Hírek

Szenttamas.rs

 

Lezajlott az Öko-kamp tábor Szenttamáson

 

A szenttamási Gyöngy, a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesülete több helyi civil egyesülettel az idén július 24-e és 28-a között a kiserdei stadion mögötti téren immár 12. alkalommal szervezte meg az igen nagy népszerűségnek örvendő ökotáborát. A tábor az értelmi fogyatékkal élők társadalmi integrációját segíti elő, amely közvetenül a természetben és a természet adta lehetőségeket maximálisan kihasználva juttatja kifejezésre a gyermekek kreativitását, fejleszti az egymás közötti kapcsolatokat, de nem utolsósorban a mozgás, társalgás, közös műhely és csapatmunka köti le a figyelmüket. A tábor idei mottója nem változott: Legyél öko-finom!


Az idei tábor főbb mozzanatait portálunknak az egyesület egyik defektológusa Kokrehel Elina foglalta össze, aki többek között elmondta, hogy a tábor az inklúziós módszert alkalmazza arra, hogy a társadalom ifjú tagjai is elfogadják a másságot, és értékeljék az emberekben rejlő értékeket. Fontos megemlíteni, hogy évekre visszamenőleg a Gyöngy egyesület tagjai mellett a résztvevők szerb, magyar és roma gyerekek, akik vegyesen, különböző feladatokon keresztül tanulják meg kollektivitást és az együttműködést: ‒ A tábor fő témája, mint mindig, a környezetvédelem, azaz hogyan tudjuk mi emberek megvédeni a természetet, mik a következményei a szemetelésnek és hogyan tudjuk újrahasznosítani a már használaton kívüli műanyagot, fémet, papírt és üveget. Idén is erre különböző műhelymunkákat láttunk elő, például huzalból és műanyagkupakokból robotokat készítettünk, ezen kívül távcsövet és madáretetőket. Általános célunk a környezetvédelem fogalmának megértése, amelyeket specifikus feladatokon keresztül gyakorolunk.


A táborban minden nap vendégeket fogadtunk a környező falvakból és városokból: hétfőn Verbászról, kedden Bácsfeketehegyről, szerdán Nagybecskerekről és Zsablyáról (Žabalj), csütörtökön pedig Topolyáról érkeztek a gyerekek. Más-más egyesületeket képviseltek, ahol a miénkhez hasonlóan hátrányos helyzetű tagok tartoznak. Vendégeink lelkesen bekapcsolódtak minden egyes programunkba, ami által maguk is hozzájárultak ahhoz, hogy minél teljesebb és szebb napunk legyen – magyarázta a defektológus. A kérdésre, hogy egy-egy nap hogyan nézett ki a  táborban, elmondta, a volontőrök és a Gyöngy dolgozói ismét előre kidolgozott terv alapján működtetik a tábort, külön délelőtti és délutáni foglalkozásokkal, valamint sok-sok pihenővel és rekreációval. Az „indulás“ minden reggel 9-kor volt, a „kapuzárás“ pedig a hangulattól függgően az esti órákban, és attól függött, mennyire fáradtak el a nap folyamán a táborozók: ‒ Reggel 9-kor egy kis tornával, testmozgással indult a nap, majd reggeli után a kedvenc programok, a sportpálya és a zumba, illetve a ritmikus táncok következtek. Mindkettő igen sok élményt, de főleg mozgást hozott. Utána ebédig pihenő volt, majd délután a műhelymunkák következtek, ahol a legjobban sikerült alkotásokat  minden alkalommal jutalmaztuk. Ezt követte a csapatjáték, a foci, kosárlabda vagy röplabda, ami sok esetben a késő délutáni órákig tartott. Ki kell emelni még, hogy a feladatok között volt a szelektív hulladékgyűjtés, a „kincskeresés“ és a gyerekek körében igen kedvelt Ki mit tud? játék is – mondta Elina. A tábor jelentőségét összegezve kifejtette, a fő cél tulajdonképpen az, hogy a gyerek testi és lelki fejlődését különböző aktivitásokon keresztül stimulálják. A pszichomotorika fejlesztésére különböző kézimunkákat alkalmaztak, melyek a motorikán kívül esztétikai és szépérzéket is igényeltek: ‒ A fizikai aktivitások és a táncok pozitívan hatottak a gyerekek hangulatára és minden egyes tánc elsajátításával magabiztosabbak lettek, ami fejlesztően hat a személyiségükre. A versenyszellem pedig abban segít, hogy a gyerekek ne adják fel az első akadálynál, amivel találkoznak, hanem küzdjenek, hogy elérjék a várt eredményt, ezzel párhuzamosan meg is kell nekik tanulni „nem elsőnek lenni” – mutatott rá a defektológus.


A tábor utolsó napján a kiválóra sikeredett jelmezbál mellett a másik fő téma az egészséges életmód volt. A gyerekeket a Kék Kör, a Cukorbetegség Ellen Küzdők Szenttamási Egyesületének tagjai látogatták meg, akik a vércukorszint mérése mellett testsúlyt, magasságot és vérnyomást is mértek, továbbá egészségügyi tanácsokkal látták el a tábor lakóit.  A vizsgálatok iránt óriási volt az érdeklődés, két óra alatt 110 gyermek, volontőr és polgár jelentkezett. Dr. Ilija Gazepov, a Kék Kör elnökének szavai szerint a táborban lévő gyerekek ugyanolyan elevenek, mint a többi gyerek, egy kicsit félnek a fehér egyenruhától és a tűtől, de amúgy semi baj sem volt: ‒  Fontos hangsúlyozni, hogy az elhízás továbbra is komoly gondot jelent a gyerekeknél, és több ilyen esetet jegyeztünk a nap folyamán. Csapatunk nem azért járja a terepet, hogy gyógyítsuk a cukorbetegséget, hanem annak korai felfedezése a cél. Éppen ezért a tanácsadásnál erre külön figyelmet szenteltünk, és az étrendre való odafigyelés mellett javasoltuk a minél több mozgást, fizikai aktivitást, sportolást. Csapatunk több éve jár az Öko-kamp táborba, és személy szerint nagyon örülök annak, hogy itt a szabadban, a tiszta levegőn és egészséges körülmények között nagyon sok gyerek megfordul. Észrevettem, hogy több új taggal bővült az egyesület, és ennek a szervezők mellett jómagam is örülök, mint ahogyan annak is, hogy a tábor már néhány éve inkluzív jellegű, vagyis a sérült gyermekek mellett egészséges társaik is részt vesznek a műhelymunkákban és természetesen a szórakozásban is. Ezért ezt a tábort egyesületünk továbbra is támogatni fogja – mondta Gazepov.












Paraczky László