A búza a bokrosodás fázisában van, és az átlagosnál jobban kinéz

Azokon a parcellákon, ahol betartották a szükséges agrotechnikai intézkedéseket az őszi kalászosok állapota jónak mondható. A hosszabb száraz időt követően a héten megérkezett a várva várt csapadék, a föld azonban továbbra is szomjazik. Az eső elsősorban az elvetett, vagy vetés előtt álló cukorrépának kedvez, de a tavaszi vetésnek is jót tett.

Pajdl Zsuzsanna agronómus, a szenttamási Pionir mezőgazdasági birtok igazgatója elmondta, a vállalat mérőállomása szerint tavaly 576 liter csapadékot jegyeztek, ami sokkal kevesebb az előző évektől, hiszen 2023-ban 890 liter, 2022-ben pedig 673 liter esőt kapott a határ. A legnagyobb problémát azonban annak egyelőtlen elosztása jelentette, továbbá az, hogy tavaly július és augusztus folyamán egyetlen csepp sem esett, így az aszályt a növények mellett a föld is megsínylette.

− Az idén március 1-ig 83 liter csapadék esett, ennek ellenére a föld száraz, ami abból is látszik, hogy ahol megkezdték a talaj előkészítését a répa vetéséhez, ott a traktorok nagy porfelhőket hagynak maguk után. A búza meg a kalászosok állapota ennek ellenére kielégítő, a növény a bokrosodás fázisában van. Aki optimális időben vetette el, október folyamán, november elején, és megadta a megfelelő agrotechnikai műveleteket, annak a búzája jól néz ki. A végeken néhol sárgul, ez annak a jele, hogy a -8 és -10 fokos éjszakák megcsípték a leveleket, azonban ez nem okoz maradandó károsodást, a búza kiheveri. Aki eddig nem tette meg, annak ajánlom, hogy mángolja a búzát, a hengerrel menjen végig, nyomja meg kicsit a földet, hogy a gyökér jobban odatapadjon. Ami pedig a fejtrágyázást illeti, fontos analízist készíteni, mert azt követően pontosan kiszámolják, hogy mennyi mennyiségű műtrágyát juttassunk ki. Környékünkön az első 30 centiméter mélységben kevesebb nitrogén van, lejjebb ment, 90 cm mélységig. Ott viszont van elég, ami annyit jelent, hogy sürgősen végezzük a fejtrágyázást, hogy növekedéskor a növény fel tudja használni a szükséges tápanyagot. Az urea esetében például 5-6 hét kell, mire teljesen felbomlik, ezért ne várakozzunk sokat – magyarázta Pajdl Zsuzsanna.

Hozzátette, a tavalyi téltől eltérően idén elenyésző a rágcsálók száma, ennek ellenére nem árt ha termelők többször is átjárják a parcellákat.

Forrás: Magyar Szó, Paraczky László

Fotó: Paraczky László, Németh Dezső

Közzétette: Németh Dezső