Ha a búza átvételi ára kevesebb 35 dinártól, a termelés veszteséges

Szerbiában 2024 őszén mintegy 635 ezer hektáron vetettek búzát, ami 60 ezer hektárral kevesebb mint egy évvel korábban. Bár az országban működő tanácsadási szakszolgálatok agronómusai arra figyelmeztettek, hogy a novemberi és decemberi vetés, azaz az optimális időszak (október 1−20)  utáni késés a termés csökkenésének kockázatával jár, a termelők 30 százaléka megvárta a novemberi csapadékot, és csak azt követően vetett.

A gazdák szerint búzát és árpát is olcsóbb a padlásról vetni, viszont nagyobb a kockázat és több a munka is, vagyis nem minden esetben éri meg.

A kúlai Balog Sándor október 15-én vetette el a búzát. Elmondása szerint a kenyérgabona szépen fejlődik, jól néz ki. A korábbi évekhez viszonyítva a rágcsálók száma jóval kevesebb.

− Szépnek mutatkozik a búza, bár az a véleményem, hogy a szántott földben sokkal szebb és erősebb a növény, mint amikor tárcsázott talajba vetünk. Szerintem ez azért van így, mert korábban kevesebb permetszert használtunk, jelenleg pedig többet juttatunk a növényekre, ráadásul kombinálni kell, hogy elérjük a kívánt hatást. Tegnap és ma befejeztem a fejtrágyázást, 100 kg Ureát szórtam holdjára – mondta Balogh Sándor.

Körmöci Rókus gazda közvetlenül az eső előtt fejezte be a fejtrágyázást. Szerinte az árpa és kenyérgabona állapota kielégítő, hiszen ősszel elegendő alaptrágyát is kapott a föld.

− Több fejtrágyázást nem tervezek, viszont növényvédő szert biztosan szórok, mert már mindenütt látszik a gaz. Az elmúlt hét szeles és hideg időjárása alaposan próbára teszi a búzát, ráadásul újra kemény fagyok várhatók. Meglátjuk, hogyan alakul – mondta a kúlai termelő.

Serfőző László, szenttamási gazda az ősszel 20 holdon vetett búzát és 10 holdon takarmányárpát. Szerinte a hosszantartó száraz fagyok nem kedveztek egyik haszonnövénynek sem, hiányzik a hótakaró. Ennek ellenére a határ jól kinéz.

− Búzából 4 holdon vetettem gyári magot, a többit a padlásról. A fejtrágyázást február végére, március elejére tervezem. A búzára 120-130 kilogramm Ureát szoktam szórni, az árpára kevesebbet, mert gyengébb a szára, így hamarabb megdől. Igazából amennyi alaptrágyát szórunk ősszel, annyit kellene fejtrágyából is, gond csak az, hogy a műtrágya megdrágul, 47-48 dinárba került, most pedig 60 dinár az ára. Közben a permetszerek ára is emelkedik. A gombabetegségek ellen az árpát március végén, a búzát április közepén, vagy a hónap második felében szoktam permetezni – mondta Serfőző László.

A beruházásokról szólva beszélgetőtársunk elmondta, amennyiben ősszel gyári magbúzát vetünk, és mindent megadunk a kenyérgabonának, aratásig a költségek holdanként 12 000-13 000 dinárt tesznek ki.

− Amennyiben a padlásról vetünk, valamennyivel olcsóbb a termelés, de több a munka, szelektálni, csávázni stb. kell, vagyis majdnem ugyanott vagyunk. Bárhogy számolunk is, ha a búza átvételi ára nem éri el a 34-35 dinárt, akkor csak veszteséget termelünk – szögezte le a szenttamási gazda.

Forrás: Magyar Szó, Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső