Hírek

Szenttamas.rs

 

Őrizzük identitásunkat, ápoljuk hagyományainkat

Szenttamáson megtartották a 20. Őseink Zenéje rendezvényt

Újra a régi helyen, és immár huszadik alkalommal szervezték meg a tartomány egyik jelentős népzenei rendezvényét, amelyen a közönség újra ízelítőt kapott a vajdasági magyar népzene gazdag világából.

A jubiláló Őseink Zenéjén fellépő kilenc zenekarnak, a néptáncosoknak, továbbá Micsik Béla tekerőmuzsikájának köszönhetően ismét igazi körutazást láthattunk és hallhattunk a Kárpát-medence tájegységei között. Mindez pedig azt hivatott bizonyítani, hogy a magyar népzenének és néptáncnak továbbra is nagy hagyománya van e dél-bácskai községben.

Fremond Árpád, a VMSZ alelnöke, parlamenti képviselőjelölt elmondta, topolyaiként örül annak, hogy Vajdaságban olyan egyesületeink, művészeink vannak, akik meg tudják mutatni magukat:

− Nagyon fontosak ezek a rendezvények, hogy megőrizzük identitásunkat, ápoljuk a hagyományainkat. Tudjuk azt, hogy az elmúlt húsz évben sok minden történt, de az Őseink zenéje a nehézségek ellenére is megmaradt. Figyelve a szervezőket és magát a rendezvényt, úgy tűnik, hogy ez még nagyon sokáig itt lesz Szenttamáson – mondta Fremond Árpád.

Kudlik Zoltán, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság segédtitkára szerint a rendezvény kinőtte önmagát, és Vajdaság egyik legnagyobb népzenei rendezvénye let:

− Nem csupán az eltelt két évtized folyamatossága a fontos, hanem az is, hogy mellette egy népzenei nemzedék is felnőtt, akik a Kárpát-medencében elismert zenészek. Gondolok itt a Csalóka, a Juhász és a Fokos zenekarra, Csonka Ferencre és zenekarára stb. Egy olyan népzenei generáció nőtt fel, akik magukkal viszik a vajdasági népzene hagyományát és üzenetét szerte Magyarországon és a Kárpát-medencében. Lászott, és számomra külön öröm, hogy az utánpótlást is nevelik, aminek köszönhetően a népzene és a népdal tovább fog élni ezen a vidéken – fogalmazott a segédtitkár.

Robotka Angéla, az Őseink Zenéjét szervező Arany János MME elnöke elmagyarázta, hogy az első kilenc népzenei rendezvényt az iskolában tartották, majd miután az kinőtte a helyszínt, tíz évre a városi sportcsarnokba költöztek, az idén pedig újra visszakerültek a régi helyre:

− Sok fellépő összejött, vagy ötvenen vannak. Reméljük, hogy a Vajdaság minden területéről érkezett fellépők olyan produkciókat mutatnak be, melyekkel megismertessük, megszerettessük a fiatalokkal az itt élő magyarság zenéjét, hiszen ők azok, akik továbbviszik mindezt.

A rendezvényt Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármestere nyitotta meg, aki elmondta, a község számára rendkívül fontos az ilyen jellegű népzenei esemény:

− Ez képezi ugyanis az itteni társadalom alapját, és a multikulturalizmus alapját. Ezért törekedni kell a rendezvény további ápolására – fogalmazott.

Az említetteken kívül a szombati rendezvényen vendégként jelen volt még dr. Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatóhelyettese, Fehér Szabolcs, a Tartományi Energetikai, Építésügyi és Közlekedési Titkárság segédtitkára, Kiss Nándor, a VMSZ Ifjúsági Fórumának elnöke, Ternovácz István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja és Sárközi István, Kishegyes község képviselő-testületének titkára.

Az Őseink Zenéje a késő éjszakai órákig tartó, és hagyományos táncházzal folytatódott.











 

Paraczky László

Fotók, videó: N. D.

szenttamas.rs