Hírek

Szenttamas.rs

Veszély fenyegeti a Beljanska bara védett övezetet?

 

A szenttamási Beljanska Bara Természetpark tanácsának elnöke, dr. Ilija Gazepov a minap levélben fordult a nyilvánossághoz, amelyben a védett övezetre leselkedő veszélyre hívja fel a figyelmet. A helyi egészségház dolgozója előrevetíti, hogy a Turia-észak kőoajlelőhelyen a NIS Szerbiai Kőolajipari Vállalat újabb kutatási munkálatokat végzett egy olyan területen, amely Szenttamás Község tulajdonát képezi, és ahova eredetileg egy etnofalut terveztek építeni. A levélben a kőolaj további kiaknázásához kapcsolódó több olyan kockázatos és veszélyesnek minősülő dologra is rámutat, melynek káros következményei lehetnek a Beljanska bara védett övezetre nézve.

Azt már a laikusok is tudják, hogy Szerbiában is jelen vannak az ipar szennyező kibocsátásai. Pontosan meg is határozták őket: az Újvidéken és Pancsován folyó kőolajfeldolgozás, továbbá a nagy fémfeldolgozó üzemek mint a  bori, majdanpeki, trepčai. Ezekívül minden nagyobb városban, ahol fejlett az ipar, van kisebb-nagyobb fokú szennyeződés. Keveset tudni viszont az olyan szennyeződésekről, amelyek a gyárakon és városokon kívül történnek, mint például a kőolaj felkutatása és kiaknázása. A szenttamási község területén található Turia-észak kőolajlelőhelyen a NIS a kőolaj kiaknázását az ásványkincsek kiaknázásáról szóló törvénnyel összhangban az illetékes tartományi titkárság által kiadott engedéllyel végzi (a kőolaj kiaknázása 1991-ben kezdődött, azóta pedig változtak az erre vonatkozó jogszabályok, de nem változtak a feltételek, amelyek alapján a NIS végzi a kitermelést). Felvetődik a kérdés, hogy milyen technológiával dolgoznak, milyen védelmet alkalmaznak a káros anyagok levegőbe, a talajba és a vízbe jutásának megakadályozására. Ez egy olyan dolog, amelyre külön oda kell figyelni.

Sajnos, nekünk ebben a pillanatban nincs betekintésünk, hogy a kőolajmezőn mi történik. A napokban a NIS Gasprom Njeft Vállalat a község tulajdonában lévő egyik területen végzett munkálatokat, amelyen eredetileg egy turizmus fellendítését szolgáló etnofalu létrehozását tervezték. Emellett a munkálatokat, amelyek a község jóváhagyása nélkül történtek, a természetvédelmi terület közvetlen közelében végzik közvetlenül is veszélybe sodorva ezt a területet. Annak ellenére, hogy a munkálatok nem a természetvédelmi parkon belül folynak, semmi sem szavatolja azt, hogy azokat idővel nem szélesítik majd ki a védett övezetre. Ha most ezt megengedjük, később elkerülhetetlen lesz a munkálatoknak a természetpark területére való átvitele, amivel közvetlenül is veszélyeztetik annak jellegzetességeit. A Beljanska bara ugyanis olyan ritka, jelentős természeti és vízi életvilággal rendelkező terület, amelynek sikerült megtartania az erre a vidékre jellemző medrét. Ezúton ítélünk el minden olyan emberi beavatkozást, amely a természet megbontására irányul, oda kell figyelnünk azokra a térségekre,  amelyeket kötelességünk megőrizni. A Beljanska bara Természetpark tanácsának nevében ezúton fejezem ki elégedetlenségemet az említett tevékenységek miatt, elítélem az ilyenfajta hozzáállást, és felkérem a nyilvánosságot, csatlakozzon hozzánk, hogy együtt őrizzük meg környezetünket, amelyben élünk – olvasható többek között abban a közleményben, amelyet dr. Ilija Gazepov, a Beljanska bara Természetpark tanácsának elnöke írt alá.

Beljanska ara

 

szenttamas.rs