Mezőgazdaság

Szenttamas.rs

Kevés cukorrépa lesz az idén

Az ősz folyamán Vajdaságban jól termett a cukorrépa, az átlaghozam 70 tonna körül alakultak hektáronként. A gazdákat viszont más dolgok nyomasztották: a gyenge cukortartalom mellett átvevéskor a gyárak magas tisztátlanságot állapítottak meg, a cukor előre szerződésbe foglalt árát pedig utólagosan 50 parával csökkentették. Emellett az átázott talaj miatt Bácska és Bánát egyes részein hónapokig nem tudták felszedni és átadni a répát. Közben a répahalmazokat belepte a hó, így a felszedett és a határban maradt édesgyökérnek tovább romlik a minősége.

Az újvidéki Növénynemesítő Intézet szakembere, dr. Živko Ćurčić a tavalyi cukorrépa helyzetet elemezve portálunknak elmondta, hogy nagyon jó volt a termés, ennek ellenére sok termelő elégedetlen maradt, kiábrándult a cukorrépa termesztésből: A cukorrépa vetése tavaly tavasszal időben elkezdődött, és a vegetáció első része is kedvező volt, aminek következtében a répa gyorsan kikelt, gyökere és levéltömege is szépen fejlődött. A folytatásban azonban már gondok adódtak, ugyanis mint ismeretes, a magas hőmérsékletek mellett a júliusszeptemberi időszak igen csapadékos volt, ami a cerkospórás levélragya megjelenéséhez vezetett. Ez a cukorrépa egyik legsúlyosabb betegsége. A kórokozó mérsékelten meleg, csapadékos, párás időben júniustól, de gyakrabban júliusaugusztusban fertőzi a cukorrépa külső, idősebb leveleit, gyorsan tejed, és mint kiderült, csaknem 50%-os terméskiesést okozott – magyarázta a szakember. A termelőknek nem sikerült a védekezés, egyszerűen azért, mert a sok eső miatt nem tudták elvégezni a permetezést, továbbá lehetetlen volt betartani a két permetezés közötti határidőt, hiszen minden másnap, harmadnap esett az eső. Ennek pedig az lett a következménye, hogy a tömeges lombvesztés miatt a növény pótolta az elvesztett levélfelületet. Közben a répafej megnyúlott, a répatest növekedése pedig lelassult, ezáltal pedig a cukor raktározása is. Magyarán, nagy tömegű répa termett, viszont csökkent a cukortartalma – tette hozzá Ćurčić.

A rekordmennyiségű répa miatt  az őszi kampány elhúzódott. A szokásos 50 tonnás átlagok helyett ugyanis a hozamok elérték a 70 tonnát hektáronként, a gyárak pedig egyszerűen nem tudták egyszerre sem átvenni, sem feldolgozni ezt a mennyiséget. Ugyanakkor a gyökerek cukortartalma alig haladta meg a 13 százalékot, de voltak olyan parcellák is, amelyeken a répa alig 8–10 százalék cukrot tartalmazott. A nagyobb mennyiségű cukorrépa feldolgozása nagyobb energiaráfordítással járt, ami megdrágította a cukor előállítását. Az ősszel a földgáz is drágult, ami ugyancsak a cukor előállításának drágulását hozta magával. A cukorgyárak pedig valamelyest csökkentették a répa felvásárlási árát a kezdeti 4,5 dinárról 4 dinárra. A termelők elégedetlenségét még az is fokozta, hogy késett a kifizetés, sőt olyan esetek is ismertek, hogy a gazdák az októberben átadott répáért a mai napig nem kapták meg pénzüket.

A termelők is, a gyárak is elégedetlenek, hiszen a cukor világpiaci ára nagyon lecsökkent, az üzletekben már 5055 dinárért is lehet cukrot kapni, és ha tudjuk, hogy néhány évvel ezelőtt a cukor 100110 dinárba került, ez teljesen érthető is – mondta Ćurčić.

Közismert, hogy a cukorrépa a kiemelkedően magas költségek mellett ma is a legnagyobb hektáronkénti jövedelem ígéretével termeszthető szántóföldi növények közé tartozik. A 2013-as év jó eredményeinek köszönhetően tavaly emelkedett a cukorrépával bevetett terület. Hivatalos adatok szerint több, mint 70 ezer hektáron termesztettek édesgyökeret.

Tudni kell, hogy ezek a gyárakkal előre leszerződött felületek. Az idén azonban várhatóan csökkeni fog a répával bevetett terület, amit az eddig megkötött kevés szerződés is alátamaszt. Ugyanakkor az idei termésű cukorrépára a javasolt felvásárlási ár 3,5 dinár kilónként, ami egyáltalán nem motiválja a termelőket – mondta az újvidéki Növénynemesítő Intézet szakembere. Hozzátette, április elejére kiderül, mennyi répamag kerül az idén a földbe.

Paraczky László

Búza álapota