Hírek

Szenttamas.rs

 

Vandalizmus tetőfokon

 

Néhány héttel ezelőtt a szenttamási rajcsúri városrészben egy olyan sorozatos vandalizmus vette kezdetét, amelyről csak kevesen tudnak, ugyanis a legtöbb ember vagy nem veszi észre, vagy nem akar tudomást szerezni arról, hogy néhány garázdálkodó (talán kiskorú) fiatal éjszakánként szinte mindent tönkretesz, ami a keze ügyébe kerül. Portálunk beszámolt a piactérnél történt kosárlabdapalánk megrongálásáról, a piactéren lévő esővíz-elvezető csatorna és a vécé tönkretételéről, a következőkben pedig az objektumok közelében lévő Mladost-Radost labdarúgó pálya körüli, eléggé lesújtó képeket nyújtó eseményeket ismertetjük. A labdarúgó klub elnökével, Paroški Krisztiánnal körbejárva a pályát, szinte hihetetlen vandalizmus nyomait fotózzuk, és archiváljuk a történteket. Közben a diktafont is bekapcsolom:



− Nem tudni pontosan, de a szerencsétlen eseménysorozat valamikor másfél-két hónappal ezelőtt kezdődött, amikor egy csapat kiskorú először a fából készült lelátókról szedett le éjszakánként néhány erősebb deszkát. A padlózatról és az oldaláról is. A nem túl nagy kárt a klub önerőből helyreigazította, hiszen a nézők biztonságáról van szó. Az elkövetők egy idő után a lelátókról bejöttek a pályára, és mint az jól látható, olyan károkat okoztak, amit csak tudtak. Összetörték a vendégek tartalék kispadját, több helyen leszaggatták a betonvasból készült kerítést, szétverték a betontalpazatokon álló padokat és a rajtuk lévő faanyagot, továbbá felborították az óriási betonból készült virágtartókat – sorolja Krisztián. Mint mondja, a vandalizmus nem egyetlen éjszaka alatt történt, hanem kisebb „szünetekkel”, így a kár nem volt azonnal észrevehető: − Ahogy észrevettük, megjavítottuk, és ment az élet tovább, hiszen a mérkőzéseket meg kellett tartanunk. Azonban a folyamatos rongálás javítása pénzbe kerül, és az vehető ki, hogy a rongálást egy olyan csapat fiatal csinálja, akik egyszerűen nem tudnak magukkal mit kezdeni, vagy talán ittas állapotban teszik, nem tudjuk, hogy miről van szó. A klub vezetősége felváltva próbált embereket biztosítani, de ők maguk is néhány éjszaka vigyázták a stadiont és a körülötte lévő objektumokat. Mivel akkor nem történt semmi, felhagytunk az őrzéssel. Azóta tovább folyik a rongálás, és már lopás is történt. Elvitték a fűkaszálót, a vízmérő órát, a pálya locsolórendszerének egy részét, szétverték a vécét, de még a vízcsapot is leszerelték. Nagy hirtelenében nem is tudom, milyen nagy az okozott károk értéke. Ezt már muszáj volt bejelenteni a rendőrségnek, ők felvették a jegyzőkönyvet, felírták az összes kiskorút, aki jár a stadionra. Azóta semmi sem történt. A károk maradtak, viszont a klub már nem tudja önerőből ezek helyreállítását pénzelni, ugyanis a mesterek mellett meg kell venni az új anyagot, az új gépeket, kerítést, és ez mind pénzbe kerül.
A kérdésre, hogy mi lenne az ideális megoldás, illetve a probléma továbbterjedésének megakadályozása, a labdarúgó klub elnöke elmondta, nagyon jó lenne, akár az önkormányzattal közösen egy éjjeliőrt alkalmazni, aki éjszakánként vigyázná a stadiont és környékét: − Az ötlet azért is helytálló, mivel az elmúlt periódusban az innen nem messze található piacon is történtek vandál cselekedetek. Mint ismeretes, ott is valaki(k) teljesen szétverték a vécéket, leszaggatták az esővíz-elvezető csatornákat, és egyéb kárt okoztak a községnek, azaz a piacot üzemeltető vállalatnak.
Muszáj még valamit elmondanom: ‒ Mi mást várhatunk a fiataloktól, akik látják, hogy a stadiontól mindegy 30‒40 méterre egyre inkább nő a vadon létesített szeméttelep, ugyanis az emberek a megengedett épülettörmelék mellett kamionszámra hordják ide a kommunális hulladékot is. Tehát ők, vagyis a fiatalok csak ugyanúgy viselkednek, mint mi, felnőttek, azaz utánoznak bennünket. Mert ha egy felnőttnek mindent szabad, akkor a kiskorúnak miért ne lehetne? – tette fel a kérdést a klub első embere. Mint mondta, mindamellett, hogy nem kötelességük, önerőből rendbe tartották a vásártéren át vezető gyalogos és kerékpárutat, egészen a lóversenypályáig.
A probléma kulcsa lehet abban van, hogy a rajcsúri labdarúgópálya és a körülötte lévő kisebb objetumok nincsenek legalizálva, mint ahogyan az atlétázók pályája sem. Paroški Krisztián úgy tudja, a legalizációs folyamat 2-3 évvel ezelőtt megindult, azonban mindeddig semmi konkrét dolog nem történt. A kataszteri egységben a vásártér mint legelő, illetve kaszálásra alkalmas terület van bejegyezve, a fudballpálya nem is létezik.
A legalizáció miatt itt még mindig nincs áram, de már víz se, hiszen ellopták a vízmérőt és a csapokat is. Ennek ellenére a rajcsúri focisták teszik a dolgukat. A legkisebbektől a legidősebbekig rendszeresen zajlanak az edzések, a mérkőzéseket is megrendezik. A vandalizmus okozta károk és az alapvető feltételek hiányának ellenére a fiatalok nem adják fel. Bíznak abban, hogy egyszer úgyis jobb lesz minden.
Közben ellátogattunk a helyi rendőrállomásra, ahol a parancsnok elmondta, a vásártéri lopásokról tudnak, az ügy felgöngyölítése folyamatban van. Megígérte, hogy a rend őrei ezentúl többször járőröznek majd a rajcsúri terepen.











Paraczky László