Hírek

Szenttamas.rs

 

A népzene és néptánc örömforrásként szolgál

Fergeteges népimuzsika, néptánc, vastaps és kiváló hangulat jellemezte a 20. Őseink Zenéje rendezvényt

A szenttamási Őseink Zenéje népzenei rendezvény 2002-ben indult, és az első kilenc alkalommal a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában került megrendezésre. Ezt követően 10 alkalommal a városi sportcsarnokban szervezték meg, az idéntől pedig visszaköltözött az iskola előcsarnokába. A rendezvényt 2002-től az Arany János MME, 2013-tól 2019-ig pedig az egyesület és a Gion Nándor Kulturális Központ közösen szervezték.

A sorrendben huszadik, jubiláló népzenei rendezvény legelején Micsik Béla törökbecsei tekerőlantos lépett fel. Őt követően a jelenlévőket Kocsis Krisztián, a községi tanács oktatással megbízott tanácsnoka köszöntötte, aki többek között elmondta, a rendezvényt újra több hónapig tartó előkészület előzte meg, a fáradtságos és kimerítő munka eredménye pedig a vajdaságban játszó népzenészek közös koncertje: − Reményeink szerint az utóbbi néhány év legjobb, és kínálatban a leggazdagabb programot sikerült összeállítani, ami szerintem mindenkinek elnyeri majd a tetszését – fogalmazott Kocsis Krisztián.

A rendezvényt Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármestere nyitotta meg.

Robotka Angéla, az Arany János MME elnöke elmondta, örömére szolgál, hogy a rendezvény 11 év után visszakerült az iskolába:

− Itt mindig meghittebb volt a hangulat, és a közönség is sokkal közelebb kerül a zenekarokhoz, mint a sportcsarnokban. Mindez pedig azért fontos, hogy a fiataloknak továbbadjuk a népzenét. Célunk között szerepel, hogy azokkal is, akik nem foglalkoznak népzenével, néptánccal, de mégis eljönnek a koncertre, megismertessük, közelebb hozzuk, esetleg megszerettessük a magyarság zenei és tánchagyományait, a koncertet követően ugyanis bekapcsolódhatnak egy rövid táncoktatásba, hiszen minden évben táncházzal zárul a rendezvény – mondta Angéla.

Micsik Béla, hitoktató, népzenész szerint az Őseink Zenéje már most bekerült a népzene történelmébe, hiszen évről évre sikeresen hozza össze a vajdasági zenekarokat:

− A megnyitó előtt tekerővel léptem a színpadra, ami már egyfajta hagyománnyá vált, később pedig a szenttamási citerásokkal készített produkciót hallotta, láthatta a szépszámú közönség. A citerások egyébként az én diákjaim, általános és középiskolások, akikkel közel öt évvel ezelőtt kezdtük el a munkát, közben volt másfél év kihagyás. Amikor hallottuk, hogy szervezik az Őseink rendezvényt felajánlottam nekik, hogy „melegítsük fel” az anyagot. Nagy örömmel fogadták az ajánlatot, így a vidéki népi zenekarok mellett szenttamási fellépők is a színpadra álltak.

A zentai születésű Csasznyi Imre, népzenész ezúttal a Pendergő zenekarral érkezett Szenttamásra:

− Nagyon sok szép emlék, élmény fűz az Őseink Zenéjéhez, és örülök, hogy újra itt lehetek. Maga a koncert is izgalmas, és amikor a közönség már azt hiszi, hogy vége az estének, összeállunk nagyzenekarrá, és jön a ráadás. Ilyenkor valóban minden zenész beleadja önmagát – mondta Imre.

Juhász Gábor, a szabadkai Juhász zenekar vezetője elmondta, már az első rendezvényen is itt voltak, és együtt játszottak a Csalóka és a Szökős, később pedig a Véka zenekarral is:

− Lassan kialakult az egész rendezvény, a produkciók egyre jobbak, a színpadi fellépések pedig látványosabbak lettek, aminek eredményeként egyre több néző jött össze. Ki kell emelni Alilović Gojko nevét, hiszen az egészet ő indította el, szerzett hozzá technikát, pénzt stb., a zenészek pedig szívesen jöttek, hiszen itt egymásnak tettünk szívességet, és egymás hangulatáért muzsikáltunk. Mindezt a közönség is látta, és ami nagyon fontos – átérezte, ugyanis a táncház minden alkalommal reggelig tartott – sorolta Gábor. Hozzátette, a Juhász zenekar ezúttal Ördöngősfüzesi dallamokkal, lassú katonanótával, verbunkkal, továbbá olyan csárdáscsokorra készült a rendezvényre, amelyet az egész Kárpát-medencében ismernek.

− A végén persze mi is csatlakozunk a nagyzenekarhoz, a repertoáron pedig kalotaszegi, palatkai, sárközi stb. nóták csendülnek fel, továbbá fontos megemlíteni azt is, hogy az egész programot néptáncosok teszik színesebbé – mondta a Juhász zenekar vezetője.

Sterbik László, a Fokos zenekar alapító tagjaként 2008-ban nézőként járt először az Őseink Zenéjén:

− Itt az iskolában megismertem azokat az embereket, akikkel ma már együtt állunk a színpadon. A nézők és a színpadi szereplés között nagy a különbség. A színpadon zenélésnek van egyfajta energiája, amit lehet a deszkákon kívül azaz a nézőtéren is érezni, viszont ez belülről sokkal intenzívebb. A zenének nagyon pozitív energiája van, így el lehet elképzelni, hogy amikor egyszerre sok hangszer megszólal, az milyen felemelő érzés. Nos, ezt az érzést mindenkinek egyformán át kell élni: a színpadon és a nézőtéren is. Ez a cél, ezért szeretek a nagy zenekarral együtt muzsikálni – magyarázta a népzenész.

Az immár két évtizedes múltra visszatekintő szenttamási népzenei esemény ezúttal is táncházzal zárult, amelyen az érdeklődő fiataloknak az első tánclépéseket Kiss Zseljko (Zsiga) mutatta meg. A néptánc és a népzene fontosságáról kapcsolódó kérdésre válaszolva elmondta, mindkettő az ember szívéből és testéből fakadt, önkifejezési eszköznek tekinthető és a lelki szükségletek kielégítésére szolgál:

− Mindkettő olyan erővel hat, hogy a mai napig is sok ember életét határozza meg, hiszen a népzene és néptánc örömforrásként szolgál, beteljesülést ad. Szerintem ez az oka annak, hogy ezeket az értékeket ma is sokan használják. Amennyiben időben történik a kezdés, akkor a későbbiekben a népzene és a néptánc meghatározhatja az egyén életét – fogalmazott a Vajdasági Magyar Népművészeti és Közművelődési Központ elnöke.

A rendezvény keretében az Arany János MME köszönőlevelet adományozott Kiss Csabának, amiért az első alkalomtól kezdve derekasan kivette részét a szervezésből.

A szenttamási citerások mellett a jubileumi rendezvényre a szervezők meghívták a péterrévei Tisza tamburazenekart is. A program fénypontja a Vajdasági Nagyzenekar koncertje volt, amelynek keretein belül fellépett a Csalóka zenekar, Csonka Ferenc és zenekara, a Csörömpölő zenekar, továbbá a Duhaj, a Fokos, a Juhász, a Pendergő és a Véka zenekar. Az idei műsor kísérőrendezvénye ezúttal a 18 órakor kezdődő gyermekprogram volt, amelynek keretében Micsik Béla népi hangszereket mutatott be az érdeklődőknek.





 

Paraczky László

Fotók: P. L. és N. D.

szenttamas.rs