Hírek

Szenttamas.rs

 

Együtt ünnepeltek a szenttamásiak

 

Hatodszor emlékeztek közös műsorral a szenttamásiak 2018. március 15-én az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeire. A Himnuszt követően a szenttamási kicsik és nagyok közös ünnepén elhangzott: március 15-e a magyarság legnagyobb nemzeti ünnepe. Ezt az ünnepet tehát minden magyar, minden rendszer, a legkülönbözőbb politikai irányzatok, mozgalmak és pártok, a legkülönbözőbb gondolkodású emberek vallják magukénak. 1848. március 15-én felemelte szavát a nemzet, s a korhadt rend kártyavárként omlott össze. Az 1848–49-es hősöknek a nevét csak töredékében olvashatjuk a könyvekben. Azt azonban tudnunk kell, hogy a szabadságot nem egy arctalan tömeg vívta ki. A szabadságot az alkotni képes, a közös célokért tenni tudó és tenni akaró egyének teremtették meg. A polgári forradalom lehetőségét az emberek összefogása vívta ki. Akaratukat összekovácsolta, erejüket megsokszorozta, hogy tudták: nagy dolgokra képesek, ha összefognak. Ők tetteikkel bebizonyították, hogy bár „egynek minden nehéz; soknak semmi sem lehetetlen”. A nemzet összetartásának tudata 1848 óta a leggazdagabb erkölcsi, szellemi és érzelmi erőforrásunk – hangzott el az ünnepi műsor kezdetén.

A ünnepi műsorban felléptek a Barbie óvoda kis lakói, a Pitypang Néptáncegyesület haladó citeracsoportja és Suttyó tánccsoportja, a Hagyományápolók Klubjának Csalogány asszonykórusa, a helyi Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola diákjai, a Grimasz Gyermekszínjátszó Csoport, továbbá Serfőző Lilla, Bakos Donatella, Szabados Etelka és Horváth Hargita szavalók. A szabadságharc szenttamási vonatkozásait a kishegyesi Csőke Márk, a Szegedi Tudományegyetem történelem alapszakának végzős hallgatója ismertette.

Ha erősen él bennünk egy szebb, szabadabb jövő reménye, és képesek vagyunk együtt, egymásra támaszkodva nekirugaszkodni a megvalósításnak, méltók lehetünk, méltók leszünk 1848 örökségéhez. Ebben segít minket minden évben újra meg újra a megemlékezés a szabadságharcra, március 15-ére és annak hőseire. Ez ad értelmet az ünnepségeknek, a koszorúzásoknak, a közös és békés elmélkedésnek – üzenték a szenttamásiak.

A műsort, mely a Szózat közös eléneklésével ért véget, a szenttamási Gion Nándor Kulturális Központ szerveze.

















P. L.