Hírek

Szenttamas.rs

 

Vihar a befőttesüvegben, áram a citromban

A Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában 2019. április 17-én rendezték meg a sorrendben 7. Zmaj Tudományfesztivált. Az iskola földszintjén lévő osztályokban 16-tól 17 óráig az alsósok, 17-tól 18 óráig pedig a felsős diákok állítottak ki, vetélkedőket rendeztek, és egyszerű, közvetlen, de inkább játékos módon próbálták közelebb hozni a tudományos kísérleteket a látogatókhoz.

A rendezvényt az iskola igazgatója, Munjin Szokola Erika és a fesztivál koordinátora, Vörös Adrianna tanárnő nyitották meg. Mint elhangzott, az idei bemutatókra 15 tanár segítségével közel 100 diák készült.

Fizikából az egyszerű, citromokból álló áramkör, a vihar a befőttesüvegben, a varázslatos léggömb, az elektromosság keletkezése és más érdekes témák kerültek bemutatásra.

A kémiateremben Dmitrij Ivanovics Mengyelejevre és a periódusos rendszer 150 évfordulójára emlékeztek. Ennek jegyében vetélkedőt szerveztek, továbbá különleges vegyi reakciókat kiváltó kísérleteket mutattak be.

Földrajzból a vajdasági rónaság volt a téma. Bemutatták az itteni népviseletet, népzenét és gasztronómiát.

A színültig megtelt biológiaterem egyik részében a bűncselekmény helyszínének kijelölése, az ujjlenyomat-vétel, a vérminta mikroszkópikus analízise stb. volt a fő téma, a cél pedig a bűncselekmény és az elkövető felderítése. Hallgató Valéria biológiatanárnő portálunknak elmondta, több témát próbáltak találni: − A hetedikesekkel az elsősegélyt, az újraélesztést, vérnyomásmérést, átkötözést, az ötödikesekkel pedig állatkiállítást és mikroszkópozást szerveztünk. Az elsősegélyt nem igazán van lehetőség az órákon gyakorolni, erre most kiváló alkalom nyílt, és örülök, hogy sokan bekapcsolódtak az akcióba – magyarázta a tanárnő.

Igen sok diák összegyűlt a zeneteremben is, ahol Csibri Béni zenetanár többféle hangot, hangszert, dallamot és érdekességet mutatott be: − Volt itt kiscintányér-utánzat, gyermekek által eszkábált kisdobok, pontosabban az ütős hangszerektől kezdve a zenetábláig minden. Utóbbi az iskola tulajdona, eléggé régi hangszer, de még mindig működik. Egy vonalrendszer van lerajzolva, és elektromos úton, ha egy pálcikával hozzáérünk, muzsikálni kezd. Pontosabban, ha rákoppintuk valamelyik vonalra vagy vonalközre, eljátssza nekünk azt a hangot, amit bejelöltünk, így gyakorlatilag bármilyen dallamot lehet rajta játszani. Ezenkívül egy különleges internetes klippet is bemutattunk, ahol sok vízzel telt pohár szélén a művész különböző hangokat produkál. A hangok mélysége vagy magassága attól függ, hogy mennyi víz van a pohárban. Nagyon élvezték a gyerekek – mondta az iskola zenetanára. Hozzátette, bemutatták a korszerű szintetizátort is, amivel szinte minden hangot utánozni lehet.

Német és angol nyelvből a fő hangsúly a szabálytalanul szerkesztett igék papírszeleteken való kirakásán, a virágból készült figurákon és tárgyakon volt, de memóriajátékokat is szerveztek.

Matematikából kártyatrükköt láthattak, társasjátékot játszhattak és sakkozhattak az érdeklődők.

Az alsósok közül a IV.1 osztály egy egész tantermet kapott a tudományos és szórakoztató mutatványokhoz: − A gyerekek bemutatták, hogyan ég a levegőben lévő gyertya mindkét vége, de volt még ún. varázshab, varázsbors, tarka labirintus és egyéb bemutatónk is. A tanterem egy részében ökosarok készült, ahol a környezetvédelemmel kapcsolatos dolgokra próbáltunk rávilágítani – mondta Snežana Stanojev tanítónő. Az idei fesztiválon a Tartományi Környzetvédelmi Intézet képviselői vetítéssel egybekötött előadást tartottak a diákoknak. A téma a hatékony és gyors reagálás, amikor valaki sérült állatot, madarat talál a természetben.

Az idei rendezvényen vendégként a község többi általános iskolájából is érkeztek diákcsoportok, akik a saját témáikat és tudományos munkáikat mutatták be.

A fesztivál koordinátora, Vörös Adrianna tanárnő elmondta, csaknem egy hónapot át, délutánonként készültek a diákokkal a rendezvényre: − Fáradhatatlanul folyt a munka, a kísérletek próbabemutatója, a díszlet és a kísérőanyag elkészítése, a jutalmak biztosítása a látogatóknak stb. A jó hangulatért és az attraktív bemutatókért tulajdonképpen a diákoknak kell köszönetet mondani, hiszen rájuk hárult a feladat nagyobbik része. Immár hétéves koordinátori tapasztalattal nyugodtan elmondhatom, hogy a gyerekek, amit csak elképzelnek, mindent meg tudnak valósítanai, csak fel kell karolni, támogatni őket, ugyanakkor irányítani is. Ez tulajdonképppen a mindennapi előadások és a tanítás mellett a tanár feladata. Az iskola nem csak abból áll, hogy megtanítsuk a gyerekeket valamire, hanem hogy lehetőséget adjunk nekik a tehetség és tudás kibontakozására. Ez alapozta meg a fesztivál nagy népszerűségét is – mondta a biológiatanárnő. Vörös Adrianna köszönetet mondott a rendezvény támogatóinak is.
























 

Paraczky László