Öt napon át közel hatvan gyerek kézműveskedett Szenttamáson

A szenttamási Hagyományápolók Klubja az idén január 13. és 17. között tartotta meg  sorrendben 27. Téli kézműves táborát. Robotka Angéla, a klub elnöke elmondta, hogy a táborban az idén is zökkenőmentesen és csoportokban folyt a munka,  a régi kézműves mesterségek mellett fonalakkal, színes papírokkal, gyapjúval, viasszal dolgozhattak, ugyanakkor a hulladékanyagok újrahasznosításáról tanulhattak a gyerekek.

− A téli tábor fő célja ezúttal is az volt, hogy a szünidő hasznosan teljen, továbbá hogy a különböző korosztályok társalogjanak egymással. Az idei táborban több, mint 60 gyerek fordult meg, a napi munkában mintegy negyvenen vettek részt. Örülünk, hogy minden gyerek minden foglalkozást kipróbált. Ami a műhelymunkákat illeti, idén gyöngyfűzés, kosárfonás, fafaragás, pirográfia, szövés, szalvétatechnika, hímzés, csigatészta készítése és egyéb foglalkozás közül választhattak az érdeklődők. Csörögefánkot, vagy ahogy errefelé ismerik herőcét is készítettünk, megsütöttük és egyik nap ez volt az uzsonna. A kisebbek papírtechnikával foglalkoztak, festettek, emellett különféle apró, szép tárgyakat készítettek. A klub Tulipán kézimunka csoportjának tagjai minden nap részt vettek a munkában, szőni és hímezni tanították a gyerekeket, Szöllősi Margit többedmagával pedig a napi uzsonnát készítette a táborozóknak. Ami az oktatókat illeti, a szövést Szögi Margit, a kosárfonást Romoda Nándor mutatta meg az érdeklődőknek, a mézeskalács és a csörögefánk készítését Forgács Ibolyától tanulhatták meg.  Fontos elmondani, hogy a mézeskalácsokat a helyszínen sütötték meg és díszítették ki. A csigatészta készítését Nesebik Erzsébet, Szokola Éva és Szabó Jolán mutatta meg a gyerekeknek, Kovács Edina a gyertyaöntésnél segített, Flejsz Edina a gyöngyfűzésnél, Bacsa Margitka és Tóth Nikoletta a tábor legfiatalabb résztvevőinek a dekupázs technikát mutatta meg, illetve az újrahasznosítható anyagokkal dolgoztak. A horgolást és a hímzést Szabados Etelka, Papp Rózsa, Vajda Rozália és Srek Edit tanította, a fafaragást és a pirográf technikát pedig Varnyú Kristóf – sorolta Robotka Angéla.

Romoda Nándor már az első táborban is a kosárfonás rejtelmeibe vezette be az érdeklődőket, egyébként több, mint 30 éve foglalkozik vesszővel. Szavai szerint az idén fiúk mellett lányok is jelentkeztek, de hamar elálltak a kosárfonástól, ugyanis a vessző hajlításához erős kéz kell.

− Nyers vesszővel dolgozunk, mert nincs lehetőségem megtisztítani és megfőzni a vesszőket, ezért egy kicsit nehezebben halad a munka. Idén vékony ágakat hoztam, mert ezeket könnyebb hajlítani és fonni. A kiskosár aljának elkészítésénél többet kell segíteni a gyerekeknek, az oldalát már egyedül csinálják, végül a füleket közösen fonjuk meg. Néhányan jelentkeztek, hogy szeretnék megtanulni ezt a szakmát, de többen inkább nézik – mondta a szenttamási kosárfonó.

Hozzátette, Szenttamáson nagyon kevés a fűzfa, ezért pár évvel ezelőtt a Krivaja folyó partján ültetett fákat, amelyekről az idén szép vékony vesszőket lehetett vágni.

Varnyú Kristóf felügyelete alatt a fiúk a pirográfiát sajátíthatták el.

− Ezt másképpen égetési technikának nevezzük, az alapja pedig, hogy egy forró páka segítségével a fába égetjük az adott mintát. A gyerekek először lecsiszolják a fát, a minta, díszítés lehet rajz vagy szöveg, amit indigó segítségével másolunk a felületre, ezen húzzuk át később a pákát. Az utómunka a fának a levédése, ami színtelen lakkal teszünk meg – magyarázta Kristóf.

A pénteki hagyományos zárónapon sorra kerülő kiállításon látható volt, mennyi mindent készítettek a résztvevők, és hogy ötletből és kézügyességből sem volt hiány. Tekintettel arra, hogy csaknem minden technikát alkalmaztak, a kiállítást megtekintő szülők, nagyszülők is meggyőződhettek arról, hogy a gyerekek szép munkákat készítettek, szorgalmasak voltak a vágást, szövést, hímzést, fonást, ragasztást stb. illetően, és gyönyörűen rajzoltak, festettek is.

Az idei tábor a Csoóri Sándor Alap, továbbá a Magyar Nemzeti Tanács, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság és a szenttamási önkormányzat támogatásával valósult meg.

Forrás: Magyar Szó, Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső