, mindig azt mondtam nekik, hogy nem elég, ha szétosztják a könyveket, mindegyik könyvet legalább ketten olvassanak el el, mert ha a másik nem olvasta azt, amit te, akkor nem tud segíteni, tehát úgy kell olvasni, hogy legyen átfedés. Meg is fogadták ezt a gyerekek, és azok lettek mindig a legjobbak, akik nagyon odafigyeltek erre. Olyan feladatlapok vannak az olvasási versenyen − amit tavaly előtt óta Habram Jutka kolléganő vezet − hogy csak az tud válaszolni, aki tényleg elolvasta.

− Délelőtt az előadások vannak, délután pedig kirándulunk. Volt amikor az óbecsei Than-házba mentünk, több alkalommal voltunk a Gion Nándor Emlékházban, tavalyelőtt Beodrán jártunk, ahol megnéztük a Karátsonyi-kastélyt, a templomot, a temetkezési helyeket, a Žeravica Múzeumot, továbbá a puszta-templomot Törökbecsénél, Leiningen-Westerburg Károly aradi vértanú szobrát stb. Leginkább magyar és történelmi emlékeket, emlékhelyeket látogatunk meg, és amennyiben lehetséges, irodalommal kapcsolatos dolgokat is. Az előadók mind szakképzett pedagógusok, magyar szakosok. Az idén Habram Jutka tanárnő, és Juhász Judit, a Magyar Tanszék abszolvense segítettek a játékokban, amelyek elsősorban mozgás és ismeretszerző játékok voltak. Jómagam a nyelvi és logika játékokkal foglakoztam velük. Esténként magyar, vagy valamilyen jelentős filmet néztek meg, ami kapcsolódik a gyerekek érdeklődéséhez, így a „kárókatonák” mellett a Sortűz egy fekete bivalyért, mellett több más filmet is láttak. Volt népi hangszerbemutatónk is, ahol Micsik Bélával, a Népművészet Ifjú Mesterével jó hangulatban telt az idő – mondta Viola Lujza.

Hozzátette, a tábor folyamán mind a nyelv, mind az irodalomkedvelők megtalálják azokat a dolgokat, amelyek lekötik a figyelmüket, és ezek a dolgok szinte mindenkiben megmaradnak.





 

Paraczky László

szenttamas.rs