Fokozottabb az érdeklődés az olajrepce és az árpa iránt is
A búza vetésének optimális ideje véget ért, hiszen a szakemberek azt tanácsolják a gazdáknak, hogy vessenek el október végéig. Vladimir Rankov agronómus, a verbászi Mezőgazdasági Tanácsadási Szakszolgálat szakembere szerint a búza egyre népszerűbb, a szakszolgálat által ellenőrzött területen az idén csaknem 20 százalékkal többet vetettek a gazdák, tíz százalékkal nőtt az olajrepcével és mintegy öt százalékkal az árpával bevetett terület is. A szója népszerűsége viszont jelentősen csökkent.
− A kimutatások szerint a Verbász‒Kúla‒Óbecse‒Szenttamás határban az ősz folyamán mintegy 33-34 000 hektár kenyérgabonát vetettek el, ami az előző évekhez viszonyítva jelentős növekedés. Ahhoz, hogy a búza újra népszerű lett, a kötelezőnek mondható vetésforgó mellett jelentősen hozzájárult az is, hogy a kenyérgabona az előttünk álló termelési évben az első olyan haszonnövény, ami friss pénzt hoz a gazdáknak, hiszen aratás után azonnal értékesíthető. Ugyancsak jó hír, hogy az előző évekhez viszonyítva nőtt az eredeti/gyári búzamag iránti kereslet, s ez azt jelenti, hogy a termelők kevesebb magot csáváznak és vetnek padlásról. Szerintem ennek az a fő oka, hogy a gazdák többsége úgy döntött, inkább nem kockáztat, hiszen a magtermesztők által kiadott vetőmag szavatosság alatt áll – magyarázta az agronómus.
Vladimir Rankov hozzátette, ami az őszi árpát illeti, a verbászi szakszolgálat által felügyelt területen eddig 3400 hektáron került földbe a mag.
Salamon László szenttamási termelő is vetett búzát, az elővetemény napraforgó volt.
− Nem kaptuk meg az ígért támogatást, így magyarországi magot szereztem be, becsáváztuk és elvetettük, és 200 kg NPK-t szórtam alá. Egy kevés árpát is vetettem, de csak tárcsáztunk, nem szántottunk.
A földben továbbra sincs elegendő nedvesség, nagyon bízunk abban, hogy ősszel és télen lesz eső, mert ami eddig esett, az nagyon kevés – mondta László.
Hozzátette, tavaszra kukoricát és napraforgót tervez vetni, a szója biztosan kimarad.
A kúlai Körmöczi Rókus az idén 20 holdon vetett kenyérgabonát, a mag egy részét a padlásról csávázta, a másik része pedig eredeti vetőmag. Holdanként 150 kg NPK műtrágyát szórt ki.
− Búzából és árpából majdnem annyi termett, mint tavaly. A szója vetésével tavaly nagyon megjártuk, mert nem a saját, 60 dináros vetőmagunkat vetettük el, hanem megvettük 160 dinárért az eredetit, mert azt ígérték, hogy megkapjuk rá a támogatást. Nem kaptunk semmit. Most ott tartunk, hogy nem merünk beruházni, megvenni 80 dinárért az eredeti búzamagot, inkább a sajátunkat vetjük, ami 20 dinár.
A kérdésre, hogy készített-e számítást a beruházásról, illetve hogy milyen árat kellene kapni jövőre az átadott kenyérgabonáért, nemleges választ adott.
– Nem szoktam soha előre számolni. Úgy vagyok ezzel, hogy amit meg kell csinálni, azt vagy úgy hagyod, vagy megcsinálod. Ezért csökkent egy kicsit a vetésterület. Nem vettem meg az eredeti magot, mert egy hektárra a 200 kg gyári mag 5-6000 ezer dinárba került volna, a padlásról viszont sokkal olcsóbban tudunk vetni – mondta a kúlai gazda.
Forrás: Magyar Szó, Paraczky László
nov 11, 2024 19:05 du.