Hírek

Szenttamás.rs

Kiss Natália rajzai a 13. VMTDK-n

 

A Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium 2014 november 21-e és 23-a között rendezte meg Újvidéken, a Rektorátus új épületében és a Technológiai Karon a 13. Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferenciát, melynek top-témája az idén a fa volt.

A VMTDK-ra a vajdaságiak mellett a Kárpát-medence különböző régióiból is érkeznek hallgatók, hogy bemutassák kutatásaikat, művészi alkotásaikat. Az évente félszáz fiatal kutatót és művészt megmozgató rendezvény programja pénteken este kezdődött a művészeti produkciókkal. A diákköri konferencián A fa mint önismereti szimbólum (A fától az erdőig egytől a tömegig) című munkájával és 9 rajzot tartalmazó kiállításával részt vett a szenttamási Kiss Natália is, aki az újvidéki Művészeti Akadémia Képzőművészeti Szaka grafika irányzatának első éves hallgatója.

Kiss Natália

Önmagunkat megismerni többféleképpen is lehet: Másik ember vagy akár rajzok által is megismerhetjük vagy kielemezhetjük önmagunkat. Az egyik leggazdagabb önismereti szimbólum a fa. A fában is megtalálható a hármas tagolódás mint az emberben, a gyökérzet a családot, stabilitást, ösztönöket és a tudatalattit jelképezi, a törzs az energiaállapotot, a hétköznapi élet gyakorlatát, valamint az érzelmeket tükrözi, az ágak és a lombkorona pedig a szellemi életet. A fa az emberhez való nagy hasonlóság, valamint létfontosságú szerepe miatt is közel áll hozzánk. Az életünk elképzelhetetlen lenne fa nélkül. A fa is megéli azokat az életciklusokat, amiket az ember. Párhuzamot vonva a fa és az emberi élet között, olyan hasonlóságokat fedezhetünk fel, mint például az egyenes tartás, a növekedés, virágzás, terméshozás, megújulás és öregedés. A fa létére a többi fa ugyanúgy hatással van, mint egy emberre a többi ember. A fák sem nőhetnek egymás árnyékában, egyedül viszont a vihar könnyen kidönti őket. Az embernek is térre van szüksége egyéni fejlődéséhez, támogatás nélkül kevesebbre jutna. Rajzaimon a fák ábrázolása arra világít rá, olyan dolgokat árul el, amik a szerzőjükre  jellemzőek, a tulajdonságaimra, gondolataimra, valamint arra, hogy különböző helyzetekben, hogyan viszonyulok a környezetemhez – összegezte a fiatal grafikus, akinek Lázár Tibor volt a témavezetője. A munkákat a rektorátus épületének üvegcsarnokában állították ki.

A tudományos diákköri konferencia másnapi programján 140 hallgató lépett fel hat szekcióban, munkájukat egyetemi tanárokból, kutatókból, művészekből álló bizottságok értékelték. A VMFK kuratóriuma a korábbi VMTDK-kon felmutatott kimagasló tudományos eredményei alapján és a műszaki tudományok terén elért kutatási eredményeiért az idén Beretka Sándornak ítélte oda a Kristálygömb Díjat.

VMTDK 2014. november 22

Fénykép: Szerda Zsófia

 

HFH