Kultura

Szenttamás.rs

Neobarokk fekete-fehérben

 Visszatekintés (Neobarokk épületek Szenttamáson) elnevezéssel nyílt fotókiállítás február 2-án a szenttamási Kultúrotthonban. A megnyitón fellépett a Kos and kokos zenei szakcsoport vezetője és növendékei. Az egybegyűlteket Elizabeta Mavrenski, az intézmény igazgatónője üdvözölte, a kiállítást pedig Németh Dezső, a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke nyitotta meg. Mint mondta, már évekre visszamenőleg érlelődik benne a gondolat, hogy jó lenne megmenteni a feledéstől és dokumentálni az utókornak a régi szenttamási épületeket, melyek a XIX. század végén és a XX. század elején épültek.

- Ha végigsétálunk a városon, nagyon sok ilyen épületbe botlunk, és mindjárt észrevesszük, hogy valamikori megépítőik gazdag emberek voltak, akik áldoztak a szépre is. Ebből a korból maradt ránk a sok szép épület. Nagyot változott a világ és az idő azóta, az örökösök gondját viselik az épületeknek, vagy viselnék, ha volna rávaló, de az idő vasfoga a nagyobb részét már igencsak kikezdte. Ezeket az épületeket olyan kontextusban próbáltuk bemutatni, hogy az a néző, látogató képzelőerejét megmozgava a figyelmet az apró homlokzati részletekre összpontosítsa. Általában elmegyünk az ilyen épületek előtt, gondoljuk, hogy ismerjük őket, de nem figyelünk az apró díszítésekre, figurákra, melyek ott ülnek a kapu vagy az ablak felett, és ami ebben érdekes, hogy mindegyiknek van valami szimbolikája. Felfedezhetők emberi arcok, oroszlánok, angyalok és más állati figurák is. Ugyanez jellemző az oszlopokra, tartókra és a homlokzati díszítésre is. Ezeket mutatjuk be a képeken keresztül, fekete-fehérben, hiszen rajtuk a hangsúly, nem a tulajdonoson – mondta Németh Dezső.

A fényképanyagot az Egretta Természetfotós Csoport tagjai, Lukács Sándor, Lukács Zsolt és Lukács Attila készítette. A projektum támogatója a Gion Nándor Kulturális Központ, a Bethlen Gábor Alap Zrt. (Budapest), az Egretta Természetfotós Csoport (Újvidék) és a szenttamási Kultúrotthon, mely teret adott a kiállításnak.


Az Egretta Természetfotós Csoport tagja, Lukács Sándor portálunknak elmondta, hogy Német Dezsővel többször beszélgettek arról, hogy a szenttamási építészet egyes részeit meg kellene örökíteni az utókor számára: Fel kell valamilyen módon hívni az illetékesek figyelmét, hogy ezeket az épületeket, amelyek nemcsak régiek, hanem egyúttal különböző motívumokkal a kor díszítőelemeit hordozzák, valami úton-módon megvigyázzuk, védelem alá helyezük őket, hiszen örök értéket jelentenek az itteni magyarságnak. A felvételeket 2014 nyarán és őszén készítettük, mintegy 300 db csodásabbnál csodásabb kép készült a település egy-egy részén, utcájában. Ebből válogattuk ki azt a 40 fotót, ami itt a Kultúrotthonban jelenleg látható. Ide tartozik még az is, hogy a fennmaradt fotókat is megőrizzük, és jövőre vagy azután egy másik, szintén fontos mozzanatra hívjuk fel a közvélemény figyelmét a régi, neobarokk stílusú épületekkel kapcsolatban – magyarázta Lukács Sándor. Mint mondta, a  neobarokk stílusú építészet már az 1910-es években, a századforduló csodálatos építészeti megújhodásának reakciójaként jelentkezett. Főleg a jobb anyagi helyzetben élő családok engedték meg maguknak a díszesebb épületeket, a különleges homlokzatok készítését, és vidékünkön egészen a múlt század harmincas évekig volt a fénykora.

- Ami jelenleg található Szenttamáson, már csak egy maradványa annak a korszaknak, hiszen a legtöbb ilyen épületet lebontották, vagy az idő martalékává vált. Maga az építészeti forma mellett a stílus jellemzői a külőnböző figurák-díszítőelemek megjelentése, amelyek öntése, beszerzése és beépítése nem kis pénzbe került. Ma pedig rámutat arra, hogy ezen a területen is valamikor egy teljesen más, jó ízlés uralkodott. Sajnos, a településen mind a mai napig nem készül semmilyen felmérés arról, hogy az ilyen stílust képviselő épületekből hány maradt fent, és ezek pontosan hol találhatóak. A képek alapján viszont beazonosíthatóak az épületek, és az is, hogy azok milyen állapotban vannak. Mindenekelőtt ezek védelmét kellene megszervezni, utána pedig a karbantartásukat. Szerintem odafigyeléssel, támogatással rá lehetne venni ezen épületek tulajdonosait, hogy karbantartsák a létesítményt, azok homlokzatait, és ezáltal igazán meg tudnánk menteni a még menthetőt az utókor számára – mondta a fotós. - A képeket  családi vállakozásunkban, az Egretta stúdióban fekete-fehérben készítettük. Többszöri átgondolás után döntöttünk így. Hogy miért? Mert az épületek, amelyekről a  fotók készültek, szinte mind különböző színűre vannak festve, és ha ezeket a színeket összekevertük volna, a kiállításon a nagy tarkaság mellett elveszne a lényeg, vagyis maga a stílus és a motívumok.

A szenttamási kiállítás megnyitójából leszűrhető: a hónapokon át dolgozó csapat sikeresen hívta fel a szenttamásiak figyelmét arra, hogy amennyiben elhaladnak egy-egy ilyen stílusban épült ház előtt, vessenek egy pillantást annak örök, mindent felülmúló díszítőelemeire, és igyekezzenek megmenteni.

A kiállítás február 6-ig látogatható minden munkanapon 8-18 óráig.

Kiállítás megnyitó 2015. február 2.

 Paraczky László