A szenttamási kézimunkázók fő célja, hogy továbbadják a tudást a fiataloknak

A szenttamási Kézimunkakedvelők Egyesülete 30 tagot számlál, és vannak külsős támogatók, akik időnként besegítenek a munkába. Az elmúlt évi tevékenységről Füstös Erzsébet, az egyesület elnökasszonya számolt be, aki elmondta, szinte minden tervük megvalósult, az ügyeskezű asszonyok újabb sikereket és díjakat hoztak az egyesületnek.

− Az év elején részt vettünk a Vajdasági Magyar művelődési Intézet és a Kézimunka-kedvelők Szövetségének közös pályázatán, amely témája a tűfüles hímzés volt. Nagyon szép eredményt értünk el, a kilenc jelentkező hét arany és kettő ezüst érmet hozott haza.

Részt vettünk több helyi rendezvényen, ahol háttérdekorációkat, kisebb-nagyobb kiállításokat állítottunk össze. Ilyen volt például a szenttamási Őseink zenéje, az Aranycitera és a templombúcsú is. Sikeresen befejeztük  A Szakkör programot, három témakörben, hat-hat résztvevővel. A program végén kiállítást szerveztünk a Kultúrotthonban, októberben pedig újra bekapcsolódunk, ezúttal két témakörrel. A Népkönyvtárban negyedik alkalommal tartottuk meg a hagyományos húsvéti és karácsonyi kiállítást, kiemelve ezzel az ünnepek jelentőségét. Csoportunk 25. alkalommal vett részt a tavaly Csantavéren megrendezett, Kézimunka-kedvelők Szövetségének nemzetközi kiállításán, 27 felnőtt és két gyermek, továbbá a Gyöngy egyesület hat tagjával neveztünk be – sorolta Erzsébet.

Kiemelte, Vajdaság szerte a kézimunkázók több műhelymunkán és táborban vettek részt, és Szenttamáson is szerveztek műhelymunkákat, amelyre átlagosan 15-16 vidéki csoport képviselői kapcsolódtak be.

− Tavaly ismét nagy visszhangja volt az alsós diákokkal rendezett karácsonyi műhelymunkának, amelyet a Népkönyvtárral közösen szerveztünk, ugyanakkor készültünk az adventi gyertyagyújtásra is, ez alkalomból a tagság mintegy 150 apró kézműves ajándékot készített a templomból kijövő gyermekek számára. Fontos elmondani továbbá, hogy egész évben péntekenként együtt dolgozott velünk a Gyöngy egyesület 5-6 tagja is. Az ünnepekre az egyesület többi tagjának is készítettünk kisebb ajándékcsomagot. Ezzel párhuzamosan az egyháznak is készülnek a keresztelő ingek az újszülöttek számára – mondta Füstös Erzsébet.

Ami a 2025-ös évet illeti, készülünk az újabb pályázatra, ezúttal a hamis laposöltés témájában. A nemzetközi kiállításra is készülünk amit ezúttal Székelykevén tartanak, bár a részvétel nagyon nehéz lesz a nagy távolság és az útiköltség miatt. Szeretnénk folytatni a műhelymunkák szervezését, azok látogatását, ez mellett továbbra is készen állunk besegíteni a helyi rendezvények szervezésébe. A Szakkör program befejeztével újra kiállítást kell szervezni és új témakörökre is szeretnénk pályázni. Jó lenne újabb táborokba eljutni, akár határon túlra is, hiszen mindenhol tanulunk valami újat. Az egyesület egyik legfontosabb célkitűzése, hogy minél több fiatalt bevonjunk a műhelymunkákba, mert így közvetlenül is átadhatjuk tapasztalatainkat,  Tervben van továbbá két asztali szövőráma beszerzése, reméljük, hogy sikerül, továbbá egy teadélutánt is szeretnénk beszorítani, mert a sok közös munka mellett ugyanolyan fontosnak tartjuk a barátságok ápolását is – mondta végezetül a szenttamási Kézimunka-kedvelők Egyesületének elnöke.

Forrás: Magyar Szó, Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső