Kultúra

Szenttamas.rs

 

Háromszor százéves évforduló

Stogodišnjica (Százéves évforduló) elnevezéssel a szenttamási Kultúrotthonban hétfőn megnyílt a bácspetrőci Vajdasági Szlovák Múzeum kiállítása. Mint a megnyitón elhangzott, Szenttamás és Bácspetrőc között hosszú ideje kiváló baráti kapcsolat létezik az önkormányzatok és a civil szervezetek között is. A jelenlévőket először Milica Zarić, a Kultúrotthon igazgatója üdvözölte, a kulturális eseményt a vendégek részéről Srđan Simić, a házigazdák nevében pedig Radivoj Paroški szenttamási polgármester nyitotta meg. A kiállítás részleteit a szlovák múzeum igazgatója, Anna Séčová-Pintírová mondta el.

A szenttamási polgármester először megköszönte petrőci kollégájának a látogatást, és hangsúlyozta, a kiállítás közös ötlet volt: − Bácspetrőchöz hasonlóan Szenttamáson is többnemzetiségű közösség él békében egymás mellett. Mindkét település odafigyel a nemzeti közösségek hagyományainak ápolására, emiatt a szenttamásiaknak megtiszteltetés a szlovák nemzeti kulturális örökség bemutatása. Örülök annak, hogy az itteni Kultúrotthon biztosította a helyszínt a kiállításnak, és hogy ma jobban megismerhetjük a vajdaságban élő szlovákok száz évvel ezelőtti és mostani életét. Fontos, hogy ismerjük egymás múltját, és tapasztalatokat cseréljünk, hiszen így még szorosabb barátság alakul ki közöttünk – fogalmazott a szenttamási polgármester.

Srđan Simić megköszönte a vendéglátást és a múzeum nevében a bemutatkozási lehetőséget: − Bácspetrőc az idén három nagy jubileumot ünnepelt, s ez nem csupán a mi önkormányzatunkra, hanem a Szerbiában élő összes szlovákra vonatkozik. Pontosan száz évvel ezelőtt tartottunk először szlovák nemzeti ünnepséget, száz éve alakult a gimnázium, és száz éve, hogy Bácspetrőcön megkezdte működését az első nyomda. Mindez 1919-ben történt, amikor Vajdaságot Szerbiához csatolták. Bácspetrőcön a szlovákoknak köszönhetően fejlődésnek indult a gazdaság, a 20-as években pedig itt alakult ki a komló világpiaci ára. A településen készült a legtöbb seprű Európában, és itt termelték a legtöbb cirkot is. Ez ma már mind történelem, amit a kiállításon lévő képeken meg is tekinthetnek az érdeklődők, ugyanakkor törekszünk arra is, hogy ezeket a régi foglalkozásokat, termelési módot és hagyományos gazdasági ágazatokat valamilyen formában visszaállítsuk. Törekvésünk részben sikerrel járt, hiszen újból aktuális lett a komló termesztése – magyarázta a petrőciek képviselője. Elmondta még, hogy a kiállítást több vajdasági településen szeretnék bemutatni.

Anna Séčová-Pintírová, a petrőci múzeum igazgatója elmondta, a településen még egy igen jelentős szlovák intézmény működik, mégpedig Zuzka Medveďová, a vajdasági szlovákok első festőjénak állandó tárlata: − Van továbbá egy igen értékes, a 18. században épült tájházunk is, amely kulturális szemponból ugyancsak jelentős. A már említett három százéves évforuló mellett tavaly megünnepeltük a ,,visszacsatolás” évfordulóját, amely különösen jelentős fordulópont volt az itteni szlovákok életében, hiszen az új államban sokkal több jogot kaptak, és megvalósíthatták terveiket. Azokban az időkben gazdag kulturális élet zajlott a településen, saját színházunk is lett – magyarázta az igazgató. Ismertetőjében több, a szlovákok szempontjából jelentős dátumot és eseményt is felsorolt, bemutatta a kiállítás egyes részleteit, és meghívta a szenttamásiakat, hogy látogassanak el Bácspetrőcre, és a múzeum mellett tekintsék meg a település értékeit is.





P. L. (Fotó: A. Š.)

szenttamas.rs