Hírek

Szenttamás.rs

 

Egy helyen a Gion-pályázatok köteteinek illusztrációi

Öt fiatal művész alkotásaiból nyílt kiállítás a szenttamási Kultúrotthonban

A szenttamási Kulturális nyár 2022 rendezvénysorozat keretében a Kultúrotthon galériájában hétfőn kiállítás nyílt a Gion-könyvek fordításainak, valamint a Gion Nándor Novellapályázat antológiáinak illusztrációiból. A kiállított munkákat Nagy Kornélia, Kiss Natália, Móricz Ildikó, Szabados Zsófi és Munjin Andrea készítették.

A kiállítás megnyitóján Németh Dezső, a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke elmondta, a tárlaton látható alkotások a kiadványok illusztrálására felkért alkotók többéves munkájának eredménye:

− 2012 óta rendszeresen meghirdetjük a Gion Nándor Novellapályázatot, a beérkezett munkákat később antológia formájában kiadjuk, a könyvek borítójának grafikai tervezésére, valamint a művek illusztrálására pedig művészeket kérünk fel. A kiállítás mintegy ötévnyi munka eredménye, minden antológiát és novellagyűjteményt más-más művész illusztrált, most pedig öt alkotó munkáit mutatjuk be.

Kiss Natália 2014-ben sikeresen felvételizett az Újvidéki Művészeti Akadémia grafika szakára, ahol 2018-ban mesterképzésen kezdte meg tanulmányait, oklevelét 2021-ben szerezte. Több hazai és nemzetközi díj tulajdonosa.

− Az Olyan mintha nyár volna című regény szerb nyelvű fordítását illusztráltam. Az alaposan körülírt és különleges kisugárzással megörökített helyszínek ihlettek. Rajzaimon megpróbáltam visszaadni ezeknek a helyeknek, tereknek a hangulatát. Az alkotások kevert technikával készültek, ceruzával, tussal, akvarellel és filccel – nyilatkozta Kiss Natália.

A topolyai születésű Móricz Ildikó a Pécsi Tudományegyetem grafikusművész szakán szerzett idén oklevelet. Egyetemi évei alatt plakátjaival számos belföldi és nemzetközi kiállításon vett részt, egyéb munkáival különböző tanulmányi és szakmai ösztöndíjakban részesült. A 2020-as novellapályázat kötetét illusztrálta:

− Örömmel vállaltam a feladatot. A novellák elolvasása során arra törekedtem, hogy a legjelentősebb motívumokat vagy hangulatokat ragadjam meg. Ezeket az impulzusokat formáltam képekké az illusztrálás folyamán. Célom volt, hogy minden illusztráció külön-külön és együtt, sorozatként is működjön. A képek létrehozásakor különböző manuális és a digitális technikákat ötvöztem, így a végeredmény a digitális montázs műfajába sorolható leginkább. Az elvontabb vizuális elemek a történet hangulatára, míg a mellettük megjelenő figurális elemek a cselekményre reflektálnak – mondta Móricz Ildikó, az Országos Tudományos Diákköri Konferencia kétszeresen díjazott művésze.

A szenttamási Szabados Zsófi egyetemi tanulmányait az Újvidéki Művészeti Akadémia grafikustervező szakán kezdte 2018-ban, melynek most végzős hallgatója. Részt vett több csoportos és egyedi kiállításon. Munkáival különböző tanulmányi és szakmai ösztöndíjat érdemelt ki. Az Úton szőtt mesék című antológiát illusztrálta:

− A kiállításon mindannyian más világgal és technikával mutatkozunk be. Az illusztrációim tussal készültek. Mind lavírozott, ami a tus vízzel történő hígítását jelenti, így létrejön egy átmenet. Leginkább a művek címei inspiráltak. Próbáltam egyszerűen kivitelezni egy kissé másabb világot, ami akkor jelenleg épp kibontakozóban volt nálam. Ma már teljesen máshogy illusztrálnám a szöveget, hisz stílusvilágom azóta megváltozott. Az említett könyvet középiskolás éveim végén illusztráltam, miközben Angliában voltam.

A kiállítás szeptember 10-éig látogatható a Kultúrotthonban.

 





 

szenttamas.rs