Hírek

Szenttamas.rs

 

Meg kell adni a növénynek ami jár

A szeszélyes időjárás miatt folyamatosan kitolódik az optimális vetési időszak

Az elmúlt héten beköszöntött az igazi tavaszi időjárás, 20 fok feletti hőmérsékletekkel, közben több felé eső is áztatta a vajdasági földeket. Az őszi kalászosok és a tavaszi kapásnövények állapotáról Pajdl Zsuzsanna agronómust, a szenttamási Pionir birtok igazgatóját kérdeztük.

A szakember bevezetőjében elmondta, annak ellenére, hogy a napokban hullott csapadék mennyisége a határ egyes részein csak részben áztatta a földeket, a növények állapota kielégítő, a búza jó kondícióban van, ám folyamatosan figyelni kell, ugyanis a felmelegedéssel együtt a különböző betegségek is megjelentek:

− Ahol a vetéstől kezdve megadták a feltételeket a búzának, az őszi műtrágyázástól kezdve a talaj minőséges megmunkálásán át az időben történő vetésig, ahol a tél folyamán ellenőrizték a rágcsálókat és időben elvégezték a fejtrágyázást, ott a kenyérgabona állapota kiváló. Nálunk a birtokon minden feltételt teljesítettünk. Igaz, kicsit tolódtak a munkálatok és a fejtrágyázásra csak márciusban került sor, ugyanis a tavasz a szokásosnál hűvösebb volt, viszont a búza kapott többször esőt, így a kiszórt nitrogén bejutott a földbe és a növény hasznosította. Ezzel szemben tavaly tavasszal szárazság volt, és a fejtrágyázás nem sokat ért – magyarázta az agronómus.

Szavai szerint áprilisban megtörtént az első kémiai kezelés, a gyomok és a levélfoltosság elleni védekezés, ám a kedvező időjárás miatt megjelent a levélrozsda néhány fajtája, így újabb permetezésre van szükség. Ugyanakkor a fuzárium megjelenésére is számítani kell, ami ellen ugyancsak szükséges a védekezés, mindez pedig tovább emeli az amúgy is magas termelési költségeket.

− Az árpa már kalászol, de itt is szükséges a kémiai kezelés, kicsit más permetszerekkel és más időben, mint a búzánál. Egyelőre jók a kilátások és mint mondtam, a kalászosoknál jó hozam ígérkezik. A birtokon rendszeresen mérjük a csapadék mennyiségét, az első négy hónapban 280 liter csapadék esett négyzetméterenként, ebből 20 liter tegnap. A Pionir birtokon tulajdonképpen felhőszakadás volt, 20 liternyi esett négyzetméterenként, míg a faluban csak 5 liter – mondta Pajdl Zsuzsanna.

A kérdésre, hogy a tavaszi kultúrák esetében mi a helyzet az agronómus elmondta, a hűvös tavasz és a hideg talaj miatt az optimális vetési időszak kitolódott április második felére.

− Évekre visszamenőleg tanúi vagyunk a szélsőséges időjárásnak és az évszakok változásának, tolódásának. Nem lehetett a megszokott időpotban vetni, mert sáros volt a föld, s a talaj hőmérséklete sem volt megfelelő. Késett a talajelőkészítés is. Április közepe folyamán kezdtek el az emberek jobban mozgolódni, akkor engedte meg az időjárás, hogy dolgozzanak. Ahol április közepén elvetették a szóját, a kukoricát, napraforgót, ott szépen látszódnak a sorok. Észrevettem, hogy elég sok répa van a határban, az emberek kiszúrták azt az időt, amikor el tudták vetni. Annak ellenére, hogy a csapadéknak köszönhetően gyorsan kikeltek a növények és megjelentek a gyomok, továbbra is nagy szükség van a nedvességre, hiszen egymást követik az aszályos évek, ezzel együtt pedig a terméscsökkenés. Úgy tűnik, lassan rendszeressé vált, hogy június végén, júliusban trópusi hőségek vannak, kevés csapadékkal. Éppen ezért a szakemberek igyekeznek olyan fajtákat előállítani, amelyek elsősorban szárazságtűrők. Szerintem az újdonságokat rendszeresen követni kell, kipróbálni, ugyanakkor fontos megadni a növénynek amit kér, mert csakis így kifizetődő a termelés – mondta végezetül Pajdl Zsuzsanna.

 

 

Szöveg és fotó: Paraczky László

Szerkeszti és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs