Önkormányzat

Szenttamas.rs

Másfél órás vita a költségvetésről

 

Mintegy másfél órát vitáztak két napirendi pontról szeptember25-én a szenttamási képviselők a képviselő-testület sorrendben 19. ülésén. A többi 13 napirendi pontot pedig vita nélkül és szavazattöbbséggel elfogadták.

Az ülés elején a jelenlévők először is elfogadták Grujić Đorđe (SZHP) nádaljai képviselő lemondását, helyébe Ljubica Alargić került, aki letette a képviselői esküt is. A testületen belül egyébként kisebb változások történtek. Živko Vujin az ellenzékben lévő Demokrata Párt tagja hivatalosan is csatlakozott a hatalmi többség VSZL-SZMM koalíciójához, így most ez a csoport  VSZL-SZMM-DP frakcióvá alakult. Džekov Đorđe képviselő pedig  kilépett a Polgárok csoportja - Mozgalom a változásokért csoportosulásból és a haladókhoz csatlakozott. A hatalmi koalícióra azonban ezek a változások nem lesznek kihatással, annak továbbra is 17 fős többsége van. Az ellenzéki SZHP frakciója egy taggal bővült, azaz a Szerb Haladó Pártnak most öt képviselőjük van,  az ugyancsak ellenzékben lévő demokratáknak pedig  hat képviselőjük maradt (a 2012-es választásokat követően 9-en voltak). Az ülés a község pénzügyeinek vitájával folytatódott, ugyanis az ellenzék soraiból Radovije Paroški (SZHP) és Branko Gajin (DP) bírálták a községi büdzsé 2014 január˗júniusi időszakára vonatkozó beszámolót. A Szerb Haladó Párt frakcióvezetője szerint a költségvetés az előző évekhez képest áttekinthetőbb, azonban , szerinte ezen a téren még mindig van mit tenni: – Szemmel láthatólag a büdzsé megvalósulása a tervezettől sokkal alacsonyabb volt az év első hat hónapjában. A keresetek utáni adózás 39 százalékos, az ingatlanok utáni járulék fizetése mindössze 26 százalékos, de nagyon alacsony a kommunális illetékek megfizettetése is, ezek a mutatók pedig rávilágítanak a község jelenlegi rossz gazdasági helyzetére. Ha a keresetek utáni adózás ennyire alacsony, arra kétféle magyarázat van. Vagy többhónapos késéssel fizetik ki őket, vagy pedig drasztikusan csökkentek. A hatalmon lévő koalíció viszont semmit sem tesz annak érdekében, hogy fellendítse a község fejlődését, hogy a polgárok jobban éljenek, magasabb legyen a dolgozók a fizetése és ezáltal növekedjen a büdzsé ezen  bevételi forrása – mondta Radivoje Paroški. Hozzátette: – Nem világos az sem, hogy a különböző önkormányzati források bevételét miért határozták meg éves szinten 6 millió dinárban, azaz, minek alapján vették ezt az összeget, és ennek megvalósulása miért ennyire alacsony, azaz 2,16%? Vajon ez azt jelenti, hogy valakik nem végezték el a rájuk bízott feladatokat, vagy valami más oka van? – tette fel a kérdést a képviselő. A költségvetés idei második átütetemezését illetően is volt kifogása: – A büdzsé nagyon szelektív, ugyanis felhasználói között kevesen vannak azok, akik megkapták az első 6 hónapra a számukra előlátott eszközöket. Ugyanakkor kultúrális és oktatási intézmények, a helyi közösségek pedig jóval kevesebb összeget kaptak a tervezettől - emlékeztetett a SZHP képviselője.

A 2014. év első hat hónapjára vonatkozó községi költségvetés zárszámadásáról, a jelenlévőknek a Községi Gazdasági Költségvetési és Pénzügyi osztály vezetője, Szögi Erzsébet adott bővebb tájékoztatót. Mint mondta, a mutatók a valós helyzetet igazolják, úgy a  kiadásokat, mint a bevételeket illetően.  Paroški képviselő kérdésére, hogy miért alacsony a község által tervezett bevétel egy része elmondta, hogy a bevételek általában az ősz folyamán rendeződnek, amikor is több pénz folyik a költségvetésbe.

– A község egyik jelentős bevételi forrása az állami földek bérbeadásából származó jövedelem, aminek befizetési határideje szeptember 30-a. Az erre előlátott 86 milliós bevételből ezidáig csak 2,7 millió folyt be a büdzsébe, ami 3,11%-os megvalósulást jelent, és ez is beletartozik a költségvetés megvalósulásának mutatóiba – magyarázta a szakember.

Az ülés folytatásában éles vita alakult ki a volt polgármester Branko Gajin, és a jelenlegi polgármester, valamint a KKT.elnöke között. A DP képviselői csoportjának vezetője bírálva az első hat hónapra vonatkozó pénzügyi mérleget és a büdzsé átütemezését sokallta a Kisszínház tűzvédelmi felszerelésére előlátott, továbbá a Zmaj utca útburkolatának kinker lapokkal való fedésének költségeit. Szerinte egyszerűen túlzás az, hogy az egykori moziterem tűzvédelmi rendszere 10 millió dinárba kerül, a Zmaj utcát pedig a drága burkolat helyett egyszerűen le kellene (már) aszfaltozni, hogy a polgárok rendesen tudjanak közlekedni rajta. A felvetésekre azonnal reagált Zoran Mladenović polgármester, aki emlékeztette a volt elnököt, hogy a Zmaj utcát annakidején a jelenlegi hatalom már feltúrt és használhatatlan állapotban vette át.

– Minden, amit most csinálunk, a régi hatalom munkája lett volna, amely a szavazópolgárok bizalmáért több mindenbe belekezdett, olyan dolgokba is, amelyekhez a hiányoztak a megfelelő dokumentációk és engedélyek. Mi viszont kénytelenek vagyunk utólag rendezni ezeket. A Kisszínház nem kaphatott építkezési engedélyt, mert a felújításhoz nem volt még tervrajz sem. A terem működési engedélyét sem kapjuk meg, ha nem lesz meg a törvény által előírt tűzvédelmi rendszer. Az erre vonatkozó összeget viszont éppen Önök határozták meg annak idején, amikor hatalmon voltak, így az Ön érvelése egyenesen nevetséges – mondta felszólalásában a polgármester. Zoran Mladenović emlékeztetett arra is, hogy a Zmaj utcát közvetlenül a 2012-es választások előtt túrták fel, ugyancsak engedély és tervdokumentáció nélkül. A jelenlegi hatalom pedig utólag lerendezte az összes szükséges engedélyt, lefektette az esővízelvezető rendszert, megoldotta a földalatti vezetékeket, az utcai világítást, rendbe szedte a járdákat, aszfaltozni pedig azért nem fog, mert még hátravan az utca közepén a csatornahálózat befejezése: – Egyébként sem fogjuk aszfaltozni az utcát, hanem kinker lapokkal burkoljuk majd. Ez a megoldás sokkal olcsóbb, mintha most leaszfaltoznánk, később ugyanazt feltörnénk a csatornázás miatt, majd újra kiöntenénk. A lapozás sokkal olcsóbb lesz mint a kétszeri vagy háromszori aszfaltburkolat – magyarázta a polgármester. Hozzátette, ha befejeződnek a munkálatok, be fogja bizonyítani, hogy azok sokkal kevesebbe kerültek, mint ahogyan azt a régi hatalom előlátta. A vitába bekapcsolódott a Községi Képviselő testület elnöke Željko Bogojević is, aki felszólalásában elmondta, hogy a volt hatalom sok mindent nem a törvénnyel összhangban tett, és ezért nem fog menekülni a felelősségre vonás elől. Mint mondta, a volt városelnök a jelenlegi hatalmi koalíciót egyszerűen uralkodó csapatnak nevezi, ez a kifejezés pedig szerinte jobban illene az elmúlt hatalomra: – Csak egyetlen példát kérnék arra, hogy a jelenlegi hatalom az elmúlt valamivel több, mint két év alatt mit nem csinált a törvénnyel összhangban, illetve hogy  visszaéltek-e a közvállatok igazgatói hivatali helyzetükkel? Ha tud erre egyetlen példát is, azt hozza ki, és mi azonnal benyújtjuk lemondásunkat – mondta többek között a kkt elnöke.

KKT 19. ülése

A mintegy másfél órás vita után a képviselők többségi szavazattal  határozatot hoztak a Beljanska bara Természetvédelmi Park Tanács megalakításáról, a városi autóbuszjárat (diákjárat) legkedvezőbb ajánlatának kiválasztásáról, az új kommunális rendről, a fedett medence kiépítéséről, a parkolóról, valamint különböző bizottsági tagok kinevezéséről.

Az ülés végén a képviselői kérdések is elhangzottak. Radivoje Paroški ( SZHP) két kérdéssel fordult a Képviselő testülethez. Az egyik arra vonatkozott, hogy ki(k) és mikor, miért parkolnak/parkolhatnak a községháza elé, amikor közismert, hogy ez a  törvény szerint tilos. A képviselő második kérdése a Szenttamás–Turia–Nádalja ingyenes autóbuszjárat bevezetésének lehetőségére vonatkozott. Dušan Mihajlović (DP) képviselő arra szeretne választ kapni az illetékesektől, hogy a turijai mezőgazdasági termelők mikor kapják meg az állami támogatásokat.

A kkt 19, ülése két órás vita után 16 órakor ért véget.

Paraczky László