Nem adjuk Szerbiát! jelszóval háromnapos rendezvény keződött pénteken Belgrádban, a köztársasági képviselőház előtti téren és környékén. Az eseményre, amelyet Aleksandar Vučić államfő kezdeményezett, közel 500 szenttamási polgár érkezett. A község polgárait Radivoj Debeljački polgármester vezette. A belgrádi eseményen minden település saját standot állított, köztük Szenttamás is. A stand a Sándor király sugárút 61-es szám előtt áll, és ahol  látogatók számára községünkről minden infomáció biztosított. A standhoz szombaton csatlakoztak a Ruka spasa és a nyugdíjasok egyesületének képviselői. A standon tradicionális vajdasági specialitások kaphatók és mindenkinek lehetősége van kipróbálni az alföldi konyha ízeit.

Aleksandar Vučić államfő a Nem adjuk Szerbiát! elnevezésű belgrádi nagygyűlésen szombaton mondott beszédében mindenkinek megköszönte a hatalmas támogatást. Ugyanakkor öt követelést fogalmazott meg az állam intézményei és részben saját maga irányában is, amelyek célja a rend és a béke helyreállítása.

1.Mi, a Nem adjuk fel Szerbiát! rendezvényen összegyűlt polgárok követeljük, hogy az ügyészség alkotmányos és jogi hatáskörén belül kezdeményezzen eljárásokat az állam békéjének és rendjének megteremtése érdekében. Követeljük az alkotmány és a jog teljes tiszteletben tartását, továbbá, hogy a polgári szuverenitás nevében a polgároktól elvett intézményeket adják vissza az embereknek.

2. Állapítsák meg a büntetőjogi felelősséget minden olyan személy esetében, aki vandalizmusban és a polgárok elleni támadásokban vett részt a békés tiltakozások során. Követeljük továbbá, hogy derítsék ki és büntessék meg a niši események tetteseit, felbujtóit és segítőit, akik brutális támadást követtek el békés polgárok ellen.
3.Minden tanuló és egyetemista számára biztosított a tanulás lehetősége, amennyiben élni kíván vele. Vučić szerint ez nem lehet alku tárgya.

4. Azonosítsák azokat a személyeket, akik támadásokat intéztek az állam létfontosságú intézményei és létesítményei ellen, valamint követelik, hogy akadályozzák meg a jövőbeni hasonló cselekményeket.
5. Meg kell akadályozni minden olyan tevékenységet, amely önkényesen megbénítják a gazdasági tevékenységet, illetve akadályozza a polgárokat abban, hogy a megszokott módon végezzék mindennapi tevékenységeiket.

Vučić a beszédében kijelentette: a követeléseket nemcsak felolvasták, hanem végig is fogják vinni, hangsúlyozva, hogy ezek a rend, a jog és a Szerbia védelmében fogant igények.

− Végtelen és nagy köszönet ezért a csodálatos napért. Köszönöm minden koszovói és metóhiai polgárnak, aki eljött Belgrádba, hogy megmutassa, mennyire szereti Szerbiát és a fővárost, továbbá köszönöm a Boszniai Szerb Köztársaságból és Montenegróból, Észak-Macedóniából érkezőknek is hogy eljöttek. Köszönet mindenkinek a nagy támogatásért – mondta Vučić.
Felhívta a figyelmet arra, hogy ma már csak mosolyt lehetett látni, és mint mondta, ágyúlövések sehol sem hallatszottak.

− Sehol nem volt probléma. Köszönöm, hogy ezt a napot, április 12-ét ilyen naggyá,  fontossá, ünnepélyessé tették. Ez a nap fontos marad. Csaknem 13 év telt el amióta tisztséget töltök be, és sok barátomhoz és bajtársamhoz hasonlóan mindent megtettem azért, hogy jobbá tegyük ezt az országot − mondta Vučić.

Kiemelte, hogy mindezt az állam soha nem tudta volna megtenni az ország polgárainak támogatása nélkül.
− Ha Önök nem lennének, akik jól értették, amit csináltunk, amikor a legnehezebb volt, amikor néhány korábbi hatalmak nemtörődömsége miatt szó szerint egy dinár sem maradt a költségvetésben, amikor a nyugdíjak és fizetések egy részét csökkenteni kellett. Önök megértették, hogy ezzel meggyógyítjuk az országot, hogy ma magasabb fizetések és nyugdíjak legyenek Szerbiában, amivel nem vagyunk ugyan megelégedve, de ma nagyobbak, mint bármikor az ország történelemében. Mindezt Önöknek köszönhetően sikerült megvalósítani – mondta az államfő.

Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években különféle problémákkal is szembesültünk, mint például a migránsválság, a Covid-járvány és egyéb.
− Amikor sokaknak nem volt sem oltóanyaga, sem lélegeztetőge, nekünk  volt, mert harcoltunk, mert éjjel-nappal azon dolgoztunk, hogy megvédjük polgáraink életét, megmentsük az embereket Szerbiában. Ez volt a feladatunk. Újra együtt harcoltunk Önökkel. Egész idő alatt támadták a Koszovón élő szerb népet. Közben kirobbant az ukrajnai háború. Sokan kérdezték, hogy éljük ezeket túl. Azt mondták: Ön nem fog kitartani azon álláspontja mellett, hogy tiszteletben tartja az Egyesült Nemzetek Alapokmányát, tiszteletben tartja a területi integritás elvét, közben pedig nem alkalmaz szankciókat hagyományos barátaival szemben. Azóta több, mint három és fél év telt el, mindent kibírtunk, és nem álltunk el a politikánktól – mondta Vučić.

Büszkén, méltóságteljesen és következetesen, függetlenül attól a hatalmas, félelmetes nyomástól, aminek ki vagyunk téve. És ne feledjétek, akkoriban azt mondták, megint jön a válság, egy nagy gazdasági válság, amit kell viselni. Nemcsak kitartottuk, hanem előrébb vittük az országot. Szerbiában tavaly a második leggyorsabban növekvő gazdaság volt egész Európában. Idén, ha nem érték volna támadások országunkat, mi lettünk volna a leggyorsabban növekvő gazdaság egész Európában – fogalmazott az államfő.

Nélkületek senki és semmi sem vagyok, de közösen bármit elérhetünk. Köszönöm a választáson nyújtott támogatást, a szeretetet. Az emberek ide egy ötletért jöttek. Könnyű összegyűjteni az embereket, hogy támadjanak és megsértsenek valakit, viszont nehéz egy ötlet köré összejönni és a jövőbe tekinteni. Meg kell mutatnunk a nők iránti tiszteletet. Szerbiát a nők mentették meg, mindig megértették és a jövőbe néztek. A földig meghajolok előttük, és köszönet nekik, hogy mindig nagyobb felelősséget vállalnak, mint a férfiak.

Az államfő folytatva beszédét kiemelte, hogy az ellenzék ugyan párbeszédet követelt, de amikor erre lehetőség nyílt, „azt mondták, csak vicceltek, és mégsem akarnak párbeszédet”.

– Szerbia nem fogja tovább tűrni a zsarnokságukat. Békésen, demokratikusan fog harcolni, és senki sem fél tőlük többé – mondta.

Az elnök hangsúlyozta, hogy szerinte mindez külső beavatkozás eredménye: „Valakinek külföldről nem tetszik Szerbia sikere.”

– Nem tudjátok megtörni a szerb nép gerincét – jelentette ki.

Úgy véli, talán sikeres lett volna a színes forradalom, ha nem követték volna el egy nagy hibát a nagy agresszió során: 

– Az emberek látták, hogy az államot akarják lerombolni. Bármit bánthattok, de van egy csodás tulajdonságunk: ha valaki a mi országunkat próbálja bántani, ha azt akarja romba dönteni, akkor mi mindannyian összefogunk, a háromszínű lobogónk mögé sorakozunk, és nem engedjük, hogy bárki is lerombolja az országunkat – fogalmazott az államfő.

P. L. , G. D.

Közzétette: Németh Dezső