Gion kárókatonái

Szenttamas.rs

Visszajöttek Gion kárókatonái

A tavasz elején, pontosabban április első hetében a Gion Nándor Emlékház udvarába „visszajöttek” a kárókatonák. Gion Nándor egyik legismertebb műve, A kárókatonák még nem jöttek vissza című regény adta az ötletet Fuszkó István szenttamási fafaragónak ahhoz, hogy a tél folyamán két élethű nagyságú kárókatonát faragjon, melyek az udvar egyik sarkában nyárfarönkön állva emlékeztetik az idelátogatókat a szerzőre, a művére és Szenttamásra. Arról, hogyan is kerültek a kárókatonák oda, ahonnan elröpültek a nagyvilágba, a művészt, Fuszkó Istvánt faggattuk:

– Három évvel ezelőtt az idelátogató egyetemisták közül az egyik tréfálkozva megjegyezte, hogy itt minden gyönyörű, de egy valami mégis hiányzik: a kárókatona-simogató. Innen az ötlet, s miután hallottam erről a vicces megjegyzésről, eldöntöttem, ha lesz időm, kifaragom a madarakat. Az Art Képzőművészeti Galéria, amelynek jómagam is tagja vagyok, itt gyülekezik. Üléseket, különböző táborokat tartunk, és többször felvetődött a kérdés, hogyan háláljuk meg az emlékház működtetőinek irántunk való bizalmát. Felmerült több ötlet, hogy esetleg egy olajfestményt vagy más, általunk készített alkotást ajándékozunk a háznak. Aztán a télen több szabadidőm akadt, mint egyébként, és úgy döntöttem, nekilátok, megfaragom a kárókatonákat. Az állvány, amire a madarakat rögzítettem, egyszerű nyárfarönk, a madarak pedig kőrisfából készültek. Három darab két colos deszkára volt szükségem, amit Horváth Nándor szenttamási bognármester szabott ki sokban megkönnyítve a munkámat. Speciális ragasztóval egymáshoz ragasztottam őket, majd elkeződött a faragásuk, amely megközelítőleg egy hétig tartott. Ezt követte a madarak egymáshoz illesztése és az alkotás rönkhöz rögzítése. Az összeillesztéskor akadt egy kis gond, ki kellett gondolnom, hogyan is történjen. Végül úgy döntöttem, a legjobb pozíció az lesz, ha a madarak féloldalt néznek szembe egymással. A festést illetően is volt gond, ugyanis a többszörös védőréteg rávitele után az alapszín kicsit sötétebb lett, mint amilyennek terveztem, és ezt többen észre is vették – mondta a fafaragó, és hozzáfűzte, hogy a jelenlegi barnás szín a napsugarak hatására idővel fakulni fog, és egy-két hónap után már eredeti színben pompáznak majd a kárókatonák. A talapzat, amire a madarakat rögzítette, mahagóni színű, és természetesen az is többször át van festve.

Arra a kérdésre, hogy mennyi szavatosság jár a munkára, Fuszkó István elmondta, hogy évente legalább egyszer át kell kenni bármilyen védőanyaggal, hiszen az idő vasfoga általában hamar kikezdi a fából készült munkákat.

– Rendszeres védelem és karbantartás mellett a mű minimum 20 évig élvezhető lesz – mondta Fuszkó István.

P.L. 2013-04-30