Hírek

Szenttamas.rs

 

40 éves a Turiai Kolbászfesztivál

A híres turiai kolbász 2013 óta hivatalosan a világ leghosszabb kolbásza

1985 óta minden év február utolsó hétvégéjén a Szenttamás községhez tartozó Turián Szerbia egyik legrégebbi kolbász seregszemléje, a híres Turiai Kolbászfesztivál, amelynek hírneve a kezdetektől a határokon, sőt az óceánon túlra is eljutott. A szervezők immár négy évtizede ügyelnek arra, hogy a rendezvényen a már hagyományos turiai sült kolbász mellett nyers-, füstölt-, száraz- és csemegekolbász is kapható legyen. A húsipari termékek bő választéka mellett a disznóvágáshoz szükséges felszerelésen át a különböző fűszerekig mindent kitesznek az elárusítók. 2013-ban itt készült el a világ leghosszabb kolbásza, amely bekerült a Guinnes Rekordok Könyvébe.

Így kezdődött

A kolbászfesztivál teljesen véletlenül, 1985. február 26-án, egy disznóvágáson kezdődött, amikor a helyi vadászok az ilyenkor szokásos pálinkázás és borozgatás után összeszólakoztak, hogy ki tud jobb kolbász készíteni. A dolog odáig fajult, hogy többen hazamentek, elhoztak egy-egy szálat a saját kolbászukból, és arra kérték a falubelieket, hogy nyilvánosan döntsék el, melyik a legfinomabb. A nap folyamán a helyi Vadászegyesület klubjában tíz minta közül választották ki a legjobbat, az egész nap elhúzódó esemény ekkor kapta a Kolbászfesztivál nevet. A nap arról is emlékezetes marad, hogy a turiai tamburazenekar (ami innentől hosszú éveken át a rendezvény egyik szimbóluma lett) a hajnali órákig húzta a talpalávalót.

A következő megmérettetésre alaposabban felkészültek a falubeliek. 1986. február 22-én az akkori Beograd kávézóban sorra kerülő eseményre 24 szárazkolbász minta érkezett és közös kolbászgyúró versenyt szerveztek. Érthető okokból a friss kolbászt 24 méter hosszúra töltötték, méterenként fogták, kivitték az udvarra, lefényképezték, majd pillanatok alatt eladták. Az ismét hajnalig tartó rendezvényen fél falu jelen volt, a teljes bevételt pedig a helyi óvodának adományozták, illetve játékok vásárlására fordították. A következő februárban a kolbász 49,5 méter hosszú volt, és az utcán a helyi iskola diákjai mutatták be a közönségnek. A kolbásszal együtt tehát nőtt a rendezvény, közben a támogatók is szaporodtak, így már az ötödik fesztiválon komoly bevételre tettek szert. Ebből a pénzből mentőkocsit vásároltak a falu számára, a következő évben megvették a helyi rendelőben működő fogászat számára az összes felszerelést, új bútort vásároltak az óvodának stb. Így indult a ma már több tízezer látogatót vonzó, humanitárius jellegű Turiai Kolbászfesztivál, amit a ’90-es évektől Zomborban, Szabadkán és Újvidéken is hetekkel előbb népszerűsítenek.

Miroslav Medurić – Čika, aki a második rendezvényen a harmadik helyezést érte el elmondta, gyerekkora óta folyamatosan készíti a kolbászt, ami szerinte a falusi ember egyik elengedhetetlen táplálékának számít. Visszaemlékezése alapján a rendezvény népszerűsítéséhez nem csupán a média és a támogatók járultak hozzá, hanem az, hogy az első fesztiválokon a turiai versenyzők soha nem voltak elégedettek a zsűri döntésével, ugyanis mindenki a saját kolbászát tartotta a legjobbnak.

− Így kezdődött a világ leghosszabb kolbászának története. Akkoriban csupán húsz, ötven és pár száz méteres kolbászokat készítettünk, de arra ügyeltünk, hogy minden évben hosszabb legyen az előző évitől. Mellette persze mindenki árulta a sajátját is, mert a hosszúkolbászt akkor is ma is méterszámra árultuk, az ebből származó összes bevételt pedig kizárólag humanitárius célokra adományoztuk. A kolbász pedig nőtt, 1000, 1500 méteres lett, a támogatóknak köszönhetően egyre hosszabbra sikeredett. 2007-ben a kolbászklub egyesületnek sikerült saját ingatlant vásárolni, azóta itt van a székhelye – sorolta a ma már nyugdíjas Medurić.

Elmondása szerint a világ leghosszabb kolbásza 2013.február 23-án került hitelesítésre, amikor a Guinness Rekordok Könyvének képviselői Turián jártak. Az akkor 2013 méter hosszú és 2,5 tonnás kolbász átmérője 3,97 méter volt, a böllérek az előre megadott feltételek egyik követelményeként spirál alakban kiterítették, a szervezők pedig megkapták a rekordról tanusítványt.

Hogyan készül a híres turiai kolbász?

A turiai kolbász nem készül titkos recept alapján, a belevalókat sem titkolják. A legfontosabb, hogy kizárólag 2-3 éves anyakoca húsából készüljön, mert akkor igazi. Miroslav Medurić szerint az anyakoca húsa mindössze 20 százalék zsiradékot tartalmaz és rostos, s ez a jó kolbász alapja. Azt is elmesélte, hogy a turiaiak az ősöktől örökölték a kolbászkészítés módját és receptjét is, miszerint a jó kolbászhoz csak só, bors, fokhagyma, továbbá csipős és édes pirospaprika kell.

Támogatók nélkül nem működne

A szenttamási önkormányzat már az elejétől felkarolta a turiai rendezvényt, a szervezőbizottsággal folyamatos az együttműködés a marketingtől kezdve a helyszín, a kulturális-művelődési programokon át egészen a hangosítás biztosításáig. A kolbászfesztivált több állami- és magánvállalat is támogatja, számukra a szervezők minden évben három nappal a rendezvény előtt külön fogadást rendeznek.

Végezetül tegyük hozzá, nagy erőfeszítések történnek annak érdekében, hogy Turián mielőbb kiépüljön egy kolbászüzem, ahol a helyi specialitást egész évben gyártanák és árusítanák. A fő cél az, hogy a településen belül bezárják a láncot, vagyis a „nyersanyagtól” kezdve a késztermékig minden eredeti és helyi vonatkozású legyen.

 

 

Szöveg és fotó: Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs