Hírek

Szenttamas.rs

 

A termelő nem tud mit vetni

A búza hozza az első „friss pénzt” a gazdáknak

A statisztikai kimutatások szerint Szerbiában 2022 őszén mintegy 725 ezer hektáron vettettek kenyérgabonát, ami az előző évhez viszonyítva 16 százalékos növekedést jelent. Hogy miért döntött több termelő a búza vetési felületének növelése mellett, a növény jelenlegi állapotáról és a most aktuális fejtrágyázásról veprődi, verbászi és szenttamási termelőknél kerestük a választ.

A gazdák elmagyarázták, hogy az őszi kalászosok esetében a foszfor és kálium-utánpótlást azt őszi alaptrágyázáskor kell végezni, a fejtrágyázás viszont a tél végi – kora tavaszi tápanyagpótlásnak számít, kiszórása általában február 15-e és március 15-e közé tehető. Az első fejtrágyázás alapvető fontosságú, hiszen a nitrogénfelvétel közvetlenül befolyásolja a bokrosodást és a későbbi kalászszámot, azaz kihatással van a termés mennyiségére és minőségére.

Smih Tibor veprődi termelő elmondta, tudomása van arról, hogy nőtt a búzával bevetett terület, ami egyrészt jó, másrészt kockázatos is lehet:

− Eddig is volt búzám, ezután is lesz, de csak a megszokott mennyiség. Jövőre sem tervezek többet vetni. Attól tartok ugyanis, hogy aratáskor nagy lesz a kínálat, emiatt csökkeni fog a gabona ára, amire korábban már volt példa. Másrészt, a búza nagyon fontos ami a vetésforgót illeti, továbbá ez hozza a gazdának az első jövedelmet az adott termelői évben – mutatott rá a veprődi termelő.

A műtrágyázással kapcsolatban elmondta, számára a talajminták elemzése a mérvadó, ugyanis így pontosan kimutatható, hogy miből mennyi van a földben és mit kell pótolni.

− Csináltattam talajelemzést, és a kapott eredmények alapján szórtam ki a kevert műtrágyát. Külföldi vetőmagot vetettem, a búza időben kikelt, szépen fejlődik, szerencsére sehol nem láttam, hogy sárgulni kezdett volna, tehát nem beteg. Ami pedig a fejtrágyázást illeti, a napokban tervezem, ugyancsak a kapott talajelemzés eredményei alapján – mondta Smih Tibor.

Panković József verbászi gazda elmondta, a búza mellett az ősszel tritikálét is vetett, hiszen jószágtenyésztéssel is foglalkozik. Szerinte vetés előtt fontos az istállótrágya, vagy a műtrágya kiszórása. Több felé vannak kisebb búzával bevetett parcellái, néhányra azonban a gyorsforgalmi út építése és a sár miatt egyelőre lehetetlen kijutni:

− 200 kg műtrágyát szórtam holdjára, előtte istálló trágyázva voltak a földek. A búzát kukorica után vetetttem,120 kiló mag került holdjára, és nagyon szépen kikelt. Megvettem az UREA-t, 100 kilót terveztem holdjára és amint rá lehet menni a földre, elvégezzük a fejtrágyázást – mondta József. Blazsanyik Csaba szenttamási termelő elmondta, egyelőre nem növelte a kalászosokkal bevetett területet, de gondolkodik rajta. Az ősszel mintegy 10 hektáron került búza- és árpamag a földbe:

− Kicsit elkéstünk, október 20-a után vetettünk. Az ingadozó időjárás ellenére a búza jó állapotban van. Fejtrágyát nem szórtam még rá, vártam, hogy egy kicsit leessen a műtrágya ára, de a héten elvégezzük ezt a munkát. Általában UREA-t szórok, utána egy kevés KÁN-t, később pedig jön a kétszeri, háromszori permetezés – sorolta Csaba.

A kérdésre, hogy mi az oka annak, hogy sokan több búzát vetettek az ősszel elmondta, szerinte a gond az, hogy az ingadozó árak és időjárás miatt az emberek egyszerűen nem tudnak mit vetni.

− A kukorica nem jól termett a ’22-es évben, a szója is alaposan alábdobott. Tegnap láttam, hogy a tavalyi szóját most aratták le. Ilyen még nem volt. A másik fontos tény az, hogy a termelőnek a búza és az árpa átadása jelenti az első bevételt. Aki kölcsönt vett fel, az tudja, hogy a bank nem vár, ezért igyekszik mielőbb törleszteni az adósságot – magyarázta a szenttamási termelő.

 

 

Szöveg és fotó: Paraczky László

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs