Hírek

Szenttamás.rs

 

Továbbtanulás, gondok és ingyenes tankönyvek

A szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola az idén 76 kisérettségiző diákot jelentett be a Szerbiai Oktatásügyi Minisztériumnál, közülük 72 diák tette le júliusban sikeresen a záróvizsgát, négyen nem tanulnak tovább. Szinte mindegyikük bejutott a kívánságlista első helyén szereplő szakra. Az országban érettségiző 70.300 nyolcadikost ebben az évben 77.600 szabad hely várta, ebből 2.214 diák számára biztosították a magyar nyelvű középiskolai oktatást. A korábbi évek tapasztalatihoz képest az idén is a legtöbben az egészségügyi és a közgazdasági középiskolák szakjait célozták meg, de népszerűek a gimnáziumok, a közlekedési valamint a számítástechnikai szakok is. Az ide iratkozóknak az idéntől minimum 50 pontot kellett összegyűjteni az iratkozáshoz, ami szinte mindenkinek sikerült. A hároméves középiskolákba iratkozó szenttamási nyolcadikosok közül legtöbben a szakács szakmát jelölték meg elsőnek, néhányan pedig autómechanikusnak jelentkeztek.

Mégsincs minden rendben?

Arról, hogy valami mégsincs teljesen rendben az országban működő középiskolák kapacitásaival, hogy azok több helyen is túlméretezettek, bizonyítja az a tény, hogy jónéhány intézményben a tervezett létszám felét sem sikerült beírni. Így például a pčinji körzetben olyan középiskolák is vannak, ahova mindössze egy, két vagy három diák iratkozott. Vajdaságban sem jobb a helyzet. Futakon például a kertészeti szakra az előlátott 30 diák helyett mindössze 9, a mezőzagdasági technikus szakra pedig mindössze 5 diák iratkozott. A temerini Lukijan Mušicki Középiskolában autószerelő szakra 5, hegesztői szakra pedig mindössze egy diák iratkozott. És sorolhatnánk tovább.

Közismert tény, hogy az utóbbi években a kilátástalanság és megélhetés végett sok család hagyja el az országot. Először általában az apa megy, majd miután munkát, lakást talál valamelyik nyugati országban, megy utána a családja. Egyszerűen kiíratják a gyerekekeket az iskolából, és mennek. Arról pedig, hogy mi lesz néhány év múlva, amikor „elfogy” a gyerek az oktatási intézményekből, még senki sem mondott konkrét dolgot. Még csak javaslatot sem. Politikai ígéretek vannak, próbálkozások is (pl. a Szülőföldön magyarul, valamint az MNT ösztöndíjprogramja), de ez egyelőre nem elegendő az itthoni megélhetéshez. A harangot többfelé kongatják ugyan, főleg a szórványban, de még nem verik félre. Addig pedig várunk, hátha valamilyen csoda történik.

Ingyenes tankönyvek a rászorulóknak, de nem mindegyik tantárgyból

A 2016/2017-es tanévben az oktatási minisztérium csupán a nehéz anyagi háttérrel rendelkező gyerekeket (az egyedülálló szülők gyermekeit, a nevelőszülőknél levő gyermekeket és az intézményben nevelkedő gyermekeket) támogatja azáltal, hogy biztosítja számukra a tankönyveket. A szenttamási iskolában az őszre induló 560 diákból mindössze 60 tanuló jogosult ingyenes tankönyvekre. Ezt a listát a minisztérium és az intézmény a helyi Szociális Központtal együttműködve határozta meg. Eszerint az 1. és 2. osztályosok számára ingyenes lesz a matematika, a környezetünk, a magyar nyelv és az angol nyelv könyv, a 3. és 4. osztályosok számára a matematika, a természet és társadalom, valamint a magyar és angol nyelvű tankönyv. Az 5. osztályosoknak a matematika és a magyar nyelv oktatásához szükséges könyvek mellett ingyenes lesz az angol, a történelem, a földrajz és a biológia tankönyv, míg a 6. osztályos rászoruló diákok a már felsoroltak mellett a fizikakönyvet is ingyenesen kapják. A 7. és 8. osztályos tanulók számára a matematika, a magyar és az angol nyelv, a történelem, a földrajz, a biológia, a fizika és a kémia tankönyveket biztosítja a minisztérium. A többi tantárgyból szükséges könyveket a listán szereplő 60 diák szüleinek is kölcsön kell kérnie, illetve meg kell vásárolnia.

Az ingyenes tankönyvek szerb és magyar tagozatonkénti listája megtekinthető az iskola bejáratánál. A szülők az említettekkel kapcsolatban minden bővebb tájékoztatót az iskolában Hustyi Károlytól kaphatnak.

Hirdetés

P. L.