Hírek

Szenttamas.rs

 

Olcsó, de drága kincs

 

A nyári kánikula ideje alatt szinte tízsszeresére növekszik az ivóvíz fogyasztása a szenttamási községben. A vezetékes vizet (sajnos) nemcsak ivásra, hanem a kertek öntözésétől az udvar és a gépkocsi mosásáig mindenre használják a polgárok, csupán azért, mert olcsó, és mindig van belőle elegendő. Hogy ezekben a rendkívül forró napokban mi a helyzet a község ivóvízellátásával és az milyen minőségű, arról Nemanja Macura, a Graditelj Közvállalat víz- és csatornahálózattal megbízott szakosztályának vezetője portálunknak elmondta, a rendszer ezidáig bírja a terhelést, az ivóvíz minősége pedig kielégítő:
‒ Szenttamás Község négy forráshelyről kapja az ivóvizet: kettő helyben, míg egy-egy Turián és Nádalján található. Nádalján, mint ismeretes, hosszú évtizedek után sikerült vízgyárat építeni, mellette pedig egy víztároló is  a polgárok rendelkezésére áll. Turián viszont sikerült teljes egészében felújítani a forráskút-rendszert, ami most a legkorszerűbb, és távirányításra működik, ezenkívül a falu egyik fele teljesen új vízvezeték-rendszert kapott. Szenttamáson a vásártéri forráson teljesen felújítottuk az épületet, és üzembe helyeztünk egy mini-vízgyárat is, amely 40 köbméter vizet tisztít óránként. A popovacsai forrásoknál egy újabb kút fúrása van folyamatban, és ennek összekötése a már meglévőkkel, ugyanakkor készül a dokumentáció és a projektek még három új kút fúrására. Mindez pedig arra utal, hogy megnövekedett a településen a vezetékes víz fogyasztása – mutatott rá beszélgetőtársunk. Mint mondta, a község vízellátásának tartós megoldása egy vízgyár kiépítésében van, ami ugyanakkor kiegyenlítené a nyomást a csövekben a város minden részén. Ehhez már megkezdték a szükséges engedélyek és a különböző dokumentáció beszerzését: ‒ Már a jövő hónap folyamán megkezdődik Szenttamáson (is) a vízvezeték hálózat teljes felújítása. A tervek szerint a munka első fázisában a tuki és a begluki városrészen cseréljük a csöveket, majd ezt követően a város többi részében is – tette hozzá a szakember.
Nemanja Macura ugyanakkor elmondta, a településen naponta 3500 köbméter ivóvíz fogy, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi kutak teljes kapacitással dolgoznak: ‒ A gond az, hogy az ivóvízet nem racionálisan használják a fogyasztók. A kertek és füves területek locsolásától a járdák mosásáig szinte mindenre vezetékes vizet használnak az emberek. Ennek következtében,  a nagy melegben, általában az esti órákban, csökken a nyomás (főleg a tömbházakban), a víz pedig néhol zavaros, és homok is megjelenik benne. Fontos még megemlíteni, hogy a vezetékes víz minőségét havonta két alkalommal ellenőrzik a Vajdasági Közegészségügyi Intézet munkatársai, akik mintát vesznek a forrásról és több helyen a vezetékes vízből is – mondta végezetül a Graditelj Közvállalat víz- és csatornahálózattal megbízott szakosztályának vezetője. Egyúttal felkérte a polgárokat, hogy takarékoskodjanak az ivóvízzel, hiszen az manapság – ha olcsó is – drága kincs.

P. L.