A szenttamási intézményben nem csupán irodalmi, hanem kulturális tevékenységeket is tartottak tavaly

Mozgalmas évet tudhat maga mögött a Szenttamási Népkönyvtár. Az eseményeket összegezve Pintér Andrea, a könyvár igazgatója elmondta igyekeztek tartalmas eseményekkel, programokkal népszerűsíteni az irodalmat és olvasásra buzdítani a lakosságot, különösképp a gyermekeket.

− Minden év februárját Gion Nándor emlékének szenteljük, ugyanis a szenttamási születésű író február elején született. Tavaly harmadik alkalommal hirdettük meg irodalmi és képzőművészeti pályázatunkat, azzal a  céllal, hogy népszerűsítsük a helyi értékeket és az író műveit. Az alsós diákok a Ferenc-csatornához kapcsolódó élményeiket rajzolhatták meg, megfesthették hogyan zajlott egykoron a személy- és áruszállítás a vízen. A  felsős diákok fogalmazást írhattak, amelyben folytathatták az Engem nem úgy hívnak című ifjúsági regény történetét, a Ferenc-csatornához fűződő élményeikkel színezve. Ugyancsak a Gion-napok keretében a Gion Nándor Emlékházzal közösen szerveztük meg Bordás Győző szerzői estjét, amelyen többek között bemutatta a Csatorna született című könyvét is. Egy-egy est keretében Szögi Csaba Szakura angyalai és Sándor Zoltán Apátlanok című köteteivel ismerkedhetett meg a közönség.

Márciusban a helyi irodalmi önképzőkör mutatkozott be, amely 2023 végén alakult meg Blazsanyik Zsaklina vezetésével. A fiatalok saját verseikből készítettek irodalmi összeállítást.

Az Orchidea Nők Egyesületével közösen indítottuk el a Magyarok Vajdaságban nevű közös projektumot, amely keretében vendégül láttuk Szőke Anna nélprajzkutatót, aki a női sorsok alakulásáról, valamint a karácsonyi népszokásokról tartott előadást, Kiss Csaba történelemtanárt, aki a szenttamási magyarságról értekezett. Főtisztelendő Zsúnyi Tibor a Szent Kereszt Felmagasztalása római katolikus templomról és a parókiáról tartott részletes ismertetőt, majd Oszkó Beatrix nyelvtörténész, egyetemi tanár a magyar írásbeliség kezdeteiről beszélt. Július 24-én  Mit rejt az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárának Fond 583/1‒22. jelzetű személyi hagyatéka elnevezéssel dr. Horváth Futó Hargita tartott előadást Gion Nándor családregényéről és a felhasznált történelmi forrásokról. Dr. Szőke Anna, néprajzkutató a női sorsok alakulásáról beszélt a történelem folyamán. Vendégünk volt még Szabó Gabriella, a Vajdasági Magyar Pedagógus Egyesület népzenei osztályának vezetője is. A program az önkormányzat támogatásával valósult meg – sorolta a könyvtár igazgatója.

Pintér Andrea elmondta azt is, hogy a 2024-es év folyamán több magyarországi írónak biztosítottak bemutatkozási lehetőséget, így Oberczián Gézával, Pap Évával és Zsuffa Tündével is találkozhattak a szenttamásiak.

− Köztudott, hogy a gyerekek sajnos keveset olvasnak, ezért a programok szervezésekor mindig figyelembe vesszük az igényeiket, így több alkalommal szerveztünk számukra irodalmi, illetve kézműves műhelymunkát. Októberben a gyermekhét alkalmából rajzkiállítást nyílt az általános iskolák második és harmadik osztályos diákjainak, valamint a Gyöngy egyesület védenceinek rajzaiból. A nyári szünidő alatt pedig több mint 50 diák vett részt az olvasásnépszerűsítő akciónkban. A legtöbb könyvet elolvasott diák könyvjutalomban részesült, illetve egy mesedélutánnal leptük meg őket. A díjkiossztón a muzslyai Kónya Kovács Otília mesefa szórakoztatta a lekisebbeket – mondta Andrea.   

Hozzátette, az előző évekhez hasonlóan tavaly is helyet biztosítottak a Kézimunka-kedvelők Egyesülete húsvéti és karácsonyi kiállításának, akik munkáikkal ünnepélyesebbé tették a könyvtár termeit. Emellett egy karácsonyi műhelymunkát is tartottak az alsós diákoknak.

Újra megszervezésre került a községi szavalóverseny, amelyen a község öt iskolájából voltak résztvevők, és közülük hatan jutottak tovább a körzeti szavalóversenyre.

A könyvállomány gyarapításáról szólva Pintér Andrea elmondta, az önkormányzat, a tartományi művelődési titkárság és a kulturális minisztérium támogatásának köszönhetően 600 könyvvel lett gazdagabb a könyvtár, ebből 80 magyar nyelvű könyv. A 2024-es évben 720 lakos iratkozott be a könyvtárba, az elsős kisdiákokat pedig ingyenes tagsággal ajándékozták meg.

Forrás: Magyar Szó, Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső