Hírek

Szenttamas.rs

 

A Bárka folyóirat szerzői a Magyar Tanszéken

 

A Bárka folyóirat szerkesztőit, szerzőit látták vendégül szerdán, október 18-án az újvidéki Magyar Tanszéken. A Kontaktzóna rendezvénysorozat keretében dr. Bordás Sándor, a tanszék lektora beszélgetett Elek Tibor főszerkesztővel, Kiss László íróval és Kiss Ottó költővel.




Dr. Csányi Erzsébet tanszékvezető bevezetőjében elmondta, a Kontaktzóna 2013 óta kíséri a Magyar Tanszék képzési programját: ‒ Valójában ezek olyan szabad műsorok, amelyek nyitottak a polgárok előtt, hallgatóink számára viszont alternatív képzési programot jelentenek. Az idei őszi szemeszterben nagyon gazdag a kínálat, amit részben lektorunknak dr. Bordás Sándornak köszönhetünk. Ő ugyanis a Balassi Intézeten keresztül biztosítja a magyarországi irodalmárok szereplését, ezenkívül mi is szerveztünk még néhány programot. Neves magyar költők, írók, illetve folyóiratok mutatkoznak be, de vendégünk lesz egy független kortárs képzőművészeti csoport is. A Bárka folyóirat mai vendégszereplését illetően el kell mondani, számunkra nagyon fontos, hogy folyóiratok közötti kapcsolatokat hozzunk létre. A Tanszéknek is van tudományos, de vegyes profilú folyóirata is, és e műsorok által eleven vérkeringés jön létre az anyaországi valamint a vajdasági magyar irodalmi közélet szereplői között ‒ fejtette ki a tanszék vezetője.



A Bárka már 25 éve a kortárs magyar vizeken evez, ugyanakkor 10 éve működik a folyóirat online változata is, amely a barkaonline.hu felületen fut. Ez egy olyan irodalmi magazin, amelyben sokkal több anyag van, mint a nyomtatott változatban, így a világ bármelyik pontján el lehet jutni a Bárkában megjelenő anyagokhoz. Kéthavonta jelenik meg, de közben felrakjuk a honlapra az aktuális szám anyagait is. Sok aktualitás, tudósítások, versek is találhatók a folyóiratban – mondta Elek Tibor főszerkesztő. Még mielőtt részletesen kitért volna az egyes tartalmak, fejezetek és rovatok ismertetésére, elmondta, hogy az elmúlt negyed évszázad alatt többször változott a folyóirat formátuma. A legutóbbi megfelel a jelenkor követelményeinek: ‒ Tele van a lap kiváló vizuális megoldásokkal, illusztrációkkal, közöljük a szerzők fotóját is. Arra törekszünk, hogy a különböző ízlésirányú, ideológiai-esztétikai áramlatok képviselői közül a legjobbakat begyűjtsük, úgy Magyarországról, mint a határon túlról. Úgy gondolom, hogy a Bárka a határon túli magyar irodalomnak, vagyis a kisebbségi irodalomnak az egyik fő publikációs tere, nagyon sok felvidéki, kárpátaljai, erdélyi, vajdasági szerző küldi be írását ‒ foglalta össze a főszerkesztő. A folyóirat megjelenéséhez szükséges eszközök előteremtéséről elmondta, a Nemzeti Kulturális Alap támogatja a lap megjelenését.

Miután a főszerkesztő ismertette a nyomtatott és az online tartalmakat, Kiss László író, irodalomtörténész, a Bárka szerkesztője elmondta, ő volt az, aki kitalálta, hogy kellene egy olyan rovatot indítani, ahol úgy szólítják meg a középiskolásokat, ahogyan a tankönyv ezt nem teszi: ‒ Ezt pedig olyan módon sikerült megvalósítanunk, hogy a folyóirat külső munkatársai, akik írók, költők és tanárok is egyben, a középiskolákban, gimnáziumokban szöveget írattak a gyerekekkel a kötelező olvasmányokról, de nem úgy, ahogy azt a tankönyv teszi és kéri, hanem a diákok saját gondolatmenete került előtérbe. Akkorát futott ez a rovat, hogy kitaláltuk, a következő évben olyan rovatot indítunk, amelybe azok is írhatnak, akik nem tanítanak a középiskolákban. Ez lett az Üzenet a palackban című rovat, majd a jött a prózagyűjtemény és a többi rovat – sorolta a szerkesztő rávilágítva egy-egy rovat népszerűségére.

Kiss Ottó költő, aki 2000 óta a Bárka munkatársa, elmondta, nem jár be a szerkesztőségbe, de amúgy nagy odafigyeléssel válogatja a folyóiratba szánt anyagokat. Hangsúlyozta, a 2018. évi januári szám nagyon erős lesz, különös tekintettel a lap 25 éves évfordulójára, és kivétel nélkül neves szerzők alkotásait közli.

A műsorban felolvasásták a Laci bácsi rímes állatkalauza című verses mesét, amely klasszikusokat idéz, de meg is szégyenít, hiszen mint elhangzott, parodisztikus módon rombolja le a hagyományos meseképet. A békéscsabai folyóirat képviselői a Bárka eddig megjelent számait is magukkal hozták, amit a Magyar Tanszék könyvtárának és a jelenlévőknek ajándékoztak.





 

Paraczky László