Nyugdíjas oldal

Szenttamas.rs

 

Egyre többen tagosodnak a nyugdíjasok egyesületébe

A legtöbb szenttamási nyugdíjas (is) minimális, vagy még annál is kevesebb nyugdíjat kap, ezért sokan a létminimum határára sodródtak. A helyi nyugdíjasok egyesülete nonprofit szervezet, amely kizárólag adományokból és a tagsági díjból tartja fenn magát, vagyis önellátó. Az egyesület a nyugdíjasok otthonában lévő irodahelyiségekben dolgozik, és a kedvezményes áron beszerezhető élelmiszer és téli tüzelő miatt évről évre több tagja van. Ljubica Alargić, az egyesület elnöke portálunknak megerősítette, az előző évekhez képest ugrásszerűen emelkedett a tagság száma, és a községben élő megközelítőleg 2500 nyugdíjas közül jelenleg 1270 regisztrált tagjuk van. Az egyesület a működéshez szükséges bevételt a biztosítási kötvények árusítása mellett az évi 250 dináros tagsági díjból, továbbá tartományi nyugdíjasok szövetségétől kapott (évi 60100 ezer dinár) eszközökből biztosítja.

− Van egy alapunk, amiből ha szűkösen is, de fenn tudjuk tartani magunkat, és ha a helyzet valóban úgy hozza, segíteni tudunk a legjobban rászorulókon. Ezt úgy kell értelmezni, hogy a legkritikusabb helyzetben  lévőknek néha be tudunk fizetni egy-egy részlet tüzelőt vagy élelmiszert, amire tagunknak abban a pillanatban nincs pénze – magyarázta az elnök. Hozzátette, nagyon sokan vannak olyanok, akik még mindig szégyenlik alacsony nyugdíjukat, vagy túl szerények, és ezért nem tagosodtak az egyesületbe.

− A téli tüzelőt, azaz a szenet és a fát 9 hónapos, pontosabban 18 fél részletre vásárolhatja meg a tagság. Csaknem 20 éve nagyon jó az együttműködésünk az egyik helyi fateleppel, amely minőséges tüzelőt biztosít, és szavatolja az árat is. Mindkét dolog nagyon fontos tényező, hiszen így a legkisebb nyugdíjjal rendelkezők is be tudják készíteni a tüzelőt. A részleteket a nyugdíjbiztosítási alap közvetlenül a leszállító számlájára utalja át, azonban a sokévi munka és tapasztalat ellenére is vannak fennakadások. Például januárban az történt, hogy több, mint 100 tagunk tüzelő nélkül maradt, ugyanis olyan kis mennyiséget írattak, hogy az időközben elfogyott. Néhányuknak (amennyire a keretünk engedte) vásároltunk egy-egy köbméter fát, hogy az újabb rendelés és a kézbesítés között ne kelljen fagyoskodniuk – mondta az elnök.

A szenttamási egyesület a tagság számára kéthavi lefizetésre felvágottat, húskészítményeket, fagyasztott tésztafélét, friss csirkehúst és más élelmiszercikket, továbbá mosó- és tisztálkodási szereket biztosít. Beszélgetőtársunk elmondta, az élelmiszerek esetében az első részletet azonnal, a második részletet pedig egy hónap múlva kell kifizetni, azonban miután átvették az élelmiszert, többen ezt egyszerűen „elfelejtik” megtenni, és kellemetlen helyzetbe hozzák az egyesületet. Valahogy azonban mégis feltalálják magukat, bár előfordul, hogy a pénzhiány és a szegénység miatt a tartozást valójában csak néhány hónap után sikerül megfizettetni. Fontos kiemelni, hogy évente egy-két alkalommal egy napos kirándulásokat is szerveznek, a költségek felét a nyugdíjasok, másik felét pedig különböző pályázatok, projektumok segítségével biztosítják.

A szenttamási egyesületnek az épületben egy egész nap üzemelő klubhelyisége is működik, ahova naponta többen bejárnak egy-egy teára, beszélgetni, vagy éppen melegedni. Itt szervezik meg a legidősebbek számára a társadalmi életet, a teadélutánokat, a különböző összejöveteleket, megünnepelik március 8-át, az idősek világnapját stb. Ezenkívül tulajdonukban van egy régi, tatarozásra szoruló lakóház is, amelyet folyamatosan olyan tagok laknak, akik hajléktalanok, vagy túl kicsi a jövedelmük. Az ottlakásért nem kell bérletet fizetniük, csak karban kell tartaniuk a házat és a kertet: − Viszont az elhasznált villanyáramot és vizet csak ki kell valamiből fizetni, és ez ugyancsak nagy gondot jelent számunkra, mint ahogyan az egyesület irodáinak és a teremnek a fűtési költségei is, ugyanis ez a tétel közel 40 ezer dinárt tesz ki havonta. Szerencsére az önkormányzatban többször is megértésre találtak az egyesületben felmerülő, főleg anyagi jellegű problémák iránt, és egy-egy projektumon keresztül kaptunk némi támogatást – magyarázta beszélgetőtársunk. Mint mondta, az alacsony nyugdíjak miatt nagyon sokan nem tudnak elmenni kirándulni, ezért évente egy-két alkalommal egy napos kirándulást is szerveznek a legidősebbeknek. Nagyon jó az együttműködésük a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alappal, és közösen a támogatják a rokkant nyugdíjasok gyógyfürdőbe utalását.

− Ez viszont olyan módon történik, hogy összeállítjuk azoknak a névsorát, akik el szeretnének jutni valamelyik gyógyfürdőbe, és ezt a listát továbbítjuk az alapnak. Mindkét helyen vannak bizottságok, amelyek feladata a beutalások jóváhagyása, ami a kérvényező vagyonjogi helyzetétől és  egészségi állapotától függ (utóbbit az orvosi bizottság állítja ki). Tavaly 51 nyugdíjasunk kérvényezte a gyógyfürdőbe való utazást, viszont a ranglista alapján 19 személy volt jogosult az ott tartózkodásra. Idén ez a szám kissé emelkedett, valószínűleg 24-en tudnak utazni. Fontos kihangsúlyozni, és arra külön odafigyelünk, hogy az említett létszám a foglalkozások minden területéről (kereskedők, iparosok stb.) nyugdíjba vonult embereket öleli fel – mondta Ljubica Alargić.

Ljubica Alargić

 

Paraczky László