Művelődés

Szenttamas.rs

 

Köszönjük Csantavér!

1984 után az idén másodszor adott otthont június 6-án és 7-én Csantavér a vajdasági magyarság legnagyobb népzenei és néptáncfesztiváljának, a 39. Durindónak és az 52. Gyöngyösbokrétának. A vajdasági magyar népzenei együttesek, néptánccsoportok és szólisták hagyományápoló és hagyományőrző, ifjúsági és felnőtt kategóriájú, nem verseny jellegű szemléjére az előkészületek még tavaly júniusban megkezdődtek, amikor Nagybecskereken Csantavér átvette a rendezvény zászlaját, hallottuk Vörös Róberttól, a Mendicus Művelődési Központ elnökétől, aki egyúttal a Fesztivál Szervezőbizottságának elnöke is volt.

Vörös Róbert

− Az utolsó napokban beszerveztük az egész falu lakosságát, mindenkit, aki csak hajlandó volt segíteni, és mintegy 250300 ember, gyerek, fiatal kapcsolódott a szervezési munkába. A szombati Durindón két helyszínen 104 fellépő csoportot fogadtunk, a rendezvényen az énekes és hangszeres szólisták, a népdalkórusok és hangszeres csoportok léptek fel. A gazdag programba bekapcsolódott az Erdélyből érkezett dicsőszentmártoni Kökényes néptánccsoport, este pedig a Csörgő citerazenekar és a Fokos zenekar adott közös koncertet. A szombati napot az ugyancsak erdélyi Heveder zenekar koncertje zárta – sorolta a főszervező. A rendezvény másnapján, déli 12 órakor, a Páduai Szent Antal római katolikus templomban megáldották a résztvevő csoportokat, közös éneklés volt a Musica Viva kórussal, majd pedig az utcai hangos díszfelvonulás következett, amely többször is megállt, hiszen a csoportok a templom előtti téren és menet közben is táncra perdültek, idézve így a jó hangulatot és a tánc örömteli pillanatait. A főutcán a felvonulást a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola kis tánccsoportja és a Mendicus Művelődési Központ tamburazenekara vezette. Napközben kirakodóvásárt és más programokat is szerveztek a helyiek. Nem könnyű feladat néhány ezer embert egyszerre vendégül látni és kiszolgálni, de mindent beleadtunk, hogy vendégeink jól érezzék magukat, és hogy az egész folyamat gördülékeny legyen, a vasárnap érkezett 34 csoport számára is – tette hozzá Róbert.

Hajnal Jenő

Hajnal Jenő, az MNT elnöke portálunknak nyilatkozva elmondta, hogy nemcsak a Magyar Nemzeti Tanács számára kiemelt jelentőségű rendezvényről van szó, hanem olyan fontos, a hagyományainkba beépült eseménysorról, amely a múlt század 30-as éveiben indult eseménysorozatból nőtte ki magát:  − Annakidején hagyományőrző közösségeink, a nyugat-bácskai Doroszló, Szilágyi, Gombos, Bácskertes fogtak össze, és merítettek hitet és erőt a mozgalomból, és azóta is ebből táplálkozunk. Legnépesebb, legtömegesebb rendezvényünkről van szó, ahol nemcsak azért jönnek össze az emberek, hogy megmutassák magukat − bár sokan csak ilyenkor tudnak közönség elé lépni −, hanem értékeket, kincseket mutatnak fel. Ezt a felmutatás, a közös öröm, a közös zene és az együttlét nagy ünnepe. Nemrég ünnepeltük a Nemzeti összetartozás napját, amelyen a trianoni békeszerződés kegyetlen szomorúságára emlékeztünk, de június 4-e már érezhetően a jövő felé kezd fordulni, és úgy érzem, hogy jelképesen a mi rendezvényünk is ezt a megújulást hordozza magában. Ahogyan meg tudott újulni annakidején, amikor külön volt a Durindó és a Gyöngyösbokréta, majd háromnapos rendezvénnyé nőtte ki magát, most két napig tudunk úgy együtt lenni, hogy odafigyelünk egymásra, megnézzük egymás műsorát, együtt tudunk örülni, arra ösztönzi egyesületeinket, úgy készüljenek a rendezvényre, hogy már maguk előtt látják azt, a hagyományban megfürödve jövőre újra együtt lehetünk, együtt ünnepelhetünk, örülhetünk.

Utcai Róbert csantavéri plébános

Vasárnap délben színültig megtelt a tavaly felújított csantavéri római katolikus templom, ahol sok ezer ember megfordult már, idősek, fiatalok egyaránt, viszont ilyen vendégeket ez a létesítmény még sohasem látott, állítja Utcai Róbert helyi plébános. Legutóbb több, mint 1000 gyerek volt itt a hittanos napon: Az, hogy ennyi gyönyörűen öltözött fiatal legyen együtt a templomban, a történelem folyamán még nem volt Csantavéren. Azt kívánom ezeknek a gyerekeknek és felnőtteknek, akik eljöttek a Durindóra és a Gyöngyösbokrétára, hogy továbbra is legyenek vidámak, és igyekezzenek azokat az értékeket, amiket a szívükben hordoznak, és a Jóistentől ajándékba kaptak, kibontakoztatni, és mások megörvendezésére kamatoztatni – hallottuk Róbert atyától, aki a résztvevők megáldásakor kiemelte, szép dolog, hogy a mai világban a fiatalok lemondanak a diszkóról és a számítógépezésről, csak azért, hogy órákon át ott legyenek a próbákon:

− Ilyen szinten egy-egy próba és tánc nem csak arról szól, hogy valamikor valahol fellépünk, hanem jobban odafigyelünk azokra az értékekre, melyek maradandóak. Biztos vagyok benne, hogy egy-egy táncpróba az Isten felé is közelebb segíti a fiatalokat, és a felnőtteket, hiszen ha máskor nem is, de legalább a fellépések előtt azt mondják: Uram segíts, hogy jól sikerüljön! S amikor a fellépés megtörténik, egészen biztos, hogy közvetlen vagy közvetett módon, de megfogalmazódik az emberek szívében a gondolat: Köszönöm Istenem, hogy erőt adtál a próbákhoz, és ahhoz, hogy a fellépés sikeres és szép legyen! Kéz a kézben vagyunk erősebbek, akár dolgozni, akár örülni kell. A próbák és a tánc közben kialakul egy-egy vidám közösség, a közvetlen barátkozásból sokszor tartós baráti kacsolatok, nem egy alkalommal pedig házasságok is születnek.

Az idei fesztivál dr. Kiss Lajos születése 115. évfordulójának jegyében zajlott,  egyúttal tisztelgés volt a 70 éve elhunyt Bartók Béla munkássága előtt is. A Gyöngyösbokréta megnyitóján Maglai Jenő polgármester kifejtette, a vajdasági magyarság legnagyobb találkozóin azért jövünk össze, hogy a még elő hagyományt megmentsük, ápoljuk és továbbadjuk. Mint mondta, a népművészet közösséget teremtő és megtartó ereje, a népdal és néptánc a hagyományőrzés legnemesebb formája: − Az évente sorra kerülő Durindón és Gyöngyösbokrétán való megmérettetés nemcsak öröm és kihívás, de felelősség is. Öröm, mert legnagyobb élményeink közé tartozik a népzenei anyanyelv elsajátítása, kihívás, mert adott a bemutatkozási lehetőség, ugyanakkor felelősség, mert felelni kell a néphagyományban fellelhető értékért.

A fesztivál szervezőihez, fellépőihez, a szakbizottságok tagjaihoz, vendégekhez és a közönséghez levelet intézett Potápi Árpád János, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkára, amelyet Pirityiné Szabó Judit, a magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője olvasott fel.

Pirityiné Szabó Judit

− A szabadság, a kreativitás, az újító ötletek, a kötetlenség és lendület mind-mind bennünk van, és a táncainkban is mind kifejezésre jut. Ettől egyedi, ettől magyar, és ezért szeretik az egész világon. Alapvető érték számunkra, mert általa fejezzük ki magunkat. A néptáncosok ma is az élet színét és melegét adják, tovább gazdagítják és éltetik a magyar táncház-dialektusokat, átélik és közvetítik kultúránk különböző árnyalatait Gombostól Ürményházáig, Csángóföldtől a Dunántúlig, Küküllő-mentétől a Drávaszögig. Köszönettel tartozunk nekik, mint ahogyan a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetségnek, és az idei rendezvény házigazdájának, a csantavérieknek is – áll többek között a nemzetpolitikáért felelős államtitkár levelében.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke kiemelte, nagyon büszke arra, hogy az utóbbi években egyre több pályázó jelentkezik, hogy megszervezze a következő évi rendezvényt.

Pásztor István

− Azért vagyok büszke arra, hogy többen pályáznak, mert ez azt mutatja, hogy a potenciális szervezők úgy érzik, nem maradnak magukra. Ez azt jelenti, hogy van bizalom egymás irányában, és volt értelme annak, hogy az MNT kiemelt jelentőségűvé választotta ezeket a rendezvényeket, amelyek rangja, súlya, tömegessége és színvonala ezt nemcsak megérdemli, de megköveteli. Ez az odafigyelés tudja biztosítani a rendezvény megszervezéséhez szükséges keretet, ez adja a biztonságot. Erre pedig bizonyíték az az összefogás, amivel Csantavér belevágott a szervezésbe. Köszönet mindannyiuknak! – mondta többek között a VMSZ elnöke.

Szabó Gabriella

Még mielőtt ünnepélyesen megnyitotta a Gyöngyösbokrétát, Szabó Gabriella, a Fesztiváltanács elnöke Andrásfalvy Bertalant idézte: „A táncot az emberi kapcsolatteremtés legfontosabb, legközvetlenebb eszközének tartjuk. A közösségbe tartozást, a szolidaritást fejezi ki és annak élményét adja, különösen a körtáncokban. A férfi és nő páros tánca leszűkíti a kapcsolatteremtést a párra, és ugyanakkor az egymás megismerésének sajátos lehetőségét adja, amit a beszéd, a társalgás nem tud megadni. Aki nem tud kapcsolatot teremteni, az elmagányosodik, kiszolgáltatottá válik, és ezzel egyre nő önzése is. Pedig emberi kapcsolatokra minden embernek nagy szüksége van, a valakikhez tartozás, a szeretet parancsa, azt adni és kapni, életfontosságú. A tánc, a játék közösségre nevel, közösséget alkot, a közösség élményét adja. De csak az olyan játék, ami nem versengésre, nem egymás legyőzésére épül.” Ezeket a gondolatokat igazolja az a sok gyermekcsoport, amelyek a nemrégiben lezajlott Kőketánc rendezvényen léptek fel. Néhány hete ugyanis 1500 gyermek, több mint 60 csoportja lépett fel az óbecsei rendezvényen. Ez pedig azt bizonyítja, hogy a jövő biztosított, csak arra kell ügyelnünk, hogy kedvét ne szegjük senkinek sem – hangsúlyozta Szabó Gabriella.

A vasárnapi rendezvény „szünetében” a nemrégiben lezajlott gyermek és ifjúsági népművészeti vetélkedők díjazottjai és a vendégegyüttesek léptek fel. Közöttük volt a  szenttamási Forgács Szabolcs is, aki az idei Szólj síp szólj! rendezvényről rábaközi balázsolós dalaival arany díjat hozott haza. A szenttamási Hagyományápolók Klubjának Kalala néptáncsoportja a műsor második részében szatmári táncokkal lépett fel. A koreográfiát Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs tervezte, a csoport művészeti vezetője Szögi Rudolf, kísérője pedig a Régijó zenekar volt.

A faluba érkezés pillanatától az ivóvíz osztásáig, a kedves szótól a nagyszerű kiszolgálásig, szervezőként, de emberként is megállták helyüket a csantavériek.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

 

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

Gyöngyosbokréta Csantavér 2015. június 7.

 

Paraczky László