Hírek

Szenttamás.rs

 

 

SZENTTAMÁS: Működik a távoktatás (2. rész.)

 

Szerbiában az általános és középiskolások számára a távoktatás a közszolgálati televízió segítségével március 17-én kezdődött. A tanítást több tévécsatorna közvetíti, segítségül pedig a digitális tankönyveket használják.

Kérdésünkre, hogy mennyire volt nehéz a távoktatásra való átállás Szenttamáson, milyen nehézségekbe ütköztek a tanárok és a diákok, a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola tanítóit, illetve tanárait kérdeztük.

Ifjú Judit tanítónő ebben az iskolaévben második osztályos diákokat tanít. Mint mondta, a távoktatás bevezetésekor mindenki megpróbálta megtalálni azt az eszközt, módot, amit már használ a szülők értesítésére. A távoktatásnál működnek Facebook és vibercsoportok, ő a messengert alkalmazza.

− Eddig facebookcsoporton tartottam a kapcsolatot a szülőkkel, és minden olyan dolgot betettem, ami fontos volt, amiről értesíteni kellett a szülőket. Most egy olyan kérdést tettem föl a szülőknek, hogy melyik applikáció lenne az, amit szívesebben használnának. Elmondtam azt is, hogy személy szerint sokkal több lehetőséget látok a messenger csoportban. Mindenki tudott kapcsolódni, így az oktatás folyik.

 

Hogyan érintette a kisiskolásokat a távoktatás? Tudnak-e így haladni az anyaggal?

Azt kell mondanom, hogy minden ami új, az nagyon érdekes és nagyon kedves. Nem csak a gyerekek körében, hanem a szülőknek is, hiszen ők is ott ülnek. Például tegnap megbeszéltük, hogy délelőtt fél kilenckor találkozunk a csoportunkban. És tényleg, ahogy leütöttem az első betűt, elindult az üdvözlés. Azóta minden nagyon szépen halad, és látom, hogy érdekli őket. Igyekszem minél több változatos feladatot hozni nekik, így használjuk a tankönyveinket is. Magyar nyelvből az egyik olvasmány egy dinoszauruszról szólt, ezért egy dinoszauruszos dallal kezdtünk az órát, így egy kicsit megismerkedtek az ősállat fajtáival is. Feladtam nekik az olvasmányt, és mivel a bemutató olvasást is mindig én szoktam tartani az iskolában, most szóltam a diákoknak, hogy a szülők is felolvashatják, és húzzák alá az ismeretlen szavakat. A képernyőn hamarosan meg is jelentek az ismeretlen szavak. Az interneten szinte pillanatok alatt megtaláltam a magyarázatokat és a képeket is. Például megjelent egy olyan szó, hogy hüllő. Képekkel illusztráltam, hogy lássák, mi tartozik a hüllők csoportjába. Ugyanúgy az özönvíz szó esetében is. Érdekessé próbáltam tenni a nem megszokott tanítási módszert, és láttam, hogy a szülők is élvezik.

Matematikából is különböző applikációkat találtam, a LearningsAppsban voltak szorzás feladatok, mi azokat gyakorolgatjuk. Ott le tudják mindjárt ellenőrizni, hogy jól csinálták-e. Sokat gyakoroljuk most a szorzást, a Wordwallon nagyon érdekes, játékos feladatokat állítok nekik össze. A szülők örömmel fényképezgetik őket, ahogy ülnek a képernyő előtt, és ügyesen dolgozgatnak. Minden alkalommal feladom a könyvből a feladatokat, melyeket a nap folyamán lefényképezve visszaküldenek, hogy le tudjam ellenőrizni, ki mennyire sikeres.

 

A különböző tesztek, feladatok osztályozását hogyan oldják majd meg? Van-e erre már valamilyen javaslat?

Környezetből állítottam össze egy kis kvízt, amit szeretnék, ha minden gyerek megoldana, vissza tudom nézni az eredményeket. Olyan feladatok is lesznek, amelyeket kiosztunk, és hiszem azt, hogy ezzel sem lesz gond, leosztályozzuk. Az igazság az, hogy nagyon szeretik az önértékelést, ami szerintem jó példa, mármint hogy saját magukat is leosztályozzák. Fontos számomra az, ami megmaradt bennük, amit el tudnak sajátítani, akár könnyebben, akár nehezebben. Ebből a szemszögből tekintve mondjuk azt, hogy hiányérzetem van, hiszen a gyerekeket nem látom, nem hallom. Olyasmin is gondolkodom, hogy a szülőknek felajánlom, próbáljunk összekapcsolni csoportonként, hiszen próbálkoztunk már csoportos chattel, sajnos kudarcba fulladt. Szerintem a gyerekek számára is pozitív lesz, ha látjuk egymást, ha látnak, amikor magyarázok, hangsúlyozok egyes dolgokat. Olyan érzésem van, hogy ez most hiányzik nekik.

 

Az igazgatótól olyan információt kaptam, hogy használják az elektronikus naplót. Milyen tervek vannak ezzel kapcsolatban?

Igen, az elektronikus naplót kell vezetni. Az igazat megvallva eleinte egyszerűen nem tudtuk elképzelni, hogy ezt hogyan is lehet követni. Hogyan tudjuk leírni, amikor nem a megszokott formában tartjuk az órákat. A minisztériumtól olyan információk érkeztek, hogy az órákat ugyanúgy be kell írni, a tervünk szerinti tanítási egységeket is és a Pannon Televízióban látható műsor tanítási egységét is. A megjegyzésbe viszont be kell írni, hogy távoktatásként valósult meg az oktatás.

 

A tanárok, osztálytanítók mennyire vannak felkészülve az ilyen formában történő oktatásra? Hogyan lehetne segíteni a tanítókat a tanítás terén?

Azt nem mondhatom, hogy nagyon fel vagyunk készülve. Próbálnak felkészíteni bennünket, hiszen mindannyiunk számára világos, hogy ez áll előttünk, mármint a digitalizáció, bevetésre készek a modern módszertani eszközök, azonban nem adott mindenki számára a lehetőség, hogy mindezt azonnal követni tudja. Mi egyébként szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen bekerültünk a 2000 digitális tanterem projektbe, melynek keretében a nyár folyamán 6 tanítónő és 6 tanár vett részt a projekt részét képező szemináriumon. A résztvevők kivetítőt és laptopot kaptak, utóbbit jómagam tudom itthonról használni, viszont ez a lehetőség nem mindenkinek adott. A gyakorlatban azért vannak gondok, hiszen a szemináriumokat szerb nyelven hallgatjuk, a legtöbb segítség is többnyire szerb nyelven érkezik (ideértve a digitális tankönyveket is), ami nagyon jó dolog, viszont az anyag magyar nyelven nem elérhető. A szerb nyelvű tankönyvek segítségével én nem tudom a gyerekeknek azt a maximumot nyújtani, amit kellene. A kérdés második részére válaszolva elmondhatom, nagy szerencsénk volt az idén március elején, amikor a magyarországi Oktatási Hivatal bekapcsolt bennünket egy határon túli projektumba. Ennek keretében háromnapos szemináriumot szerveztek Újvidéken, ahol a játékosított digitalizáció volt a téma. Rengeteg olyan applikációt mutattak meg nekünk, amelyek kimondottan segítik az oktatást, azaz a munkánkat, a gyerekek számára pedig érdekesebbé teszik a tanulást. Óriási segítség volt ez a három nap mindannyiunk számára, és köszönet érte a szervezőknek.

 

Paraczky László

 

szenttamas.rs