Hírek

Szenttamas.rs

 

Összeállt a 21. Őseink zenéje népzenei rendezvény idei programja

Idén újra a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola ad otthont a sorredben 21. Őseink Zenéje népzenei rendezvénynek. Az első kilencet az iskola előcsarnokában tartották, ami idővel szűknek bizonyult, ezért a szervezők átköltöztették a Városi Sportcsarnokba. Ott azonban nem felelt meg az akusztika, illetve hiányolták az otthonias hangulatot, így a járványügyi időszakban tartott szabadtéri Őseink zenéje után, sokak örömére a rendezvény visszakerült az iskola előcsarnokába. A tartomány egyik legjelentősebb népzenei eseményére az Arany János ME elnöksége és a szervezőbizottság hónapokkkal előbb megkezdi az előkészületeket, folyamatosan üléseznek, idén pedig már két héttel ezelőtt megtörténtek az utolsó simítások a március 4-én sorra kerülő rendezvényre.

Kocsis Krisztián a községi tanács oktatással és kultúrával megbízott tanácsosa elmondta, a szervezőbizottságban ma is több olyan ember van, akik ott voltak a két évtizeddel ezelőtt útjára indított Őseink zenéje szervezésénél, amit azóta az itteni magyar közösség összefogásának és a támogatóknak köszönhetően sikerült megőrizni, fejleszteni, vonzóbbá és színesebbé tenni úgy, hogy közben megőrizte eredeti mivoltát.

− Az első Őseink zenéje elnevezésű rendezvényt 2002-ben szerveztük, azzal a céllal, hogy bemutassa a Kárpát-medence népzenéjét, ápolja, megőrzi és továbbadja a táncházi zenét. Megálmodója Alilović Gojko népzenész, a szenttamási Szökős zenekar tagja volt. Az egész estet betöltő rendezvény arról ismerhető fel, hogy a téli ,,bálszezon” kezdetén elsősorban a Vajdaságban tevékenykedő legjobb vonós népzenei együttesek mutatkoznak be, mellettük minden évben fellép egy-egy magyarországi, romániai zenekar is vendégként, valamint néhány ének- és tánccsoport, akik színesebbé teszik a műsort. Célunk között szerepel, hogy azokkal is, akik nem foglalkoznak népzenével, néptánccal, de mégis eljönnek a koncertre, megismertessük, közelebb hozzuk, esetleg megszerettessük a magyarság zenei és tánchagyományát, a koncertet követően ugyanis bekapcsolódhatnak egy rövid táncoktatásba, az Őseink zenéjét pedig minden évben hajnalig tartó táncházzal zárjuk. Mindannak ellenére, hogy rendezvényünk a magyarság hagyományait, kultúráját dolgozza fel, szép számú szerb ajkú közönséggel is büszkélkedhetünk ‒ mondta Kocsis Krisztián.

Az idei fellépők: a szenttamási Kárókatonák fiú kórus, a Hagyományápoló Klub Boróka leánykórusa és Kalala néptáncegyüttese, a Szenttamási Tamburazenekar, a Duhaj együttes, továbbá Csonka Ferenc és zenekara Tillinkó Lucával. Külföldi fellépők idén a Terebes zenekar Szegedről (egyik tagja szenttamási, a plakáton is ő szerepel) és a Harangos táncegyüttes Orosházáról.

A tanácsos hozzátette, az Őseink zenéje kísérőrendezvényei keretében 18 órától a Terebes zenekar énekoktatásán vehetnek részt az érdeklődők, a program korosztálytól független, bárki részt vehet rajta. A rendezvény ideje alatt folyamatosan megtekinthető lesz a kézimunka-kiállítás amelyen a helyi kézimunka csoportok mutatják be munkáikat.

 

 

Szöveg: Paraczky László

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs