Önkormányzat

Szenttamas.rs

 

Huszadszor zengett a citera az Aranyciterán

Huszadik alkalommal adott otthont május 23-án a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola az általános és középiskolás korosztályú citeraegyüttesek versenyének, az Aranyciterának.

A citerazenebarátokat, vendégeket és a fellépőket a szervező, a Gion Nándor Kultúrális Központ nevében Németh Dezső köszöntötte, aki elmondta, hogy az elmúlt 20 év alatt a rendezvény már mozgalommá nőtte ki magát, és megállta a helyét a vajdasági népzenei rendezvények között. Jubileumi rövid áttekintésébe emlékeztette a jelenlévőket, hogy az első Aranyciterára 1995-ben került sor mint a Szenttamáson megrendezésre kerülő Durindó és a Gyögyösbokréta egyik kisérőrendezvényére, és azóta is folyamatosan megrendezik:

– Megálmodója Zatkó Ibolya zenetanárnő volt, aki már nincs köztünk, de tanítványai szép emlékeket őríznek róla, és munkáságát máig tisztelik – mondta a szervező. Emlékeztetett arra, hogy a rendezvény az első évtizedben folyamatosan bővült, többször volt nemzetközi is, majd lassú visszaesés jellemezte, mint általában a társadalmunkat.

– Nagyon sok rendezvényre kerül sor így májusban, és ez is egy hogy a gyerekek nem tudnak mindenhol megjelenni, meg hát a körülmények is hozzájárulnak, elfogynak az oktatók, a tanulók. De a mai nap ismét bebizonyította hogy igenis vannak még citerások és lesznek jövőre is, és azután is. Mi itt vagyunk, leszünk, és visszavárjuk őket, csak szorgalmasan tanuljanak, szeressék a citerát, a népzenét – emelte ki Németh Dezső.

A szombati versenyen az alsós kisegyüttesek kategóriájában a temerini Búzavirág citeracsoport és a muzslyai Kisbanda csoport, a felsősök, szólisták-kettősök kategóriájában a csókai Barna gesztenyék citeracsoport, a felsős kisegyüttesek kategóriájában pedig a magyarittabéi Búzavirág Hagyományápoló Egyesület citeraegyüttese lépett közönség elé.

A versenyrész után a zsűri visszavonult, és a szünetben a szenttamási Pitypang néptáncegyüttes válogatását láthatta a közönség.

A zsűri tagjai ezúttal is Borsi Ferenc népzeneoktató, továbbá a temerini Szabó Gabriella, az Újvidéki Rádió műsorszerkesztője voltak mindketten sok népzenei rendezvény, megmozdulás, és oktatás szervezői, a népzene kiváló ismerői.

A zsűri

Borsi Ferenc zsűritag a rendezvényt értekelve elmondta, mindig öröm hallgatni a gyerekeket, amikor megvalósulnak.

– A beszéd, az ének, a zene a tánc az önmegvalósulásunk. Az önazonosságunkról, az identitásunkról elég sokat beszélünk, hogy ki mit hisz, minek képzeli magát. De hogy az önazonosságunk hogyan valósul meg, hogy ismerünk rá, ez a lényeg. Hogy ismerem meg az embert? Megismerem a beszédjéről, arról, hogy hogyan fejezi ki magát, megismerem az énekéről, vagyis hogy milyen énekeket énekel, akár nyilvánosan, akár magában. A zenéjéről megismerem a lelki világát, ugyanakkor a táncáról is, hiszen ha ügyes táncos volt, az értékes és talpraesett embernek számított a faluban. Erről manapság keveset beszélünk, pedig ezek fontosak, mármint, hogy miben nyilvánul meg az ember személyisége, a zene pedig egy ilyen lehetőség, hogy megnyilatkozzon akár a gyerek, akár a felnőtt, hogy mit hordoz a lelkében. Azt gondolom, hogy a számítógép világában valaminek a létrehozása felértékelődik. Nem csak tiszta fogyasztók leszünk, hanem az a fontos, hogy tudjunk válogatni, szelektálni, és folyamatosan újat építeni. Ha ezt nem tudjuk, elveszünk az információk tengerében. A kapocs a kettő között ott van, hogy ezek a gyerekek megtanulnak alkotni, ezáltal pedig értéket hoznak létre, mert a zene az mindig érték. Hiszem, hogy a népzene az a műfaj, ami közel áll a gyerekekhez, könnyen megtanulható. Egyszerű a forma, a népi hangszerek is, emiatt pedig élményt nyújtanak a gyerekeknek. Ez a titka annak, hogy tovább tudják éltetni ezt a műfajt, mert szívós, és közel áll felnőtthöz, gyerekhez. Amennyiben pedig nyitott valaki előtte, annak nemesíti a lelkét és a környezetét is – mondta a rendezvény után Borsi Ferenc.

Az idei Aranycitera rendezvény támogatója a Bethlen Gábor Alap Zrt, Budapest, a szenttamási Kultúrotthon, az Ibolya kézimunkacsoport és több helyi vállakozó volt.

XX. Aranycitera 2015. május 23.

XX. Aranycitera 2015. május 23.

XX. Aranycitera 2015. május 23.

XX. Aranycitera 2015. május 23.

XX. Aranycitera 2015. május 23.
 

Paraczky László

Támogatónk

Bethlen Gábor Alap