Hírek

Szenttamas.rs

 

A NATO bombázásokra emlékeztek Szenttamáson

Az emlékezet segít megérteni azokat az eseményeket, amelyek ma történelmünk részét képezik

Az 1999-es bombázások áldozataira emlékeztek pénteken Szerbia-szerte. A légicsapások 24. évfordulóján Szenttamáson először gyászmisét tartottak, majd az ortodox templom udvarában koszorút helyeztek el a 90-es évek háborúiban, továbbá a NATO bombázásokban életüket vesztett civilek és katonák emlékművénél.

A megemlékezésre az önkormányzat képviselői mellett vidékről is érkeztek vendégek, jelen voltak a tartományi közigazgatás, a honvédség, a rendőrség, a háborús veterán egyesületek, valamint a politikai pártok képviselői, továbbá számos polgár gyűlt össze, hogy leróják tiszteletüket az emlékműnél.

Felszólalásában Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármestere emlékeztetett arra, hogy 24 évvel ezelőtt, miközben az ostromlástól védte magát, Szerbia kiállt az összes állam szuverenitása és a nemzetközi törvények védelme mellett, és szembement a NATO-val.

− A légicsapásokban, amelyek 1999. március 24-én kezdődtek és június 10-ig tartottak mintegy 1000 katona és 2000 ártatlan polgár, nő és gyermek veszítette életét. A Biztonsági Tanács jóváhagyása nélkül végrehajtott bombázások során kórházak, iskolák, hidak, emlékművek, számtalan ipari és gazdasági infrastruktúra semmisült meg. Hogyan lehet igazolni az agressziót? Hogyan lehet megérteni egy katonát, aki rakétát küld a robogó vonatra, vagy eltalál egy utasokkal teli buszt? Nem lehet megérteni. A kérdésekre a mai napig nem kaptunk választ, az ilyen bűnözőket soha senki nem vonta felelősségre. Soha nem fogjuk elfejelteni a hároméves Milica Rakićot, aki éppen a bilin ült, amikor házukat bombatalálat érte, de a terror többi ártatlan áldozatot sem. A szenttamási Siniša Laušev, Aleksandar Bajin és Ranko Pantelić neve örök marad – mondta Radivoj Debeljački.

Kifejtette, ma, 24 év elteltével − mint a történelem során már sokszor – Szerbia ismét próbatétel elé került, ezért nagy bölcsességre van szükség a döntések meghozatalában, továbbá olyan összefogásra, amely megkönnyíti országunk helyzetét az előtte álló akadályok leküzdésében.

− Az emlékezet segít megérteni azokat az eseményeket, amelyek ma történelmünk részét képezik. A legfontosabb, hogy mindezt soha ne felejtsük el – fogalmazott a szenttamási polgármester.

 



 

Szöveg: Paraczky László

Fotó: Aleksandar Berić, Aleksandar Šijačić

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs