Hírek

Szenttamas.rs

 

A húsvétra hangolódtak Szenttamáson

Több vajdasági településről mintegy 70 érdeklődő vett részt a húsvéti műhelymunkán

Húsvétra hangolódva elnevezéssel rendezett műhelymunkát szombaton a szenttamási Hagyományápolók Klubjának Tulipán kézimunka csoportja.

Srek Edit, a kézimunkázók csoportvezetője elmondta, ez az első ilyen jellegű rendezvény, amelyre a klub kézimunkázói vendégül látták az újvidéki, topolyai, bácsfeketehegyi, törökfalusi, verbászi, pirosi, tiszaszentmiklósi és a helyi Kézimunka Kedvelők Egyesületének képviselőit:

− A fiatalok csoportjával megközelítőleg hetvenen vagyunk, és örülünk, hogy sokan eljöttek. A tojásírás mellett a programban szerepel még a hímzés, a nemezelés, a tojásírás, különböző anyagokból (textilből, gipszből stb.) húsvéti díszek, ajtókopogtatók, nyuszik, dísztojások stb. készülnek.

Robotka Angéla, a Hagyományápolók Klubjának elnöke rámutatott, az elkészült munkák többsége tulajdonképpen asztal- és lakásdísz amelyekkel mindannyian a közelgő ünnepekre hangolódnak, az elkészült tárgyak pedig hazavihetők:

− Örülünk, hogy ilyen sokan eljöttek, és hogy a munkához minden anyagot sikerült biztosítani. Támogatásokból sikerült megvásárolni a különböző anyagokat, mint például a viasz, a textilia, ragasztó stb., ugyanakkor az asszonyok több felhasználható dolgot otthonról hoztak.

A szenttamási Kézimunka Kedvelők Egyesületéből öten vettek részt a szombati eseményen. Füstös Ezsébet az egyesület vezetője elmondta, az asszonyok először a gipszből készült nyuszikat festették:

− A gipszből készült figurákat vízi- és tempera festékkel befestjük, majd száradás után színtelen lakkal átkenjük, attól szép fényesek lesznek. Ezen kívül polisztirol tojásokat szalvéta dekupázzsal díszítünk – magyarázta Erzsébet.

Monoki Julianna, az újvidéki Mimóza kézimunkacsoport vezetője elmondta, négyen érkeztek Szenttamásra:

− Húsvéti ajtókopogtató készült, amihez a házigazda csoport elkészítette az alapanyagot, azaz minden asztalra kirakták az ahhoz a tecnikához szükséges alapot és anyagot, amivel egy-egy csoport dolgozott. Egyik tagunk például miután befejezte ezt a díszt, átment másik asztalhoz, ahol még valamit megtanulhatott, készíthetett.

A fiatalok asztalánál két féle foglalkozás folyt: a tojásírás és a pirográfia. Előbbit Robotka Sarolta, utóbbit pedig Varnyú Kristóf mutatta meg az érdeklődőknek:

− Egy kisebb fenyőfa deszkára forró páka segítségével tojásmintát égetünk, amelyet külöböző mutívumokkal díszítünk, a közepébe pedig az ünneppel kapcsolatos idézetet égetünk. Nagyon tetszik mindenkinek és bízok benne, hogy mindannyian elsajátították ezt a különleges technikát – mondta Kristóf.

Paróczi Mária, Kézimunka Kedvelők Szövetségének elnöke és a verbászi Szirmai Károly ME Aranykalász kézimunka csoportjának vezetője elmondta, a szövetség Vajdaság szerte évente 10-15 műhelymunkát tart.

− Ez az idén a sorrendben hetedik műhelymunka, ugyanakkor húsvétig még három csoport jelezte, hogy megszervezi a közös munkát. Izgalmasak, és egyúttal sok örömöt hoznak az ilyen találkozók, hiszen mindenhonnan új munkákkal, ötletekkel térnek haza a résztvevő csoportok. Kikindától Bácspalánkáig és Szabadkától Székelykevéig a Taníts, tanítalak! mottóval érkeznek a csoportok a rendezvényekre, az elkészült munkák pedig a sorrendben 23. nemzetközi kiállításon kerülnek bemutatásra – mondta Paróczi Mária. Kiemelte, a szövetség jövőre ünnepeli fennállásának 25. évfordulóját, és büszke arra, hogy a mintegy 60 tagcsoportot tömörítő szervezetnek ilyen lelkes, odaadó és ügyes kezű asszonyai vannak.









Paraczky László

szenttamas.rs