Hírek

Szenttamas.rs

 

Új kulturális és turisztikai atlasz

A portál egyelőre csak szerb nyelven olvasható

 

A szenttamási önkormányzat dísztermében bemutatásra került a település új portálja, a helyi kulturális atlasz (EKAS), amely célja, hogy internetes prezántációval egyesítse mindazt, ami egyedülálló, ismert és kevésbé ismert, és amelyekre büszke az itteni közösség.

A projektum az önkormányzat kezdeményezésére jött létre, megvalósításában pedig oroszlánrészt vállalt Dejan Korceba hitoktató és Nenad Bugarski, programozó. Korceba a szövegek elkészítére, Bugarski pedig a weboldal technikai részére összpontosított.

A portál bemutatóján megjelenteket először Milica Zarić, polgármester-helyettes köszöntötte, aki elmondta, hogy a projektumot az önkormányzat mellett a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság 400 ezer dinárral támogatta:

− A cél tulajdonképpen egy digitális adatbázis létrehozása volt, amely egy helyre gyűjti a helyi kulturális örökséget és mindazt, ami az itt élők kulturális identitásának megőrzése szempontjából fontos. Az új portálon többek között híres személyekről, jelentős eseményekről, az ingó és ingatlan kulturális javakról, helytörténetről találhatók információk, és egyéb identitásmegőrző olvasnivalót tartalmaz – fogalmazott Milica Zarić. Hozzátette, az EKAS felkerült Szerbia turisztikai térképére is, a már meglévő tartalmak pedig folyamatosan bővülnek.

Őt követően Nenad Bugarski bemutatta azokat a műszaki megoldásokat, amelyek nélkülözhetetlenek egy ilyen jellegű portál létrehozásánál. Szólt az alkalmazott programozás módjáról, de azokról a könnyen áttekinthető munkaszakaszokról is, amelyek magukban foglalják a fotózást, a filmezést, a grafikai tervezést és mindazt, ami a weboldal látogatói számára vizuálisan elérhető:

− Az EKAS nemcsak néhány leendő turista számára fontos, akiket érdekel a település története, hanem egyedülálló történelmi enciklopédia, és mint ilyen, forrásként szolgálhat különféle (szak)dolgozatok megírásához, hiszen az oldalt úgy alakítottuk ki, hogy az könnyen kezelhető legyen mindenki, az általános iskolásoktól az egyetmistákon át a legidősebb polgárok számára is – magyarázta Bugarski.

Dejan Korceba, aki mintegy 180 oldalnyi anyagot írt a portálra elmondta, hogy a weboldal létrehozása tulajdonképpen saját ötlete volt:

− Azt vettem észre, hogy Szenttamás a történelmi és egyéb látnivalók tekintetében semmivel sem szegényebb az ókontinens látogatottabb turisztikai helyeitől, csak ezek nálunk nincsenek megfelelő módon prezentálva, sőt némelyek teljesen elérhetetlenek azoknak, aki tájékozódni próbálnak. Ezt az űrt igyekeztünk és igyekszünk a jövőben pótolni – fogalmazott a szerkesztő.

A kérdésre, hogy tervben van-e az atlasz magyar nyelvre történő fordítása, Korceba igennel válaszolt.




 

Paraczky László

szenttamas.rs