Egyházi hírek

Szenttamas.rs

 

Kétnapos volt a búcsú Szenttamáson

Az eső és a hideg ellenére is sokan eljöttek az ünnepségre

A szenttamási római katolikus templomot 1815-ben a Szent Kereszt felmagasztalásának tiszteletére szentelték fel. A templombúcsút szeptember 14-én szombaton, a keresztúti ájtatosságot a kálvárián pedig egy nappal korábban, pénteken 17 órától tartották.

 

 

A szenttamási magyar közösség hét évvel ezelőtt döntött arról, hogy a templombúcsú keretében egésznapos ünnepi programot szerveznek, amelybe a községben működő magyar egyesületek képviselőit is bevonják. A több hónapig tartó előkészület azonban majdnem hiábavalónak bizonyult, ugyanis szeptember közepén senki sem számított napokig tartós esőzésre és novemberi hidegre. Így a templomudvarban zajló rendezvény részben a hittanterembe, részben pedig – püspöki jóváhagyással − a templomba tevődött át.

Pénteken este kiosztásra kerültek a III. Bácska Szíve Pálinkafesztivál díjai, a program kulturális részében pedig felléptek az Arany János Magyar Művelődési Egyesület tamburazenekara és citerásai, a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klub tánccsoportjai és kórusa, valamint a Boróka és a Kárókatonák közös kórusa. A szervezők ajándékát Vajda Rozáliának a Csalogány kórus legidősebb tagjának Brasnyó Nándor, a VMSZ helyi szervezetének elnöke adta át.

A búcsúnapi szentmise szombaton délelőtt ünnepi bevonulással kezdődött. A 10 órakor kezdődő szentmisét tizenegy vidéki paptestvérrel Ft. dr. Horváth Endre hajdújárási plébános celebrálta. A zenei és vokális kíséretet a magyarországi testvérvárosból, Jánoshalmáról érkező Hetvenszer Hétszer együttes biztosította. A szentmisét több vidéki hívő, köztük kézimunkázó csoport tagja kísérte.

 

 

A délután folyamán a látogatók a hittaneremben megtekinthették két szenttamási kézimunkacsoport közös kiállítását, valamint a Gion Nándor Kulturális Központ kiadványait.

 

 

 

Füstös Erzsébet, a Kézimunkakedvelők Egyesületének elnöke elmondta, a Hagyományápoló klub asszonyaival közösen készültek a búcsúra. Tekintettel arra, hogy idén kétnaposra tervezték a rendzevénysorozatot, a két csoport tagjai már csütörtökön felrakták a kézimunkákat.

− Egyesületünk több tájegység munkáit mutatják be. Van matyó hímzés, kalocsai mintás terítők, pár munka a pályázaton részt vett tűfüles hímzésekből, a kihagyhatatlan gyönyörű fehér hímzés, de az egyszerű mintás munkák is helyet kaptak. Van egy pár darab ún. hamis laposöltéssel készült kis szalvéta is, amik tulajdonképpen tanuló darabok, a most kiírt pályázatra ugyanis ezzel a technikával készült munkákkal lehet majd jelentkezni – magyarázta Füstös Erzsébet.

A Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubjának Tulipán csoportja és a Kézimunkakedvelők Egyesülete idén második alkalommal szevezett közös kiállítást a hittanteremben.

− Ugyancsak igen széleskörű válogatással érkeztünk, a lyukas hímzés mellett hoztunk szigetvári fehér hímzést, továbbá kalocsai, macsó, karádi, tűfüles hímzéseket, riselőst és horgolt csipketáskákat is. A csoportból hat asszony kapcsolódott be a munkák felrakásába, és örülök, hogy együtt dolgozhattunk a másik szenttamási egyesülettel – mondta Srek Edit, a Tulipán kézimunkacsoport vezetője.

 

 

A szombat délutáni szentmisét követő esti program az Aprószentek temlomi kórus fellépésével kezdődött, majd a jelenlévőket Zsúnyi Tibor plébános köszöntötte, akitől alkalmi ajándékot kaptak mindazok a gyerekek, akiket a tavalyi búcsú óta a szenttamási templomban kereszteltek meg.

 

 

A folytatásban a Botka Tímea és Dudás Bea duó közismert slágereket adott elő.

 

 

A templombúcsú minden évben jó alkalom arra, hogy a szenttamási önkormányzat képviselői újra találkozzanak a két magyarországi testvérváros, Orosháza és Jánoshalma képviselőivel. A műsor keretében Antal László, Orosháza képviselője elismerésben részesítette a szenttamási Németh Dezső, nyugalmazott villamossági mérnököt, aki sokat tett azért, hogy a község a testvérvárostól Petőfi-mellszobrot kapjon. Jánoshalma az előző évekhez hasonlóan olyan személyt részesített elismerésben, aki az egyház keretén belül tevékenykedik. Az idei díjazott Pintér József, aki a pasztorális tanács tagjaként hosszú éveken át aktívan kivette részét a mind templomi, mind az egyházi munkából. Az elismerést Czeller Zoltán Jánoshalma polgármestere adta át. Ezt követően a testvérvárosok képviselőinek Szabados Fodor Beáta, a községi tanács kulturális és tájékoztatási tanácsosa és Brasnyó Nándor, községi képviselő átadták a szervezők ajándékát.

 

 

Az újabb zenei részt követően ünnepélyes keretek átadásra került az Értünk-, és a Reménységünk-díj. A helyi Arany János Magyar Művelődési Egyesület által odaítélt elismerést olyan szenttamásiak kapják meg, akik tevékenységükkel sokat tettek a helyi magyar közösségért. Az egyesület idén az Értünk-díjat Pintér József nyugalmazott jogásznak ítélte oda, aki több évtizedes kutatást követően tágyilagosan feldolgozta és a Szennyes diadal című könyvében megírta az 1944-45-ben ártatlanul meghurcolt szenttamási magyarok tragédiáját, ezt követően pedig a péterrévei 1944-45-ös eseményeket is. A Reménységünk-díjat Varjú Kristóf fiatal tehetség kapta, aki kiváló iskolai eredménye mellett aktívan részt vesz a közösség életében, és kiemelkedő teljesítményt nyújt a kultúra és az irodalom területén, amit számos elismerés bizonyít. A díjakat és az elismeréseket Salamon Rudolf, az Arany János MME elnöke adta át.

 

 

Varnyú Kristóf

 

A szombat esti műsor fénypontja a legendás Apostol együttes koncertje volt, amelyre az egész tartomány területéről, valamint Magyarországról is érkeztek érdeklődők. Mindannyian együtt énekelték az örökzöld slágereket Meződi Józseffel, a zenekar frontemberével.

 

 

A koncertet követően Kocsis Krisztián, a szenttamási polgármester segédje és a búcsú szervezőbizottságának tagja elmondta, a napokig tartó eső ellenére a program nagy része megvalósult.

− Nagyon örülök hogy a tegnapi és a mai napot a sok nehézség ellenére sikerült összehozni. Ez csak pozitív hozzáállással lehetett elérni, amiből mindenki egyaránt kivette a részét, odatette amit tudott, végül minden jól végződött. Külön köszönet Tibi atyának, aki ugyancsak mindenben támogatott bennünket. Útközben mondhatta volna bárki azt hogy hagyjuk, nem lehet, mert az eső úgyis mindent elmos, de nem így lett. Büszke vagyok a szervező csapat minden tagjára, az alkalmazkodó képességünkre, a sok munkára amit beleraktunk. Mindenkire szükség volt ehhez a két naphoz és a mai estéhez. Újra bebizonyítottuk hogy közösen, összefogva, bármit el tudunk érni – fogalmazott a koncertet követően Kocsis Krisztián.

A már említetteken kívül a rendezvényt megtisztelte jelenlétével Kerekes Zoltán, VMSZ tanácsának tagja, Munjin Szokola Erika, a Magyar Nemzeti Tanács képviselője, Radivoj Paroški, Szenttamás község képviselő-testületének elnöke és Stefan Mladenović a községi tanács szociális védelemért, a vallási közösségekkel és a nemzeti kisebbségekkel való kapcsolattartásért felelős tagja.

A rendezvény fő támogatója a szenttamási Kultúrotthon és az önkormányzat volt.

 

Szöveg és fotó: Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső

Szenttamás 2024. szeptember 23. 19. óra

szenttamas.rs