Mezőgazdaság

Szenttamas.rs

 

Szép a búza

A kúlai és a szenttamási határban a kenyérgabona sikeresen átvészelte a januári kemény fagyokat

Serfőző László szenttamási termelő ha nem is nagy területen, de évek óta rendszeresen vet búzát. Lapunknak elmondta, hogy a tavaly október 20-án elvetett búza állapota kielégítő, s bár a téli kemény fagyok következményei némely parcellán láthatók, van elegendő nedvesség a talajban és tavaszra a kenyérgabona állapota minden bizonnyal javulni fog.

– Fejtrágyázni februárban szoktam, amint az időjárás megengedi, és rá lehet menni a földre. A növényvédelem tavasszal történik, általában kétszer permetezek, először a gombabetegség, majd a gyom ellen. Mi, termelők mindent megadunk a búzának, a többi az égiektől függ. Az árakról sokat lehetne beszélni, de nincs értelme, hiszen mindenki látja, hogy mi történik. A gabona ára marad, a műtrágya, a vegyszerek és az üzemagyag ára pedig folyamatosan emelkedik. Ha minden befektetést összeszámolunk, a búza ára szerintem legalább 80 dinár kellene hogy legyen. Nekünk azonban nem ez a legfontosabb, hanem a kenyér árához történő igazodás – mutatott rá a szenttamási gazda.

Szavai szerint valamikor a búza árát úgy kalkulálták, hogy egy kilogramm kenyér árát osztották három részre, és mindenki jól járt. Érthetőbben fogalmazva, ha ma egy kg kenyér 120 dinár (azaz 60 dinár a félkilós vekni), és azt három felé osztjuk: egy részét kapja a malom, másik részét a pék, a harmadikat pedig a termelő, akkor az jön ki, hogy 40 dinárt kap(na) mindenki.

– Jelenleg a búza ára 20 dinár, vagyis a fele annak, ami a termelőnek jár(na). Hiába terem jól a kenyérgabona, hiába vannak rekordtermések, ha a gazda nem tudja „utolérni” a termelési költséget. Ezért van még mindig kevés belőle a határban – mondta Serfőző László. Megjegyezte, a vetésforgó mellett sokan csak azért vetnek búzát, mert a gazdáknak ez hozza az első „friss” pénzt a házhoz, amiből azután fedezik a költségeket, üzemanyagot, műtrágyát, pótalkatrészt vásárolnak stb.

Körmöczi Rókus kúlai mezőgazdasági termelő elmondta, a búza mellett tavaly a repce is jól termett, így a búzát nem kellett azonnal átadni. Ugyanis a búza ára aratáskor mindig alacsonyabb − 2021-ben 20 dinár volt − jelenleg viszont 30 dinár körül alakul.

– A gond folyamatosan az, hogy a termelőnél a beruházás minden kultúra esetében hónapokkal az átvételi ár kialakulása előtt történik. A búza kilogrammja jelenleg 30, az urea műtrágya kilogrammja pedig 120 dinár, akkor ez azt jelenti, hogy 400 kg búzát oda kell adni 100 kg műtrágyáért. Ilyesmi még soha nem fordult elő – fogalmazott a kúlai gazda.

Kiemelte, évek óta ugyanazt a francia fajtát veti, tavaly pedig rekordtermése volt búzából, ami parcellától függően 50–58 mázsa körül alakult.

− Az ősszel optimális időben sikerült elvetni a búzát, 150 kg alaptrágyát kapott, de a fejtrágyát egyelőre nem dobtuk rá, ugyanis a minisztérium megígérte, hogy csökkentik az árakat, és várunk, hátha olcsóbb lesz. Egyébként eddig januárban dobtunk rá 100 kg ureát, majd március elején 50-60 kg fejtrágyát – mondta Körmöczi Rókus.

Kiemelte, a kúlai határban viszonylag jól néz ki a búza, és úgy tűnik, hogy a januári kevés hó megmentette a kifagyástól.



Forrás: Magyar Szó

szenttamas.rs